קרטל המעליות: כתבי אישום נגד החברות הגדולות ובכירים בהן - "תיאמו מחירים בקודים"

רשות התחרות הודיעה לחברות המעליות שינדלר, קונה, אלקטרה, צום, כפיר ועלרד כי היא שוקלת להגיש כתב אישום נגדן ונגד נושאי משרה בכירים בהן - בכפוף לשימוע. החשד: החברות חילקו ביניהם את השוק ותיאמו מחירים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיר של מעלית
פיר של מעליתצילום: בלומברג

קרטל בענף המעליות: רשות התחרות הודיעה היום (שני) לחברות המעליות שינדלר, קונה, אלקטרה, צום, כפיר ועלרד כי היא שוקלת להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגדן ונגד נושאי משרה בכירים בהן. זאת, בגין חשד שהגיעו להסדר חלוקת שוק ותיאמו ביניהן מחירים.

הרשות זימנה לשימוע את המנכ"לים של החברות קונה, אלקטרה מעליות, כפיר ועלרד ואת המנכ"ל הקודם של חברת שינדלר. אחרי השימועים, יוחלט אם להגיש נגדם כתבי אישום. בנוסף, הוזמנו לשימוע גם סמנכ"לים שונים בחברות ונושאי משרה נוספים. הפרשה נחקרה על ידי מחלקת החקירות של רשות התחרות כאשר החקירה הגלויה נפתחה בחודש מרץ 2019.

הממונה על התחרות מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי כתב החשדות שנשלח לחשודים אתמול, התקיימו בין החברות הסדרי אי תחרות שנמשכו לאורך שנים ארוכות. הסדרי התחרות התקיימו בין שינדלר לעלרד, בין קונה לעלרד, בין אלקטרה וצום לעלרד, בין כפיר לעלרד ובין כפיר לשינדלר.

על פי החשד, נציגי החברות השתמשו בקודים ביניהם על מנת להסוות את התיאום. בנוסף, תיאמו המעורבים את הצעות המחיר שיגישו ללקוח שמקבל שירות מחברה מתחרה ולעתים אף נתנו הנחיות פנימיות לעובדיהם שלא להגיש כלל הצעה מתחרה. עוד עולה כי הנציגים השונים הגיעו להסכמות בפגישות, שיחות ובהודעות ששלחו זה לזה.

העונש המרבי לכל עבירת קרטל הוא חמש שנות מאסר. לעלרד התגלו לכאורה במסגרת החקירה ארבע עבירות (מול חמש חברות מעליות), כך שהעונש המרבי שניתן לדרוש, אם יוגשו נגדה ונגד בכיריה כתבי אישום, הוא 25 שנות מאסר.  

הקרטל התמקד בשירות למעליות קיימות, ולא בהתקנת מעליות בבניינים חדשים. חברה שמתקינה מעלית בבניין חותמת בדרך כלל על הסכם תחזוקה עם הדיירים. בפועל, התברר לרשות התחרות כי ועדי בתים לא הצליחו לקבל הצעה מתחרה לזו של החברה שהתקינה את המעלית בבניין.

כך, אם ועד בית בבניין שבו מותקנת מעלית של קונה (לשעבר ישראליפט) ביקש הצעה מתחרה מעלרד, נציג של עלרד יצר קשר עם חברת קונה, הודיע שבכתובת המסוימת הוועד מבקש להחליף נותן שירות ובדק את ההצעה של קונה. לאחר מכן חזר לוועד עם הצעה גבוהה יותר. אותו ועד בית שפנה לחברות אחרות קיבל תשובה שהן לא יודעות לטפל במעליות שאינן שלהן, או שלא קיבל כל תשובה. החקירה התבצעה בין השאר באמצעים מודיעיניים. רשות התחרות בוחנת את השוק מ-2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker