"בגלל קורונה - רוב בתי העסק בישראל צופים עליות מחירים"

80% מהעסקים שעובדים עם סין בישראל צופים עליות מחירים לצרכנים, לפי סקר של קבוצת CofaceBdi ■ בפועל חברות רבות כבר הודיעו על עליות מחירים שבין 10%-3%, כמו: ברימאג, אלקטרה מזגנים, טורנדו, ניופאן, קבוצת המילטון (יבואנית שיאומי) ואחרות

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרכול בסין
מרכול בסיןצילום: Edgar Su/רויטרס

בעקבות התפשטות הנגיף קורונה והשבתת מפעלי הייצור בסין, כ-80% מהעסקים בישראל הפועלים מולה צופים עליות מחירים לצרכנים - כך עולה מסקר שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi.

הסקר בוצע בקרב 450 מנהלים מחברות ישראליות בתחומי היבוא והיצוא שפועלים מול סין, ובקרב חברות התיירות. המשיבים חולקו לקטגוריות לפי גודל החברה שלהם: מחזור של יותר מ-100 מיליון שקל, מחזור של 100-20 מיליון שקל ומחזור של עד 20 מיליון שקל.

82% ממנהלי החברות הגדולות צופים התייקרויות, 78% מהחברות הבינוניות, ו-83% מהחברות הקטנות. אם כן, שההתייקרויות צפויות לחלוש על כל השוק הישראלי הרלוונטי.

עוד עולה מהסקר כי 83% מהעסקים הישראליים שיש להם קשרי מסחר עם סין טוענים שהם חווים ירידה בפעילות העסקית בגלל נגיף הקורונה. מתוכם, 52% ציינו כי מדובר בצניחה של יותר מ-50% בפעילות.

חברות רבות כבר הודיעו על עליות מחירים של 10%-3%, לרבות ברימאג, אלקטרה מזגנים, טורנדו, ניופאן, קבוצת המילטון (יבואנית שיאומי) ואחרות. בשלב זה, לא ברור אם מדובר במהלך נחוץ.

התיירים חוששים

אחד התחומים החשופים ישירות לפגיעה מהנגיף הוא התיירות. מתוך עסקי התיירות שהשתתפו בסקר, כשליש דיווחו כי חלה ירידה של יותר מ-50% בביקוש הכולל של הישראלים לתיירות יוצאת (לאו דווקא לסין), ומנגד 17% השיבו כי לא חלה ירידה. כמו כן, כ-67% מחברות התיירות השיבו כי ניכרת כבר השפעה על הזמנת החופשות לקיץ.

כפי שפורסם ב-TheMarker השבוע, חברות התעופה מדווחות על ירידה דרמטית בהזמנות טיסות למזרח הרחוק, לרבות מדינות כמו תאילנד, סינגפור, וייטנאם וקמבודיה; וירידה בביקושים להזמנת טיסות בטווח זמן קצר גם לשאר היעדים בעולם, כולל אירופה וארה"ב. חברות התיירות מדווחות על ירידה בהזמנות טיולים לקבוצות מאורגנות לחו"ל.

אגף הבידוד בבית החולים שיבא תל השומר
אגף הבידוד בבית החולים שיבא תל השומרצילום: תומר אפלבאום

מדווחים על מחסור

כמעט מחצית מהנשאלים השיבו כי כבר כעת קיים אצלם מחסור במוצר הסופי הנמכר לצרכן הישראלי, בגלל נגיף הקורונה. בקרב החברות הקטנות, כ-56% השיבו שקיים מחסור במוצר הסופי, לעומת 41% ו-42% מהמשיבים בחברות הגדולות והבינוניות בהתאמה.

העסקים שחוו ירידה בפעילות מדווחים כי נקטו במגוון פעולות כדי להתמודד עם הירידה הצפויה במכירות לסין, וביניהן מציאת מקורות חליפיים, תיעדוף מוצרים, חיפוש אלטרנטיבות לשוק הסיני, יבוא מהודו ומאירופה, ועוד. כ-71% מהנשאלים השיבו כי הם מחפשים מקורות יבוא אלטרנטיביים, בעיקר בקרב החברות הגדולות (77%).

בענפים כמו כלי בית, מוצרי צריכה וציוד לתעשייה, 80%-75% מהמנהלים השיבו כי הם מחפשים מקורות אלטרנטיביים לסין; בענף חומרי הבניין, הרוב המכריע של המשיבים ציין כי הם מחפשים תחלופה ליבוא מסין; ובענפים כגון טכנולוגיה ותקשורת, החיפוש אחר שווקים אלטרנטיביים ליבוא מסין עומד סביב 50%.

לדברי תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-CofaceBdi, "במסגרת הסקר ביקשנו עצות למקבלי ההחלטות כיצד לסייע לחברות הישראליות. התשובות שקיבלנו דיברו על הקטנת הרגולציה והקלה בתקנים ובמכסים על יבוא מסין, סיוע בחיפוש אחר שווקים חלופיים במקום סין, עידוד הייצור המקומי וכמובן הקפדה על מניעת כניסת נגיף הקורונה לישראל". 

כ-10% מהיבוא הישראלי מגיע מסין

לשם המחשת ההשפעה המכרעת שיש לנגיף הקורונה על הכלכלה העולמית, וגם הישראלית, נציין כי התמ"ג של סין מהווה 16% מהתמ"ג העולמי (לעומת ארה"ב - 24%), היבוא של סחורות ממנה מהווה 11% מסך יבוא הסחורות העולמי והיצוא של סחורות מסין מהווה 13% מסך יצוא הסחורות העולמי. 

בישראל, כ-8.8% מסך היבוא מקורו בסין (9.3% ללא יהלומים), כ-8% מהיצוא הישראלי הולך לסין (9.7% ללא יהלומים) וכ-160 אלף תיירים מסין מגיעים לישראל בכל שנה. 

חלק הארי של היצוא הישראלי לסין (54%) ב-2019 הוא בענף המכונות והציוד החשמלי, 18% במוצרי כימיה, 17% במכשירים אופטיים ורפואיים או מכשירי מדידה. עיקר היבוא הישראלי מסין גם הוא בענף המכונות והציוד החשמלי (27%), אח"כ טקסטיל ומוצרי טקסטיל (15%), מוצרי כימיה (10%), מתכות 10%, פלסטיק וגומי 7%.

בנוסף, סין מהווה ספק מרכזי של עובדים לתחום הבנייה בארץ, לסין מעורבות בפרויקטים לתשתיות מהותיים כמו הרכבת הקלה בגוש דן למשל, ובשנים האחרונות חברות סיניות גדולות משקיעות בארץ בהיקפים גדולים מאוד (תנובה, אדמה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker