לדרישת כלירמרק? נחום ביתן ממנה מנכ"ל במקומו

מיכאל לובושיץ, לשעבר מנכ"ל ויליפוד, יכהן כמנכ"ל קבוצת יינות ביתן-מגה ■ ברשת טוענים שהמינוי תוכנן ללא קשר לדרישת כלירמרק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתןצילום: רמי זרנגר

נחום ביתן מפנה את כס המנכ"ל בחברה שייסד, וממנה את מיכאל לובושיץ לתפקיד מנכ"ל קבוצת יינות ביתן, הכוללת גם את מגה. לובושיץ כיהן כמנכ"ל ויליפוד של צבי ויוסי ויליגר, וקודם לכן כיהן כסמנכ"ל המכירות והסחר ביבואנית הבלעדית שסטוביץ. בנוסף, מינה ביתן לתפקיד סמנכ"ל כספים את רו"ח אמיר קפלן, ששימש סמנכ"ל כספים בוויליפוד במשך שנתיים.

ביתן ידוע כמנהל ריכוזי וחזק - ומנהלים רבים שעבדו תחתיו התפטרו בשנה האחרונה. הוא מוותר על ניהול החברה אחרי שקרן כלירמרק, שחתמה על מזכר הבנות מול קבוצת יינות ביתן, דרשה ממנו לוותר על התפקיד. בסביבת נחום ביתן טענו כי הוא היה מוותר על התפקיד גם ללא דרישת כלירמרק. בימים אלה מבצעת הקרן בדיקת נאותות, שבסופה תחליט אם לזרוק לביתן חבל הצלה.

מזכר ההבנות שנחתם בין כלירמרק ליינות ביתן כולל הזרמה של 550 מיליון שקל - כש-220 מיליון שקל מסכום זה אמורים להיות מנותבים לפירעון חובות לבנקים מזרחי טפחות והפועלים; ו-120 מיליון שקל יהיו מנותבים עבור חוב לנאמנים של רשת מגה, שהיה אמור להיפרע עד יולי 2021. ההשקעה הצפויה של כלירמרק אמורה לכלול גם מנגנון להמרה של 30% ממניות יינות ביתן.

כלירמרק, המתמחה בביצוע עסקות מורכבות ומסוכנות, נוהגת לבצע עסקות מסוג זה כשהיא גובה ריביות גבוהות, בשיעורים דו-ספרתיים, על ההלוואות שהיא מעניקה. כך גם במקרה של יינות ביתן: כפי שנחשף ב-TheMarker, הריבית האפקטיבית שכלירמרק תגבה מיינות ביתן צפוייה להיות 10% לפחות, ולא 6% כפי שהוערך בתחילה.

כלירמרק אמנם תחזיק במניות מיעוט, אך היא דורשת לקבל לידיה את השליטה האפקטיבית בחברה - למנות מנכ"ל חדש ומנהלים בסניפים, להתוות אסטרטגיה עתידית, לממש חלק מהנכסים ועוד. בכלירמרק מעוניינים להעביר מסר ברור למערכת הפיננסית ולספקים של יינות ביתן כי הרשת צפויה לעבור ארגון מחדש ותוכנית הבראה משמעותית. זאת, במטרה להכינה לקראת הנפקה אפשרית בבורסה בתל אביב בעוד כמה שנים.

בנוסף, במהלך בדיקות נאותות התברר בכלירמרק כי סכומי ההשקעה שעליהם דובר עשויים לא להספיק - ויהיה צורך בהשקעות נוספות בהיקף לא מבוטל. כלירמרק כבר היתה אמורה לבצע השקעה ביינות ביתן לפני כמה חודשים, אך המגעים בין הצדדים לא הבשילו לכדי הסכמות מחייבות.

לאחר שכלירמרק הגיעה להבנות לא מחייבות מול ביתן, החליטו בלאומי פרטנרס לא להתקדם באופן עצמאי בעסקה, אלא במסגרת הקשר השוטף שבה היא מצויה עם כלירמרק. הצדדים סיכמו שאם כלירמרק אכן תגיע להבנות מחייבות מול ביתן, בלאומי פרטנרס ישקלו להצטרף לעסקה.

ללאומי פרטנרס יש גישה ישירה לחדר המידע של יינות ביתן - אך בניגוד לכלרימרק היא לא חתמה על מזכר הבנות מול הקבוצה, שכן כלירמרק היא זו שתוביל את העסקה. גם קרן קוגיטו קפיטל מצויה בקשר עם כלירמרק לגבי השקעה אפשרית ביינות ביתן, ואף היא קיבלה גישה ישירה לחדר המידע.

נחום ביתן מסר: "אני שמח לבשר על מינויו של מיכאל לובושיץ למנכ"ל קבוצת יינות ביתן. המינוי נבחן לאור אתגרי הקבוצה בעתיד, תוך הגדרת המנהיגות שתאפשר לנו ליצור מפנה ולהגדיל ערך לכל בעלי העניין שלנו". הוא הסביר כי הוא נבחר מתוך כמה מועמדים. "לובושיץ שותף לאבני דרך מרכזיות בהתפתחות שוק הקמעונות בעשורים האחרונים, ניסיונו בניהול מערכות מורכבות וחברות ציבוריות, היכרותו עם ספקים מקומיים ובינלאומיים - הם שהובילו להחלטה כי הוא המתאים ביותר להובלת קבוצת יינות ביתן". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker