"אין שום חוסר": התאחדות מגדלי הבקר עתרה נגד פתיחת יבוא החמאה

ההתאחדות הגישה עתירה דחופה לבית המשפט העליון למתן צו על תנאי כנגד פתיחת היבוא באופן חופשי ■ כחלון חתם בשבוע שעבר על צו המתיר יבוא חמאה ללא מכס

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריחת חמאה על בייגל
הדר קנה
הדר קנה

התאחדות מגדלי הבקר הגישה הבוקר (ד') עתירה דחופה לבית המשפט העליון למתן צו על תנאי כנגד פתיחת יבוא החמאה באופן חופשי. זאת, בתגובה למהלכו של שר האוצר משה כחלון, שחתם בשבוע שעבר על צו המתיר יבוא חמאה ללא מכס וללא הגבלה במכסה כלשהי.

על פי עתירת המגדלים, "באופן ברור אין שום עילה לפתיחת היבוא בגלל שאין מחסור בחמאה בכלל, ובנוסף הפעלת הצו היא בניגוד מוחלט להסכמים של המדינה עם יצרני החלב ובסופו של יום תביא לקריסת ענף החלב". העתירה הוגשה באמצעות משרד ארדינסט בן נתן טולדנו ועל ידי עורכי דין רן שפרינצק, ניר נורדן וחי יפרח.

בשבוע שעבר, חמישה ימים לפני הבחירות, חתם כחלון על צו המתיר יבוא חמאה ללא מכס עד סוף 2020. הצו נחתם לאחר שנערך שימוע ציבורי, ובו גורמים בענף ביטאו את השגותיהם. לאחר מכן התכנסה ועדה בין-משרדית שכללה את נציגי משרדי האוצר, הכלכלה והחקלאות. מסקנת הוועדה היתה כי יש לפתוח את השוק ליבוא חופשי לזמן קצוב. המטרה של הורדת המכס היא להתגבר על המחסור בחמאה, שנמשך כבר שנה, באמצעות פתיחת השוק לתחרות.

עם המתנגדים להורדת המכס על יבוא חמאה נמנים האחראים על הייצור המקומי של החמאה - הרפתנים. "שאול מרידור חותם על תעודת הפטירה של ענף החלב הישראלי", אמרו בהתאחדות חקלאי ישראל ובהתאחדות מגדלי הבקר. הם איימו כי אם תאושר הוראת השעה, היא לא תעבור את מבחן בג"ץ - שכן היא מפרה את ההסכמים של משק החלב עמם.

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן: "אפילו את הליך הצו הם ביזו. מצד אחד פירסמו בתקשורת על הצו אבל לא העבירו אותו לרשומות כדי שלא נוכל להתגונן לפני הבחירות, והמבין מבין. אנחנו הולכים לקרב משפטי צודק - אין שום חוסר בחמאה וזו הפרה של הסכמים קיימים. אגף התקציבים אולי מרומם רוח כרגע אבל בהסכם הבא עם כל גורם אף אחד כבר לא יאמין לחתימה שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker