משבר החמאה: פורסמו הזוכים ביבוא פטור ממכס

ועדת המכסות במשרד הכלכלה פירסמה את המכסות ליבוא חמאה לצריכה פרטית בהיקף של 2,200 טונה - זאת במקביל להליך ביטול מכסות הייבוא

הדר קנה
הדר קנה
חמאה
חמאהצילום: בלומברג
הדר קנה
הדר קנה

קצת לפני ההכרעה בדבר ביטול המכס על יבוא חמאה לישראל ב-2020, שיכול  לפתור את משבר המחסור בחמאה הנמשך כבר יותר משנה, מפרסם משרד הכלכלה את הזוכים בחלוקת מכסות החמאה לשנת 2020. 

ועדת המכסות במשרד הכלכלה והתעשייה הודיעה ליבואנים ולרשתות המזון על חלוקת מכסות החמאה השולחנית בהיקף של 2,200 טונה, שחולקו בהליך תחרותי במסגרתו התחייבו היבואנים כי החמאה תימכר לצרכן במחיר שלא יעלה על 3.8 שקל ל-100 גרם.

שופרסל קיבלה הקצאה של 500 טונה שאותם התחייבה למכור במחיר 3.5 שקלים ל-100 גרם, מרב מזון (רשת אושר עד) קיבלה 100 טונה ב-3.5 שקלים, גולדפרוסט (וילי פוד) 600 טונה ב-3.6 שקלים, יינות ביתן קיבלו 125 טונה שיימכרו ב-3.8 שקלים ואותה כמות קיבלה רמי לוי שיווק השקמה, שתמכור אף היא ב-3.8 שקלים ל-100 גרם. 

בנוסף, חילקה הוועדה גם מכסה לחמאה תעשייתית, בהיקף של 2,000 טונה, למחלבות תנובה, טרה, מחלבות גד, בר בכפר ומחלבת פסגת הכרמל. כמו כן ניתנו הקצאות למספר יבואנים בינהם ישרקו שיווק מותגי מזון בינלאומיים, יורוצ'יז יבוא ושיווק, מוצרי תמיר ועוד. 

המחסור המתמשך בחמאה ישראלית החל בתחילת 2019, ובענף נשמעו טענות כי הוא נובע מכך שהמחלבות המקומיות צמצמו את הייצור - ככל הנראה בשל העדר הכדאיות בייצור חמאה. לפי גישה זו, המחלבות מעדיפות להשתמש בחומרי הגלם - חלבון ובעיקר שומן, הנחשב לחומר גלם יקר - לייצור מוצרים רווחיים יותר שאינם בפיקוח, כמו מעדנים ויוגורטים. שתי מחלבות הכחישו את הטענה הזאת: טרה טענה כי עברה לייצור לשוק המוסדי - בתי מלון, מסעדות וכדומה, לצד מוסדות ציבור. תנובה לעומתה, טענה כי היא מפצה על צמצום האספקה של המתחרות, ולכן סיפקה הרבה יותר חמאה ב-2018, מה שהביא אותה לתחילת 2019 ללא מלאי עודף - ולכן היא לא מצליחה לעמוד בביקוש הכולל לאורך השנה.

במקביל, מנסים במשרדי האוצר, הכלכלה לקדם מהלך לביטול המכס על יבוא חמאה בהוראת שעה. זאת במטרה להתגבר על המחסור, תוך פתיחת השוק לתחרות, הן על מגוון המוצרים והן על המחיר לצרכנים. כיוון שבישראל מכהנת ממשלת מעבר, שלושת המשרדים אינם יכולים לאשר את המהלך ללא אישור של משרד המשפטים.

בכפוף להערות הציבור - לכן רשות המסים יצאה לשימוע ציבורי. מי שצפויים להתנגד הם מי שאחראים על הייצור המקומי של החמאה, בהם הרפתנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום