"מנכ"ל המועצה לצרכנות ביקש שכר על חופשה בחו"ל - ולקח הביתה מגשי אירוח"

בכיר במועצה לצרכנות שפוטר, מאשים את המנכ"ל עופר מרום בהאשמות קשות במסגרת בקשה לבית הדין לעבודה ■ מהמועצה נמסר: "המצאות ושקרים של עובד שלא עמד במטלותיו ולכן הוחלט לפטרו"

הדר קנה
הדר קנה
רוגלך
"בתום הישיבות דאג מרום ליטול לעצמו את כל מגשי אירוח שנרכשו למשרדו, לרכבו ולבסוף לביתו"צילום: דן פרץ

טענות חמורות נגד התנהלותו של מנכ"ל המועצה לצרכנות, עופר מרום, נחשפות במסגרת בקשה לבית הדין לעבודה בירושלים. את הבקשה הגיש השבוע ניסים מזרחי, מ"מ היועץ המשפטי לשעבר במועצה. בין היתר, נטען בבקשה כי מרום ניסה לכאורה לקבל כספים באופן אישי במסגרת תפקידו, בניגוד להוראות הדין ולנהלים. עוד נטען על דיווחים כוזבים בנוגע למועד תחילת עבודה ונוכחות, בקשה לשכר בעת חופשה בחו"ל, דרישות גבוהות לתשלום הוצאות שונות ועוד. מזרחי טוען כי לאחר שסירב למלא את הבקשות, החל מרום לפגוע בתנאי העסקתו ואף הזמינו לשימוע לפני פיטורין.

במועצה לצרכנות מכחישים את הטענות: "מדובר בעובד שכשל בתפקידו ולא עמד במטלותיו, ועל כן החליט מנכ"ל המועצה לפטרו, באישור ובתיאום מלא עם מועצת המנהלים ועם רשות החברות הממשלתיות". 

עופר מרום
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עופר מרוםצילום: ניר קידר

במקביל, הגיש עו"ד אופיר שמשון, המייצג את מזרחי בהליך, מכתב לוועדה לבדיקת מינויים של רשות החברות הממשלתיות, עם עותקים לנציבות שירות המדינה ומבקר המדינה ובו ביקש לסיים את כהונתו של מרום. הוא חזר על הטענות לגבי תפקודו, והוסיף כי מרום מונה בשל קרבתו לשר הכלכלה, אלי כהן, ובשל הצהרות כוזבות שהצהיר לגבי ניסיונו התעסוקתי. 

מרום משמש כמנכ"ל המועצה לצרכנות - חברה ממשלתית תחת פיקוח רשות החברות הממשלתיות - החל ממארס 2019, במינוי זמני, לאחר זמן רב שהמועצה סובלת מחוסר יציבות ותחלופה גבוהה בתפקידי המנכ"לים. מרום כיהן במהלך 2018 כיו"ר הדירקטוריון במועצה לצרכנות ובאותה תקופה התפטרו ארבעה דירקטורים, בהם: אורנית רז ויעקב אייכלר ואף היו החלפת האשמות בין הצדדים.

מזרחי הוא עו"ד במקצועו, מועסק כ-13 שנה במועצה לצרכנות והתמנה לתפקיד ממלא מקום היועץ המשפטי של המועצה על ידי מרום עצמו.

ניפוח השכר ללא אישור הדירקטוריון

בתגובה לדרישתו של מרום לפיטוריו, מזרחי פנה לבית הדין לעבודה במטרה למנוע זאת. במסגרת זו מעלה מזרחי טענות קשות נוכח דברים שאליהם נחשף לכאורה במסגרת תפקידו. 

כך למשל, מזרחי טוען כי סירב לבקשת מרום לקבל שכר בטרם מונה למנכ"ל בפועל: "המבקש סירב לבקשת מרום להכין חוות דעת בלתי חוקית הקובעת ולמעשה מאשרת לו לקבל שכר כמנכ"ל עבור שלושה חודשים שקדמו למועד מינויו בפועל לתפקיד, עבור חודשים דצמבר-פברואר 2019. מרום ידע כי אינו זכאי לקבל שכר מנכ"ל, וכי מועד אישור לתפקיד הזמני על ידי דירקטוריון המועצה אינו בעל חשיבות, אלא המועד הקובע הוא מועד האישור על ידי הרשות. עם זאת דרש מהמבקש כי יכין חוות דעת הסותרת את הוראות הדין המפורשות בעניין". 

שר הכלכלה אלי כהן
שר הכלכלה אלי כהןצילום: אלכס קולומויסקי

עוד טען מזרחי כי על אף שהגיש חוות דעת משפטית האוסרת על מרום לעבוד בשכר בחו"ל, מרום קבע כי הדירקטוריון אישר לו את חופשתו המשפחתית בחו"ל במשך חודש ובמעמד זה אישר לו גם את העבודה בחו"ל תמורת שכר. לדבריו, "אין חולק שדירקטוריון המועצה אינו מוסמך לאשר למרום לעבוד בעבודה נוספת בשכר במקביל למילוי תפקידו הניהולי, וכי לצורך כך הוא נדרש לבקש אישור חריג לכך מהרשות. אישור שלמיטב ידיעת המבקש מעולם לא נתקבל". 

במקרה אחר טען, כי מרום ביקש אישור להוצאות דלק שוטפות בסך 4,000 שקל בחודש, בעוד מנכ"לים קודמים קיבלו 2,000-1,500 שקל לכל היותר. עוד נטען כי רכש מכספי המועצה חבילת שיחות לחו"ל בסך 860 שקל מבלי שקיבל אישור על כך. מרום רשם הוצאות גבוהות על אירוח, כיבוד ומסיבות פנים באלפי שקלים וכי "בתום הישיבות דאג מרום ליטול לעצמו את כל מגשי אירוח שנרכשו למשרדו, לרכבו ולבסוף לביתו". 

"יעד לחיסול"

לטענת מזרחי, לאחר שסירב למלא בקשות שונות, במשך חמישה חודשים הפך "למוקצה מחמת מיאוס ולמושא ללעג על ידי מרום, ואף הפך אותו ל'יעד לחיסול'. בוצע ניסיון להצר את צעדיו, להתעמר ולהתעלל, וכן ניסה לטפול עליו האשמות". לבסוף החליט מרום להשעותו ואף להזמינו לשימוע לפני פיטורין. 

כעת מבקש מזרחי מבית הדין לעצור את פיטוריו. כאמור במקביל, הוגש מכתב לרשות לחברות ובה בקשה לבדיקת הטענות ולמניעת הארכת כהונתו של מרום. 

מהמועצה לצרכנות נמסר: "המצאות ושקרים. לאחר שכשל בעבודתו והוחלט לפטרו, פנה ניסים מזרחי למבקר המדינה, שלא התייחס לפנייתו. לכן בחר מזרחי לפנות בטענות סרק לבית הדין האזורי לעבודה, ומנסה את מזלו גם מול כלי התקשורת השונים, להם הוא מציע את המצאותיו. המועצה לצרכנות תמשיך לעשות כל שלאל ידה כדי להמשיך ולספק שירות יעיל ואיכותי לציבור בישראל".

ממשרד הכלכלה נמסר: "עופר מרום מונה לתפקידו רק בגלל היותו חבר בנבחרת הדירקטורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker