כחלון מחכה שהמחסור ייעלם מעצמו? האוצר מעכב את אישור הורדת המכס על יבוא חמאה

שר האוצר היה מיוזמי ההצעה להוריד את המכס על החמאה במטרה לפתור את בעיית המחסור לצרכנים ■ אולם לאחר שכל הגורמים אישרו את ההליך, ההחלטה ממתינה לאישור השר, והוא ככל הנראה ממתין לאחרי הבחירות כדי לא להרגיז את החקלאים

הדר קנה
הדר קנה
משה כחלון
משה כחלוןצילום: מגד גוזני

מחכים שמשבר החמאה ייפתר מעצמו? אחרי שזכתה לקבל את כל האישורים הנדרשים, הורדת המכס מיבוא חמאה במטרה להתגבר על המחסור בחמאה תקועה אצל מי שדחף להצעה להוריד את המכס - שר האוצר משה כחלון. 

כבר לפני כשבועיים החליטה הוועדה הדנה בסוגיה, ששותפים בה נציגי רשות המסים ומשרדי האוצר, הכלכלה והחקלאות, להעניק פטור ממכס ליבוא חמאה בהוראת שעה למשך שנה, כדי לפתוח את השוק לתחרות. 

מכיוון שבישראל קיימת ממשלת מעבר, להחלטה נדרש אישור סופי של משרד המשפטים וכן אישור לכך שהשימועים לציבור בנושא בוצעו כהלכה. האישורים אכן ניתנו, ומי שאמור לתת את האישור הסופי למהלך הוא שר האוצר. אולם מאז, הנושא כלל לא מקודם על ידו. 

חמאה
חמאהצילום: גיל כהן מגן

במשרד האוצר טוענים כי היום (שלישי) אמור להתקיים דיון בנושא אצל השר עם הגורמים הרולוונטיים, אבל לא מתחייבים כי לאחר הדיון תתקבל החלטה. גורמים אחרים סבורים כי כחלון מעכב את הנושא באופן מכוון וכי לא תתקבל החלטה לפני הבחירות המתקיימות במארס. 

הסיבה לעיכוב קשורה גם לנושא השנוי במחלוקת, שעורר התנגדות רבה - הן בקרב התאחדות חקלאי ישראל ומגדלי הבקר, שאיימו כי אם הפטור יאושר הם יגישו  בג"ץ נגד ההחלטה.

התאחדות חקלאי ישראל ומגדלי הבקר מתנגדים להורדת המכס, מכיוון שהרפתנים הם שמספקים את חומרי הגלם לייצור המקומי של החמאה. הם אף התבטאו בחריפות נגד ההחלטה וטענו כי "שאול מרידור (ראש אגף התקציבים באוצר; ה"ק) חותם על תעודת הפטירה של ענף החלב הישראלי". החקלאים טוענים כי אם הוראת השעה תאושר, היא לא תעבור את מבחן בג"ץ, מכיוון שהיא מפרה את ההסכמים של משק החלב עמם.

אל עמדת החקלאים הצטרפו שני סמנכ"לים במשרד החקלאות, צביקה כהן ואורי צוק בר. השניים שלחו מכתב ובו טענו כי המחסור בחמאה הוחרף בגלל חלוקת מכסות יבוא שגויה של משרד הכלכלה - שלא איפשר ליבואנים להשיג מחירים טובים. הם גם טענו כי הגדלת המכסה ל-6,000 טונה חמאה שכבר אושרה, היא פתרון מספק שהביא לעצירת המחסור - ואין צורך בפטור נוסף. 

מתנובה נמסר: "יש גידול מסויים בייצור חמאת שולחן, הנובע מגידול במצאי השומן בהשוואה לשנה שעברה. בנוסף, לאור זכיית תנובה במכרז לייבוא חמאה לתעשייה, התאפשר לחברה להסיט את מלוא מצאי השומן לייצור חמאה שולחנית. עם זאת, עדיין קיים מחסור משמעותי בשומן לעומת הביקוש הקיים לחמאת תנובה".

גורמים בענף טוענים כי כיום כבר אין מחסור בחמאה כתוצאה מיבוא המכסות שגדל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום