סוכנויות נסיעות מוציאות כ-90% מהצוות לחל"ת - 30% כבר בשלבי פיטורין

התפשטות וירוס קורונה וביטולי החופשות והטיסות המסיביים גורמות לחברות התיירות לנקוט בצעדים דרסטיים ■ גורמים בענף מאשימים את הממשלה באופן הטיפול בנושא

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירות במילאנו
תיירות במילאנוצילום: AFP

ענף בחל"ת: סוכנויות הנסיעות והתיירות בישראל במשבר ענק בעקבות הביטולים האינטנסיביים של הטיסות והזמנות המלונות בשל משבר הקורונה העולמי. כל סוכנויות הנסיעות והתיירות החלו להוציא 90%-70% מסוכני המכירות ואנשי המטה לחופשות ללא תשלום (חל"ת). בנוסף, על פי נתוני התאחדות סוכני הנסיעות בשלב זה, כ-30% מהעבודים בהליכי פיטורין. סך הכל, הענף כולל כ-7,000 סוכני נסיעות ומתאמי תיירות. 

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל. מה יהיו ההשפעות הכלכליות? | האינטרסנטים

0:00
-- : --

בשבועיים האחרונים הוציאו כמה חברות את עובדיהן לחל"תים. קבוצת הדקה ה-90 הוציאה קרוב ל-60 עובדים לחל"ת והשאירו 12 עובדים בשירות לקוחות האונליין עד לפסח; במונה טורס (חברה אחות של השטיח המעופף) הוציאו כ-200 סוכנים מתוך 220 לחל"ת עד לסוף אפריל; בגוליבר השאירו 20 מתוך 100 עובדים; באשת טורס הוציאו לחל"ת כ-80 עובדים מתוך 230 - בנוסף, העבירו את שאר הצוות למתכונת של 4-3 ימי עבודה וכל היתר - שכרם קוצץ; איסתא הודיעה על סגירת סניפיה ומוציאה את סוכני המכירות ואנשי המטה לחופשה מרוכזת ולעבודה מהבית עד ל-19 באפריל. איסתא מעסיקה 550 עובדים.

החופשות המסיביות והפיטורין נעשים על רקע העצירה הכוללת של הענף התיירות לחו"ל וההאטה של תיירות הפנים. חברות תעופה ותיירות ברחבי העולם עומדות בפני אובדן הכנסות פוטנציאלי של מיליארדי דולרים, בעקבות ביטולי טיסות וחופשות.

רונן קרסו, מנכ"ל איסתא הולידייס, אמר: "כולם יוצאים לחופשה כי הכל נעצר - אף אחד לא רוצה לטוס והשמים סגורים. השארנו רק תורנים שישארו בבית איסתא בתל אביב כדי לטפל בלקוחות שרוצים לבטל ולהזמין חופשות לקיץ או בישראל".

אמנון מלכא, משנה למנכ"ל מונה טורס, הסביר: "המצב לא פשוט בכלל. הבעיה העיקרית היא הלא נודע. ברגע שאין זמן מוגדר, קשה לנהל את המשבר. זה התחיל לפני כחודש בביטולים של קבוצות וקרוזים, משם זה עבר לעסקים שביטלו ואחריהם האנשים הפרטיים. כל היום אתה מכבה שריפות". 

זיו רוזן, מנכ"ל גוליבר: "כל הענף בהליכי קיצוצים. אנחנו הראשונים שהוציאו עובדים לחל"ת, כבר לפני שבועיים והשארנו רק את עבודי השירות. אנחנו חברת אונליין אז יכולים להמשיך לעבוד גם מהבית, אבל כמות ההזמנות כרגע היא 20% מהשגרה - רוב האנשים מזמינים לחופשה בתוך ישראל או לקיץ". 

קרסו מפנה את האצבע המאשימה לממשלה: "כבר לפני שבועיים התרענו שזה מה שהולך להיות, וכמובן שאף אחד בממשלה לא נערך. משרד הבריאות דאג לבודד אנשים ולעשות מסיבות עיתונאים היסטריות, אבל בלי לתת תשובה כלכלית ראויה לענף. זה לא אומר רק כסף - זה אומר גם פתרונות לעובדים. המדינה היא זו שסגרה את השאלטר, לא החברות, והיא לא לוקחת אחריות. עכשיו גם אם היא תתחיל לקחת אחריות זה כבר יעלה יותר, ויהיה כרוך בפיטורי עובדים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker