הסוף לרנטת הבלעדיות של היבואנים הגדולים? אלי כהן נגד מיכל הלפרין

שר הכלכלה דורש מרשות התחרות להכריז על דיפלומט ושסטוביץ מונופולים, אך הלפרין מסרבת ■ השר מאיים: "אם תגרור רגליים, אקדם חקיקה בנושא" ■ הלפרין: "פועלים לפי מדיניות עצמאית ללא מעורבות הדרג הפוליטי"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי כהן ומיכל הלפרין
אלי כהן ומיכל הלפריןצילום: אמיל סלמן

סביר שהיבואנים הבלעדיים בתחומי הטואלטיקה והמזון נשמו לרווחה לפני כשבועיים, כשהממונה על התחרות, מיכל הלפרין, דחתה בקשות שהוגשו מטעם לובי 99 ודרור שטרום כי תכריז עליהם כמונופול – דבר שהיה עוזר לאזרחים להגיש נגדם תביעות ואולי אף מביא להרתעתם של היבואנים הבלעדיים שגובים מהציבור הישראלי 'רנטת בלעדיות'. אולם שר הכלכלה, אלי כהן, האמון על רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים) פתח במאבק תקשורתי עם הלפרין בנושא, במטרה לחייבה להכריז על יבואנים כמו שסטוביץ ודיפלומט כמונופול בתחומם.

במכתב ששלח כהן להלפרין, הוא מסביר לממונה את החשיבות שבהכרזה על מונופולים, שכן זו תהווה ראיה לכאורה בהליך משפטי שיתנהל נגדו, למשל אם אזרח יתבע את המונופול בגין ניצול מעמדו בשוק, בגין סירוב בלתי סביר למכור ועוד. את המכתב הוא מסיים ב"בקשה" מהממונה, לפעול לפי החוק שקובע כי היא תמסור לוועדת הכלכלה של הכנסת אחת לשישה חודשים רשימה של מונופולים בתחום המזון והצריכה, תמפה את המונופולים ו"תכריז עליהם כנדרש בחוק".

בשיחה עם TheMarker אמר כהן: "יש לנו (להלפרין ולכהן - עד"מ) מאבק בנושא. היא אומרת שיכול להיות שמישהו מונופול, אבל הוא לא מנצל את כוחו לרעה, אז למה להכריז עליו כמונופול. אני הסברתי לה שבתחומי המזון, הצריכה והטואלטיקה - חשוב להכריז על מונופולים כדי שהם יהיו יותר זהירים". כהן אף הוסיף אזהרה: "אם היא תתחכם ותגרור רגליים אני אקדם את זה בחקיקה".

ענקיות

זאת אינה הפעם הראשונה שכהן והלפרין לא רואים עין בעין. בחודש שעבר פירסם משרד הכלכלה להערות הציבור הצעת חוק שאוסרת על הסכמי הבלעדיות בקניונים. וזאת בניגוד לעמדתה של הלפרין בנושא, שסבורה כי יש להשאיר את המצב על כנו. היינו, הסכמי בלעדיות אינם אסורים באופן גורף — אלא אם הרשות השתכנעה שהם פוגעים בתחרות והבלעדיות לא נעשתה באופן סביר ומידתי. כהן תקף את הלפרין וטען כי הרשות חוטאת לתפקידה ומהווה "אנטיתזה לכיוון שצריך להוביל".

הלפרין מצידה לא התרשמה מדברי כהן, ומסרה: "עיינו במכתבו של השר ונשיב לו לגופם של דברים. הרשות פועלת מכוח סמכויות על פי חוק, שהיא מפעילה בהתאם למדיניותה העצמאית ושיקול דעתה המקצועי, ללא מעורבות הדרג הפוליטי".

כפי שנחשף ב-TheMarker, לובי 99, מיזם חברתי־כלכלי ללא מטרות רווח, פנה לרשות התחרות בדרישה לאסור על הסדרי בלעדיות בשווקים שבהם מחזיק היבואן הבלעדי נתח שוק של יותר מ–30%. גם דרור שטרום, מנהל המכון לתכנון כלכלי ולשעבר הממונה על התחרות, שלח בקשה להלפרין כי תפתח בבדיקה כלכלית ותכריז על דיפלומט ועל שסטוביץ כמונופולים בשווקים שונים. כמו כן ביקש כי תאסור עליהם לייבא ולשווק מוצרים בבלעדיות במגוון קטגוריות, משום שלדבריו, מדובר בהסדרים כובלים פסולים. ברשות דחו על הסף את הבקשות.

נתח השוק של דיפלומט בקטגוריות נבחרות

שטרום ציין בבקשתו שהכרזה על חברה כמונופול חיונית למאמצי האכיפה של דיני התחרות. הוא הוסיף כי לממונה חובה עקרונית להכריז על גופים בעלי נתח שוק כה גבוה כעל מונופול, והביע תמיהה על כך שהרשות עדיין לא הכריזה על דיפלומט מונופול בתחום סכיני הגילוח, אף שנתח השוק של מוצרי ונוס וג'ילט שהחברה מייבאת הוא כ–82% וכ–90%, בהתאמה.

דיפלומט מחזיקה בנתחי שוק מונופוליסטיים גם בקטגוריית המזון היבש לכלבים, עם המותג בונזו (53.5%); בשוק השמפו נגד קשקשים (81.5%) באמצעות המותג הד אנד שולדרס; ובשוק נוזלי סבון הכלים (53.3%) באמצעות המותג פיירי. בכל הנוגע לשסטוביץ, שטרום הצביע על הנתח של החברה בשוק משחות השיניים, שנושק ל–60%, בין היתר באמצעות המותגים קולגייט ומרידול, בהיותה היבואן הבלעדי של קולגייט־פלמוליב העולמית. בשוק מברשות השיניים הידניות מחזיקה שסטוביץ בכ–83%, וברטבים לפסטה — (ברילה) ב–51.8%.

עדויות למחירים הגבוהים שמשלמים הצרכנים הישראלים אפשר למצוא בין היתר בבדיקה שערכה חברת נילסן עבור משרד הכלכלה באוגוסט 2018, שבה נמצאו פערי מחירים של עד 127% בין ישראל לבין מדינות אחרות במוצרים כמו משחת שיניים קולגייט, טמפונים או.בה וטמפקס ודאודורנטים של ג'ילט ורקסונה.

במכתב התשובה של הרשות ללובי 99, נכתב: "מערך ההגבלים העסקיים אינו אוסר מעיקרו הסדרי בלעדיות. הסדרי בלעדיות, בהיותם הסדרים אנכיים, עשויים לטמון בחובם יעילויות לצרכן, וכדי לקבוע כי הסדר מסוים עשוי לעלות כדי הסדר כובל אסור, יש לבחון את נסיבותיו של אותו הסדר ולעמוד על השפעתו על התחרות". על פי הרשות, אחת התועלות האפשריות של הסדרי בלעדיות היא תמרוץ היבואנים להשקיע במיתוג ושיווק ובשירות לקוחות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker