הקץ לאפליה? תקנות היבוא יחולו גם על דואר ישראל החל ב-15 בפברואר

ארגוני סוכני המכס ולשכות המסחר משכו את העתירה שהגישו לבג"ץ בנושא, לאחר שהובטח להם כי התקנות יחולו גם על דואר ישראל ■ לטענתם, העובדה שהפיקוח על יבוא חל רק על חברות פרטיות יצרה אי-שוויון בשוק

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז מיון של דואר ישראל
מרכז מיון של דואר ישראלצילום: גיל כהן מגן

ארגוני סוכני המכס ולשכות המסחר משכו אתמול (ב') את עתירתם לבג"ץ בנוגע לאפליה לכאורה בין חברת דואר ישראל למתחרותיה בשוק הפרטי. הסיבה למשיכת העתירה היא הבטחה להחיל את תקנות הפיקוח על היבוא גם על דואר ישראל.

על פי חוק, רשות המסים פוטרת את הדואר מבדיקת החבילות שמגיעות לישראל, אך מחייבת את החברות הפרטיות בהגשת הצהרות בנוגע למוצרים מיובאים ותשלום מס עליהם. כך נוצר לטענת הארגון "מסלול ירוק" שפועל לטובת דואר ישראל.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין שמואל גרוסמן ורועי גלעד, דרשו הארגונים כי בית המשפט יפסוק שהאכיפה בסוגיות היבוא תכלול גם את דואר ישראל. במדינה ובחברת הדואר טענו בתחילה כי הן לא יכולות להתחייב למועד שבו יחלו באכיפת תקנות היבוא, אבל בסופו של דבר סוכם כי עד 15 בפברואר יחלו באכיפה. בעקבות הסיכום, נמשכה העתירה.

לפי דו"ח רשות ההגבלים העסקיים מאוקטובר 2017, כ-99% מהיבוא האישי לישראל נשלח באמצעות הדואר. כך, חבילות של חברת הדואר הועברו לרוכשים גם כשכללו מוצרים שאסורים ביבוא או כאלה המחייבים אישור מיוחד. על פי הדו"ח, מצב זה יצר "נתיב הברחה" שהופך ישראלים רבים למפרי חוק ללא ידיעתם. ברשות הוסיפו כי ההתנהלות המדוברת יצרה עיוות בשוק.

הדואר מסר בתגובה: "העתירה על טענותיה, נדחתה ע״י בית המשפט. חברת דואר ישראל פועלת בתיאום ובשיתוף פעולה ארוך טווח מול גורמי המכס ברשות המיסים ובמסגרת זו קיימים תהליכי עבודה מוסדרים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker