תביעה ייצוגית נגד דואר ישראל: מתעדפת את אמזון על פני שאר לקוחותיה

התביעה הוגשה על ידי מרדכי אלון, הבעלים של עסק מכירות פומביות באינטרנט ■ הוא מעריך כי בקבוצת הנפגעים יש כ-100 אלף בעלי עסק, וגובה התביעה מוערך ב-50.6 מיליון שקל

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבילות של אמזון
חבילות של אמזוןצילום: בלומברג
הדר קנה
הדר קנה

בעקבות בקבלת חבילות דרך דואר ישראל, הוגשה אתמול (ראשון) בקשה לתביעה ייצוגית בסך 50.6 מיליון שקל. הטענה היא שדואר ישראל מתעדפת את אמזון על פני שאר לקוחותיה, תוך הפרת חוזה. 

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה על ידי מרדכי אלון, הבעלים של עסק מכירות פומביות באינטרנט, שנזקק לשירותי השליחים של הדואר על בסיס יומי. לדבריו, כתוצאה מהתיעדוף של אמזון, נפגע שירות השליחים. הוא סבור כי זו הפרת החוזה הכתוב בין דואר ישראל לצרכנים ואף אפליה (תיעדוף אסור). לטענתו, מאוקטובר 2019 הצטברו אצלו תלונות של מאות לקוחות שלא קיבלו חבילות שנשלחו מטעמו. 

"התובע החל לעקוב אחר כל חבילה וזיהה כי הנתבעת (הדואר) אכן לא עמדה בהתחייבויותיה לגבי מועדי השליחויות", נכתב בתביעה. "הוא פנה לסניף הדואר בחדרה וביקש לדעת מדוע חל עיכוב במסירת השליחויות. מנהלת סניף חדרה הבהירה לו - 'אני מצטערת, אנחנו בקריסה'"

אלון מתאר בתביעה כיצד רכש את שירות "שליחות 10" שמציע הדואר ב-514 שקל, המבטיח משלוח תוך שני ימי עסקים, כדי להתגבר על הבעיה. "הבעיה לא נפתרה, אלא אף החמירה", כתב. לדבריו, יש בידיו כ-16 דוגמאות לשליחויות שאיחרו או לא הגיעו כלל, שאותן הוא יספק לבית המשפט.

אלון מעריך כי על כל הפרה כזאת נגרם לו נזק בסך 211 שקל, וכי בקבוצת הנפגעים יש כ-100 אלף בעלי עסק, שכל אחד מהם צרך בממוצע 2.4 שליחויות שהתעכבו או לא הגיעו. לכן מוערך גובה התביעה ב-50.6 מיליון שקל.

"הנתבעת (הדואר) ידעה שלא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה, וזאת בשל האסטרטגיה לתעדף את חברת אמזון על פני שאר לקוחותיה, ולמרות זאת בחרה להמשיך ולהכשיל את התובע והמשיכה למכור לו שוברים", נטען בתביעה. אלון מסביר שפנה לדואר בתלונות, אך הבעיה לא נפתרה, ומציג פרסומים שונים בנושא, בין היתר .

העיכובים והתקלות במסירת החבילות נגרמו בעיקר בשל העומסים הכבדים שיצרה חגיגת הקניות של סוף השנה, בנוסף למבצע השילוח בחינם של אמזון מעל לסכום של 50 דולר. בדואר מנסים להתמודד עם העלייה החדה בפעילות, בין היתר באמצעות הפניית משאבים לטיפול בחבילות. בענף מעריכים שהדבר נעשה על חשבון שירותים "רגילים" - בהם חלוקת הדואר והחבילות בתוך ישראל ושירות משלוח החבילות לחו"ל.

מדואר ישראל נמסר: "התביעה טרם התקבלה במשרדנו. לכשתגיע, נבחן אותה ונשיב במסגרת ההליך בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker