רשתות המזון: בעוד שבוע צפוי מחסור בירקות ופירות, גם מחירי העוף יזנקו

מחירי העופות יתייקרו בכ-30% החל מהיום, המחסור בעובדים מהשטחים יביא לייקור הירקות והפירות ■ "משרד החקלאות לא מוריד את מכסים על יבוא", טוענים ברשתות המזון ■ משרד החקלאות טוען שיש מספיק היצע וקורא לצרכנים לא לאגור ירקות ופירות

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פירות וירקות
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

המדינה מבטיחה שלא יהיה מחסור במוצרי מזון, אבל ברשתות טוענים כי בעוד שבוע־שבועיים כבר יורגש מחסור משמעותי בירקות והמחירים יזנקו. בנוסף, ברשתות המזון מסרו כי קיבלו הודעות מהמשחטות השונות על התייקרות של כ-30% בעופות על סוגיהם החל מהיום.

"הביקוש הוכפל, יהיה חוסר במוצרים, בעיקר בירקות. כל פעם יצטרף ירק אחר לחוסרים, בעיקר עגבניות, פלפלים, חצילים וקישואים", הזהירו ברשתות, ומסרו כי גם במשפחת ההדרים יהיו חוסרים, בעיקר כיוון שסוגרים את יהודה ושומרון ו"לא יהיה מי שיקטוף את התוצרת וימיין בבתי אריזה. אגס, מוצר מוטה יבוא, כבר חסר. גם בתפוחים יהיה חוסר החל מעוד כעשרה ימים", אמר בכיר ברשת מזון גדולה. "החקלאים ממשיכים לייצא סחורה חקלאית ובמקביל הביקוש מאוד עלה וכמובן שברגע שיתחיל מחסור – המחירים יעלו", הסביר. הוא צופה שבשבוע הבא מחיר העגבנייה לצרכנים יזנק ל-9.9 שקלים לק"ג ברשתות העירוניות לעומת כ-7.9 שקלים לק"ג היום ולכ-5 שקלים למכס ברשתות הדיסקאונט. זאת לעומת כ-2.9 שקלים כיום.

ברשתות המזון טוענים כי למרות הכפלת הביקוש והחוסרים הצפויים, משרד החקלאות לא מוריד את המכסים על יבוא פירות וירקות. כך למשל המכס על עגבנייה הינו 1 שקל לק"ג, פלפל – 1.1 שקל לק"ג, תפוח ואגס – 2 שקלים לק"ג ועוד.

במשחטות טוענים שהעלייה נובעת מכך שהמגדלים העלו את מחירי העופות – וכי בשבוע הבא צפוייה אף עליית מחירים נוספת. בתגובה טוענות הרשתות שדווקא המגדלים והמשחטות הם אלה שמנסים לנצל את הביקוש.

נגד רשתות השיווק נטען כי הן צריכות לספוג את עליות המחירים בעצמן, ולא לגלגל אותן לצרכנים. "המגדלים מפסידים בסכומי עתק מ-2018, התשלום למגדלים נמוך מעלות הייצור, בעוד הרשתות מרוויחות לאורך כל התקופה. גם כשהורדנו מחירים, הן לא גלגלו זאת לצרכן. הגיע הזמן שהן יוותרו על פערי השיווק הגדולים", אומר מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי העופות. לדבריו, אין צפי למחסור בעופות ובביצים טריות, ואין צורך לאגור מוצרים בבית. "אנחנו מייצרים 6.5 מיליון ביצים ביום, ואין צפי למחסור", הוסיף.

ממשרד החקלאות נמסר: "אין סיבה להעלאת מחירים של פירות וירקות, מכיוון שיש מספיק היצע. משרד החקלאות קורא לצרכנים לרכוש פירות וירקות רק לפי הצורך – ולא לאגור".

צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים, מסר: "מבדיקות שערכה מועצת הצמחים עולה שבניגוד לפרסומים, עם אישור כניסת עובדים פלסטינים להמשיך לעבוד בישראל – לא צפוי מחסור בירקות ותפוחי עץ. החקלאים הישראלים והחקלאות המקומית עובדים במלוא המרץ, ולא יהיה כל מחסור בתוצרת חקלאית ישראלית על המדפים. לצערי, רשתות השיווק ויבואנים בעלי אינטרס כלכלי מובהק מטעים את הציבור במטרה להרחיב את היבוא ללא צורך. מנכ"ל שופרסל יצחק אברכהן הדגיש בפני כי הוא ימשיך ויקפיד על שיווק תוצרת ישראלית וימנע העלאת מחירים לצרכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker