בעקבות סגר הקורונה: מצוקת כוח אדם בקטיף תותים ופירות הדר

מועצת הצמחים מעריכה כי הנזק היומי כתוצאה מאי-כניסת פועלים פלסטינים לישראל לצורך עבודה בקטיף הוא 10-8 מיליון שקל ■ מזכ"ל תנועת המושבים: "נדרשים מאות עובדים כדי לשמור על ביטחון המזון וכדי לספק סחורה חקלאית מקומית עבור תושבי המדינה"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קטיף תותים ברצועת עזה
קטיף תותים ברצועת עזהצילום: MAHMUD HAMS / AFP

סגר שהוטל על הגדה המערבית ורצועת עזה בעקבות התפשטות נגיף קורונה הוביל למצוקת כוח אדם בענף החקלאות, ובפרט בקטיף תותים ופירות הדר. להערכת מועצת הצמחים, הנזק היומי כתוצאה מאי-כניסת פועלים פלסטינים לישראל לצורך עבודה בענף הוא 10-8 מיליון שקל.

שלשום (ה') הסתיים סגר בן כמה ימים שהוטל על הרשות הפלסטינית בעקבות חג פורים, שבמסגרתו לא הורשו להיכנס לישראל פועלים פלסטינים - למעט מקרים הומניטריים. בתחילה, הוחלט במשרד הביטחון להחריג את ענף החקלאות מסגר זה, ואולם בשל הסיכון להתפשטות הקורונה, החליט שר הביטחון, נפתלי בנט, כי הענף לא יוחרג.

בעקבות מצוקת כוח האדם בענף, הערב צפוי להתקיים דיון אצל שר הביטחון, לבקשת החקלאים, להערכת מצב חדשה.

יו"ר ענף הירקות במועצת הצמחים, מאיר יפרח, מסר: "מדינת ישראל חייבת לדאוג לכך שהחקלאות הישראלית והחקלאים המקומיים לא ייפגעו בסיטואציה הנוכחית. חשוב להכניס את הפועלים כדי שאסם התבואה הישראלי לא ייפגע, כמובן באופן אחראי ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, או לחילופין - לסייע לחקלאים בדרך אחרת בפתרון מצוקת כוח האדם. מדובר בעובדים חיוניים למשק הישראלי בעת הזאת".

מזכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח, אומר כי "נדרשים מאות עובדים כדי לשמור על ביטחון המזון וכדי לספק סחורה חקלאית מקומית עבור תושבי המדינה. המחסור בידיים עובדות בעת קשה זו, לצד מזג האוויר הקיצוני, רק מחריפים את העתיד לבוא - חוסר יכולת לספק תוצרת חקלאית ובעיקר פירות לצרכנים תושבי הארץ, דבר שיפגע בכלכלה הישראלית בעיקר לקראת חג הפסח. אני קורא לממשלה לקדם פתרון מיידי כדי להקטין את הנזק הצפוי לצרכנים כבר בזמן הקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום