הזגזוג של הרבנות: כשרות למסעדות שפועלות בשבת - אבל רק בנתב"ג

הרבנות הראשית מסרבת להעניק תעודה למסעדות המקפידות על הלכות הכשרות אך פתוחות בשבת ■ ואולם במקרה של סניף מקדונלד'ס בנתב"ג - הפתוח בשבת - הרבנות גילתה גמישות

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אולם הנוסעים בנתב"ג
אולם הנוסעים בנתב"גצילום: עופר וקנין

הרבנות הראשית מסרבת להעניק תעודות כשרות למסעדות המקפידות על הלכות הכשרות אך פתוחות בשבת. עם זאת, בתי מלון המספקים אוכל בשבת ומסעדות הפתוחות בשבת בנתב"ג - קיבלו תעודות כשרות מטעמה.

מבירור מול רשות שדות התעופה (רש"ת) עולה כי במסגרת מכרז להפעלת דוכן בנתב"ג שבו התמודדה רשת מקדונלד'ס, נדרש ממנה לפתוח את הסניף בשבת. לסניף יש תעודת כשורת מטעם הרבנות הראשית. נראה כי כאשר יש דרישה המסחרית לפתוח בשבת - גם הרבנות הראשית מצליחה למצוא את הפתרונות ההלכתיים. דרישה דומה הופיעה במכרז נוסף שבדקנו.

בשבוע שעבר נערך בבג"ץ דיון בעתירה שהגישה תנועת "נאמני תורה ועבודה" בשמו של מפעיל מסעדת "באב אל ימן" בירושלים, יהונתן ודעי. הוא ביקש מהרבנות הראשית להעניק תעודת כשרות למסעדה שבבעלותו, כפי שהיא מעניקה לבתי מלון, אף שהמסעדה פתוחה בשבת. לפני שעתר לבג"ץ, הגיש ודעי ערר לרבנות על החלטתה לא להעניק לו תעודת כשרות. ואולם הערר, שהוגש בפברואר אשתקד, קיבל מענה מצד הרבנות רק ביולי, בעקבות עתירתו לבג"ץ.

הציוץ של יבגני זרובינסקי

בדיון בבג"ץ ציין השופט מני מזוז כי העתירה מיצתה את עצמה, מפני שהרבנות השיבה לוודעי במסגרת הערר כי היא לא מעניקה תעודות כשרות למסעדות הפתוחות בשבת. עם זאת, בערר נכתב כי יש מסעדות ספורות בפריפריה הפתוחות בשבת, במתכונת בית מלון, והן כן קיבלו תעודת כשרות מטעם הרבנות, מכיוון שאין חלופה לשומרי הכשרות באזור.

בערר ניתנה גם התייחסות מיוחדת למסעדות הפתוחות בשבת בנתב"ג: "יש בתי אוכל כשרים בנתב"ג שהותר להם לפתוח בשבת, תוך קביעת הסדרים מתאימים, לנוכח מאפייניהם הייחודיים ומחויבותם כלפי רש"ת לפתוח בשבת, לטובת קהל הנוסעים, שחלקו הנכבד כלל אינו יהודי".

בעקבות דבריו של מזוז, ודעי חזר בו מעתירתו, אם כי השאיר לעצמו את הזכות לעתור מחדש לבג"ץ. מזוז, אגב, השית הוצאות בסך 4,000 שקל על הרבנות, משום שהשיבה על הערר רק בעקבות העתירה לבג"ץ.

מסעדת באב אל ימן בירושלים
מסעדת באב אל ימן בירושליםצילום: יהונתן ודעי

"כשהרבנות רוצה - היא יכולה"

לפי חוק איסור הונאה בכשרות, מי שמוסמך לתת תעודת כשרות הוא בדרך כלל רב הרשות המקומית שבה פועלת המסעדה. כמו כן, משגיחי הכשרות משובצים על ידי המועצה הדתית המקומית להשגיח במסעדות, שגם משלמות את שכרם.

תעודת הכשרות בנתב"ג חתומה על ידי הרבנות לכשרות ארצית - גוף שהרבנות הקימה כדי להעניק תעודות כשרות בעיקר ברשויות מקומיות שהרוב המוחלט של תושביהן אינו יהודי, ולפיכך אין בהן רב מקומי שיכול להעניק את תעודות הכשרות.

הרבנות לכשרות ארצית מפקחת על כ-80 בתי עסק בישראל, ובהם עסקים הפועלים בנתב"ג, אך לא ברור כלל כיצד הגוף הזה פועל ומהיכן מגיע תקציבו. בעקבות פניית נאמני תורה ועבודה לרבנות הראשית בנושא, השיבו ברבנות כי "אין כל תקציב ברבנות המיועד למערך הרבנות לכשרות ארצית", וכי "הרבנות אינה מספקת לו משגיחי כשרות מטעמה".

בנושא מתן הכשרות למקדונלד'ס בנתב"ג, נמסר מהרבנות הראשית: "זהו הסדר הקיים יותר מ-16 שנה, שאושר על ידי הרבנים הראשיים דאז, הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר. ההסדר קיים רק באולם הנוסעים היוצאים בנמל התעופה, לאחר עמדת החתמת הדרכונים.

"במסגרת ההסדר ניתן לבית עסק שנדרש להיות פתוח בשבת כחלק מתנאי הזיכיון אישור לפעול במתכונת הקיימת בבתי מלון בישראל, שבמסגרתה האוכל מוכן בערב שבת ומחומם בתנורים. יודגש כי כלל הבישולים מתבצעים לפני כניסת השבת ותפעול החנות באופן שוטף מתבצע על ידי עובדים שאינם יהודים, תוך פיקוח כשרותי במהלך השבת של הרבנות לכשרות ארצית".

תני פרנק
תני פרנקצילום: נעם פיינר

ראש תחום דת ומדינה בנאמני תורה ועבודה, תני פרנק, מסר: "העובדה שהרבנות מעניקה כשרות למקום פתוח בשבת ושומר שבת בנתב"ג מעידה על כך שכשהם רוצים - הם יכולים. אם הרבנות יכולה לתת כשרות בשבת למקדונלד'ס ויכולה לתת כשרות לבתי מלון הפועלים בשבת - הסיבה היחידה להתנגדותם למתן כשרות למסעדות כשרות ופתוחות בשבת ללא חילול שבת, כמו באב אל ימן בירושלים, יכולה לנבוע אך ורק ממאבקי כוח קטנוניים. אנו משוכנעים שברבנות יפנימו כעת שהמונופול שלהם על הכשרות בישראל לא יכול ולא צריך להכשיר אפליה ופגיעה בציבור שומרי כשרות רחב שמבקש כשרות למקומות פתוחים בשבת ללא חילול שבת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker