צעד נוסף בדרך לפתרון המשבר: אושר ביטול המכס על יבוא חמאה

משרד המשפטים אישר לקדם הוראת שעה לביטול המכס על יבוא חמאה לישראל ב-2020 - בכפוף לשימוע ■ האישור התקבל לאחר יישור קו של משרדי האוצר, הכלכלה והחקלאות בנושא, במטרה לפתור את המשבר המתמשך

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמאה מתוצרת תנובהצילום: גיל כהן מגן
הדר קנה

משרד המשפטים אישר היום (ב') לקדם את הוראת השעה לביטול המכס על יבוא חמאה לישראל ב-2020, בכפוף לשימוע הערות מהציבור. צעד זה אמור לפתור את משבר המחסור בחמאה הנמשך כבר יותר משנה. 

המשנה ליועץ המשפטי (משפט כלכלי), מאיר לוין, העביר את חוות דעתו ולפיה אין מניעה לפרסם את טיוטת הצו (הוראת השעה) לביטול המכס. זאת, בכפוף להערות הציבור ושמיעת הגורמים הרלוונטיים על יד שר האוצר, לצורך קבלת החלטתו בעניין.

אתמול הצטרף מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, לתמיכה בביטול המכס ובכך הוא יישר קו עם שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהן, שהציעו לבטל את המכס כפתרון למחסור.

כיוון שבישראל מכהנת ממשלת מעבר, משרד האוצר, הכלכלה וחקלאות אינם יכולים לאשר את המהלך ללא אישור של משרד המשפטים. כעת עברה ההוראה משוכה נוספות והתקבל האישור בכפוף להערות הציבור - מי שצפויים להתנגד הם מי שאחראים על הייצור המקומי של חמאה, ביניהם הרפתנים. עם זאת, במשרד הכלכלה מעריכים שאם לא יקרה משהו חמור הוראת השעה תאושר. 

שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהןצילום: מיכל פתאל

יבוא החמאה הפטור ממכס מוגבל כיום במטרה להגן על משק החלב והרפתנים. יבוא ללא פטור פתוח בפני כולם ללא הגבלות, אך בשיעור מכס גבוה מאוד שנע בין 126% ל-140% לחמאה שולחנית (כלומר למשקי בית ולא למסעדות), ולכן לא משתלם יבוא ללא מכסות פטורות. 

אולם יש ביקורת גם על שיטת המכסות משום שיבואני החמאה טוענים כי הכמות שהם יכולים לייבא בשיטת המכסות מוגבלת. לכן המחיר שהם משלמים בחו"ל עבור החמאה אינו אטרקטיבי. ברגע שההגבלה תוסר, ולא יהיה פיקוח, הדבר ישתנה.

מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג

בעבר, כאשר היה מחסור נקודתי בחודש מסוים, היו משרדי החקלאות, הכלכלה והאוצר מאשרים יבוא חמאה ללא מכס ובכמות מוגבלת. כעת בשל כהונת ממשלת המעבר, נדרש היה אישור מיוחד של משרד המשפטים. 

לפני כחודש משרד האוצר ביקש לתת מענה חלקי למחסור בחמאה באמצעות הגדלת מכסות היבוא ל-2019 ו-2020, מ-1,250 טונה על פי צו תעריף המכס, ל-2,750 טונה. כחלון הודה כי זהו פתרון חלקי.

באיזה צד מרוחה החמאה?

המחסור המתמשך בחמאה ישראלית, החל בתחילת 2019, ובענף נשמעו טענות כי המחסור נובע מכך שהמחלבות המקומיות צמצמו את הייצור, ככל הנראה בשל היעדר הכדאיות בייצור חמאה. לפי גישה זו, המחלבות מעדיפות להשתמש בחומרי הגלם - חלבון, ובעיקר שומן, הנחשב לחומר גלם יקר - לייצור מוצרים רווחיים יותר שאינם בפיקוח, כמו מעדנים ויוגורטים.

מנכ"ל תנובה, אייל מליסצילום: ניר קידר

שתי המחלבות הכחישו: טרה טענה כי עברה לייצור לשוק המוסדי - בתי מלון, מסעדות וכדומה, לצד מוסדות ציבור. תנובה לעומתה, טענה כי היא מפצה על צמצום האספקה של המתחרות, ולכן סיפקה הרבה יותר חמאה ב-2018, מה שהביא אותה לתחילת 2019 ללא מלאי עודף - ולכן היא לא מצליחה לעמוד בביקוש הכולל לאורך השנה.

באוקטובר 2019 מנכ"ל תנובה, אייל מליס, האשים את היבואנים במחסור ואמר: "בשנה שעברה כבר ידעו שעומד להיות מחסור בחמאה, וחלק מהיבואנים לא ניצלו את המכסות שלהם ליבוא - כי מחירי החמאה הכשרה עלו בחו"ל - וזה לא השתלם להם". גם הוא סבר כי הפתרון למשבר תלוי ביבוא: "תנובה מוכנה לייבא גם היא חמאה ולא להרוויח כסף על החמאה המיובאת, ובלבד שלא יהיה מחסור על המדפים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker