מריח לא טוב: Be מצמצמת את היבוא המקביל וחוזרת לזרועות שסטוביץ'

אחרי סכסוך שנמשך חודשיים, שבהם רכשה הרשת בשמים ביבוא מקביל ובמחירים נמוכים, חוזרת Be של שופרסל לעבוד עם היבואנית הבלעדית ■ לא ברור כיצד ההחלטה תשפיע התוכניות של הרשת להרחיב את היבוא המקביל לתחומים נוספים

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של רשת Be
סניף של רשת Beצילום: אייל טואג

רשת הפארם Be מקבוצת שופרסל חוזרת לעבוד באופן רשמי עם יבואנית הבשמים הבלעדית שסטוביץ'. 60 יום בלבד נדרשו לשסטוביץ' כדי ליישר את ההדורים עם שופרסל, קבוצת הקמעונות הגדולה בישראל, ולדחוק הצדה את היבואנית המקבילה לינדו.

לפני כחודשיים החלה Be לרכוש מלינדו בשמים המיובאים על ידי שסטוביץ', ובהם המותגים ck, אברקרומבי אנד פיץ' ומון בלאן. שופרסל ביקשה לשפר על ידי כך את הרווחיות שלBe , שרושמת כיום הפסדים. הרשת שאפה גם להוריד את המחירים לצרכן, דבר שעשוי היה להעניק לה עדיפות על פני סופר-פארם.

זהו מהלך יוצא דופן, מפני שבאופן מסורתי עובדות הרשתות עם היבואנים הגדולים, אפילו במצבים שבהם הסחורה זמינה ביבוא מקביל במחירים נמוכים יותר. בשסטוביץ' מיהרו להגיב על כך והוציאו את דיילות השיווק מסניפי Be  אף על פי שבסניפי הרשת עדיין נמכרו מוצרים שהחברה מייבאת.

עדיין לא ברור אם לינדו תמשיך לייבא עבור Be בשמים, מכיוון שיש ספק לגבי יכולתה להציע לרשת מחירי רכישה טובים יותר מאלה שהציעה שסטוביץ' כדי לשוב לשווק את בשמיה ברשת.

שופרסל סירבה להתייחס לנסיבות שבגינן חזרה לעבוד עם שסטוביץ'. על פי מקורבים לעניין, שסטוביץ' שילמה עבור כך באמצעות הנחות או אף מענק כספי ל-Be. אם שופרסל שיפרה את תנאי הסחר שלה עם שסטוביץ', לא מן הנמנע שהנחה מסוימת תגולגל לצרכנים. הדבר מדגיש את חשיבות היבוא המקביל בהורדת מחירים.

יוני שסטוביץ
יוני שסטוביץצילום: דניאל בר אור

עם זאת, יכול להיות ששופרסל חזרה לעבוד עם שסטוביץ' בשל כוחה הרב. ענקית הייבוא, שבבעלות יוני שסטוביץ', מפיצה בבלעדיות מותגים חזקים רבים ובהם קולגייט, פלמוליב, ג'ונסון וספיד סטיק. סך כל המכירות של מותגיה מוערך ביותר מ-900 מיליון שקל בשנה.

כמו כן, הפסקת האש בין שופרסל לשסטוביץ' מעלה סימני שאלה לגבי תוכניותיה של שופרסל להרחיב את הייבוא המקביל בחנויות הרשת ובסניפי Be לתחומים נוספים. נכון להיום, ממשיכה לינדו למכור ל-Be מותגי בישום ביבוא מקביל המיובאים לישראל באופן רשמי על ידי אלפא קוסמטיקה.

סוגיית היבואנים הבלעדיים והפגיעה שלהם בתחרות מצויה בימים אלה במחלוקת בין שר הכלכלה, אלי כהן, לממונה על התחרות, מיכל הלפרין. הלפרין סירבה באחרונה לבקשות שהגישו לובי 99, מיזם כלכלי-חברתי ללא מטרות רווח, ודרור שטרום, מנהל המכון לתכנון כלכלי ולשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, להכריז על היבואנים הגדולים כמונופול בתחומם. קביעה כזו היתה מטילה עליהם שלל חובות ותוכל לעזור בתביעות נגדם. כהן דרש מהלפרין להכריז על היבואנים הבלעדיים כמונופולים, ואף איים לפנות להליך חקיקה אם לא תעשה כן.

מ-Be נמסר: "אנו לא מתייחסים לנושאים מסחריים".

משסטוביץ' ולינדו לא נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker