בגלל הקורונה: הבנקים יגדילו את האוברדראפט והמשכנתאות

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הודיעה על שורת הקלות על הבנקים: יורשו להרחיב הלוואות משכנתא קיימות ואת מסגרות האשראי ללקוחות, ימלאו את הכספומטים בשטרות כסף גדולים ויגדילו את האשראי לקבלנים ■ אם יוכרז אירוע חירום אזרחי - לא יוגבלו חשבונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: מגד גוזני

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הודיעה היום (א') על שורה של הקלות רגולטוריות על הבנקים שנועדו לאפשר להם להציע הקלות ללקוחותיהם נוכח משבר הקורונה.

בין השאר, יורשו הבנקים להרחיב הלוואות משכנתא קיימות, בהרחבה שאינה לצורך רכישת דירה, כך ששיעור המימון הכולל המרבי יגדל מ-50% ל-70% מערך הדירה. הלווה יידרש להצהיר כי הוא מרחיב את ההלוואה שלא כדי לרכוש דירה נוספת.

הקלה נוספת נועדה לתמוך בענף הבנייה, ו"לסייע לקבלנים לעמוד בצורכי המימון המתגברים, לנוכח הצפי של מחסור בעובדים ועיכובים בבנייה". בבנק ישראל הוחלט להגדיל את הנתח מתיק האשראי של הבנקים שמותר להם להקצות לענף זה, מ-20% ל-22% - או 24%, בתוספת אשראי לתשתיות לאומיות. לפי בנק ישראל, ההקלה תאפשר לבנקים להקצות עוד כ-15 מיליארד שקל באשראי לענף הבנייה. 

כמו כן, הבנקים יורשו להגדיל את מסגרות האשראי ללקוחות באופן חד-צדדי, באותם תנאים של המסגרת הקיימת, ללא הגבלת סכום. ההקלות ייכנס לתוקף עם פרסום ההוראות המתאימות על ידי בנק ישראל.

כספומט בירושלים. שטרות גדולים לשעת חירוםצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד מתכוונים בפיקוח על הבנקים להתיר לבנקים לצרף לקוחות לשירותי בנקאות מרחוק (למשל באינטרנט) ביוזמת הבנקים, ולא רק לפי בקשת הלקוח כפי שהיה עד כה.

במקרה של מצב חירום

אם יוכרז על "אירוע חירום אזרחי" במשק, ישתמש הפיקוח על הבנקים בסמכותו להורות לבנקים שלא להגביל חשבונות או בעלי חשבון בגלל צ'קים חוזרים. בנק ישראל גם יאשר לבנקים לשנות את תמהיל השטרות בכספומטים, כך שיהיו בהם יותר שטרות גדולים, כדי לאפשר אספקת כסף מזומן לציבור בסכומים גדולים יותר. לבסוף, הדירקטוריונים של הבנקים יורשו לערוך את כל ישיבותיהם בטלפון. 

בבנק ישראל אומרים כי חלק מהבנקים כבר התחילו להציע שירותים והקלות מיוחדים ללקוחות באופן וולונטרי בעקבות משבר הקורונה, ובהם דחייה של כמה חודשים בהחזרי משכנתאות, הרחבת השירותים בטלפון ובאינטרנט לטובת לקוחות שאינם יכולים או אינם רוצים להתייצב בסניפים, ומתן שירותי שליחים ללקוחות המצויים בבידוד ביתי. לדברי המפקחת בר, "אין חשש לפגיעה בשירותים הבנקאיים החיוניים, ומערכת הבנקאות ערוכה להמשך אספקה של שירותים גם אם תהיה החרפה משמעותית של המצב והחמרה בהגבלות התנועה". בחברת ברינקס ישראל, המספקת שירות לכספומטים בנקאיים, אמרו הבוקר כי לא צפוי מחזור בכסף מזומן במכשירים, וכי מלאי המזומנים יחודש כסדרו גם נוכח ההוראות האחרונות של משרד הבריאות.

במקביל, החשב הכללי הנחה את הבנקים לאפשר דחייה של עד 4 חודשים בתשלומי המשכנתא לזכאים. ההטבה חלה רק על זכאים למשכנתאות מסובסדות, שהביקוש להן ירד בשנים האחרונות בגלל סביבת הריבית הנמוכה. 

הדחייה כרוכה בהגשת קשה לבנק, ואינה כרוכה בעמלה. בנוסף, יוקפאו הליכי גבייה חדשים מכל סוג כנגד לווים בפיגור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker