יצאה בזול: מקדונלד'ס לא תיקנס על הסכמי הבלעדיות בקניונים

רשות התחרות פתחה בבדיקה נגד מקדונלד'ס לאחר חשיפת TheMarker כי ב-16 השנים האחרונות הרשת החתימה עשרות קניונים על סעיף מונע תחרות - אותו ביטלה לפני כשנה מחשש כי תיענש ■ רשות התחרות: "על רקע ביטול הסעיף והתחייבות לא להגיע להסדרים כאלה בעתיד - הבדיקה בוטלה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
צ'יפס
צילום: בלומברג

רשות התחרות הודיעה היום (א') כי סגרה את הבדיקה בעניינה של מקדונלד'ס. על פי ההחלטה, מקדונלד'ס לא תשלם על כך שהיא חייבת חלק גדול מהתרחבותה להסכמי בלעדיות עליהם החתימה את הקניונים במשך שנים ארוכות ושהביאו לכאורה לפגיעה בתחרות. 

לפני כשלושה חודשים פורסם ב-TheMarker כי ב-16 השנים האחרונות החתימה מקדונלד'ס ישראל, המוחזקת על ידי עמרי פדן, עשרות רבות של קניונים ברחבי המדינה על סעיף מונע תחרות לכאורה. לפי הסעיף, הקניון יותיר אותה כשחקנית הבלעדית בקניון בתחום ההמבורגרים, ואם יכניס שוכר נוסף בתחום - שכר הדירה שלה יופחת. 

מנכ"ל מקדונלד'ס ישראל, עמרי פדן
מנכ"ל מקדונלד'ס ישראל, עמרי פדןצילום: אלי דסה

ב-16 השנים האלה פתחה הרשת 82 סניפים - לא מעטים מהם עם סעיף זה. ב-2003 היא הפעילה 108 סניפים, ומחזור המכירות שלה הוערך ב-590 מיליון שקל בשנה. כיום מקדונלד'ס חולשת על 190 סניפים, ומחזור המכירות נאמד ביותר מ-920 מיליון שקל. לפני כשנה הוגיעה מקדונלד'ס לקניונים כי הסדרי הבלעדיות מבוטלים - זאת ככל הנראה לאחר שראתה כי רשות התחרות התנהלה בנושא מול שופרסל וסופר-פארם. רשות התחרות פתחה בבדיקת הנושא, ודרשה ממקדונלד'ס להעביר לה את כל החוזים שעליהם חתמה במהלך השנים.

בהודעת הרשות נכתב כי "מקדונלד'ס הודיעה לממונה כי בעקבות שינויים שהתרחשו בדיני התחרות בשנת 2019 היא החליטה לבטל באופן חד צדדי את כלל הסדרי הבלעדיות במרכזים מסחריים בהם פועלים סניפי מקדונלד'ס. הודעה בהתאם נשלחה על ידי זכיינית מקדונלד'ס למשכירים.

"בנוסף ביטלה זכיינית מקדונלד'ס סעיפים שנכללו בהסכמי שכירות שלה אשר כללו הסכמה על הפחתה של דמי השכירות במקרה של כניסת מתחרה (בין היתר הסכמים עם רשתות המרכזים המסחריים קבוצת עזריאלי, מליסרון-קניוני עופר, קבוצת ביג מרכזי קניות וקבוצת גזית גלוב). החברה הודיעה לממונה כי לא תהיה בעתיד צד להסכמים הכוללים סעיפי בלעדיות במרכזים מסחריים או הסדרי הפחתה של דמי שכירות במקרה של כניסת גורם מתחרה".

ברשות מסרו כי "על רקע ביטול כלל הסכמי הבלעדיות של הקבוצה במרכזים מסחריים טרם החלה הבדיקה של הרשות ועל רקע התחייבותה של החברה שלא להגיע להסדרים מסוג זה בעתיד, החליטה הממונה לסיים את טיפולה במקרה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker