"הדרך הטובה ביותר": ועדת המכסות תומכת בביטול המכס על יבוא חמאה

מהוועדה נמסר: "ביטול המכס יוביל לגיוון מקורות היבוא, להגדלת ההיצע ולשיפור בתחרות" ■ עם זאת, טוענים בוועדה, הורדת המכסים לא מספיקה כדי לסיים את המשבר: "זו פעולת מנע מיידית"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמאהצילום: Bloomberg

ועדת המכסות של משרד הכלכלה תומכת בביטול המכס על יבוא חמאה בהוראת שעה למשך שנה. המטרה היא להתגבר על המחסור במוצר, באמצעות פתיחת השוק לתחרות. 

רשות המסים יצאה בשימוע ציבורי, שאמור להסתיים מחר (ג') ונועד לקבוע אם יבוטל המכס על יבוא חמאה. "עמדת הוועדה היא שהדרך הטובה ביותר לטיפול במחסור בחמאה היא ביטול המכס על יבוא חמאה, שיוביל לגיוון מקורות היבוא, להגדלת ההיצע ולשיפור בתחרות", כתב לרשות דני טל, יו"ר ועדת המכסות. מי שצפויים להתנגד למהלך הם האחראים על הייצור המקומי של החמאה - הרפתנים. 

טל הסביר מה עומד מאחורי מסקנת הועדה."לאחר קבלת הצעות היבואנים למכסות החמאה, עלה כי מכסת החמאה שהוקצתה לחלוקה ל-2020 נמוכה מאוד ביחס לביקוש, ואין בו כדי להשלים את המחסור בשווקים. להערכת הוועדה, מחסור זה צפוי להתגבר לנוכח אווירת המחסור הציבורית שמזינה את הביקוש ולנוכח החלטת מועצת החלב לצמצם את מכסות היצור ל-2020, שתוביל גם לצמצום ההיצע מיצור מקומי", כתב. 

בשבוע שעבר הודיעה ועדת המכסות ליבואנים ולרשתות המזון על חלוקת מכסות החמאה השולחנית (חמאה לצריכה פרטית, בניגוד לחמאה תעשייתית המשווקת למסעדות למשל) של 2,200 טונה, שחולקו בהליך תחרותי. במסגרת ההליך התחייבו היבואנים שהחמאה תימכר לצרכן במחיר שלא יעלה על 3.8 שקלים ל-100 גרם.

חווה שבה מייצרים חמאה בסנט קולומבן, בספטמבר ליד נאנט בצרפת צילום: STEPHANE MAHE/רויטרס

עם זאת, טוענים בוועדה, הורדת המכסים לא מספיקה כדי לסיים את המשבר: "זו פעולת מנע מיידית ומגשרת, שכל תכליתה להגדיל במעט את ההיצע בשוק החמאה עד לסיום כל הליכי השימוע ופרסום הצו על ביטול המכס למשך שנה על יבוא חמאה", נכתב. 

הוועדה דורשת שבמקביל לקבלת ההחלטה על ביטול המכס על יבוא חמאה לפרק זמן של שנה, תוקם ועדה בין-משרדית. המטרה של הוועדה היא לבחון את השפעת ביטול המכס על שוק החמאה בפרט ועל שוק מוצרי החלב בכלל, "באופן שניתן יהיה ללמוד ממנו על צעדים עתידיים דומים של ביטול מכסים במוצרי מזון נוספים, אם המשק המקומי לא יוכל לייצר את מלוא הכמות המבוקשת".

המחסור המתמשך בחמאה תוצרת ישראל החל בתחילת 2019, ובענף נשמעו טענות כי הוא נובע מכך שהמחלבות המקומיות צימצמו את הייצור. ככל הנראה, הסיבה לכך היא היעדר כדאיות בייצור חמאה, שמחירה בפיקוח ממשלתי. לפי גישה זו, המחלבות מעדיפות להשתמש בחומרי הגלם - חלבון ובעיקר שומן, הנחשב יקר - לייצור מוצרים רווחיים יותר שאינם בפיקוח, כמו מעדנים ויוגורטים.

שתי מחלבות הכחישו את הטענה הזאת. טרה טענה כי עברה לייצור לשוק המוסדי - בתי מלון, מסעדות וכדומה, לצד מוסדות ציבור. תנובה, לעומתה, טענה שהיא מפצה על צמצום האספקה של המתחרות, ולכן סיפקה הרבה יותר חמאה ב-2018, מה שהביא אותה לתחילת 2019 ללא מלאי עודף - ולכן היא לא מצליחה לעמוד בביקוש הכולל לאורך השנה.

חמאהצילום: Christopher Testani/The New York Times

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker