ניצול הקשישים לא עוצר: תלונות על עוקץ ב-10 מיליון שקל הן רק קצה הקרחון

מרבית התלונות הן על חברות טלמרקטינג, ובמטה המאבק בעושק הקשישים מצביעים על תופעה שצוברת תאוצה: חברות סלולר שמוכרות לקשישים "מתנות" באלפי שקלים ■ ח"כ מירב כהן, מייסדת המטה: "על כל מקרה שמגיע אלינו יש עשרות מקרים שלא מגיעים"

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשיש משתמש בכרטיס אשראי. למצולם אין קשר לנאמר
קשיש משתמש בכרטיס אשראי. למצולם אין קשר לנאמרצילום: Evan Holt / iStockphoto via Gett
ג'ניה וולינסקי

בסיכום פעילות מטה המאבק בעושק הקשישים עולה כי סך התלונות על ניצול כלכלי של קשישים בשנה וחצי האחרונות הסתכם ב-9.7 מיליון שקל. בתקופה שבין יוני 2018 ועד סוף 2019 פנו למטה 1,180 איש, מרביתם קשישים וחלקם הקטן בעלי מוגבלויות. התלונות הוגשו נגד 163 חברות מסחריות וגופים ציבוריים.

רוב התלונות התמקדו, לפי הדו"ח, בשלושה תחומים מרכזיים: חברות הטלמרקטינג, שמוכרות לקשישים מוצרי צריכה, הובילו עם 729 תלונות נגד 57 חברות - בסך כ-7 מיליון שקל; נגד שמונה חברות לביטוח מוצרי חשמל הוגשו 111 תלונות בכ-600 אלף שקל. באחרונה מזהים במטה המאבק עלייה בתלונות נגד חברות התקשורת והסלולר, ועד כה הצטברו נגדן 45 תלונות בכ-300 אלף שקל.

מייסדת המטה, ח"כ מירב כהן (כחול לבן), אמרה כי "אני לא מפרסמת את המוקד שלנו, אז ברור לי שעל כל מקרה שמגיע אלינו יש עשרות שלא מגיעים". עוד הוסיפה כהן כי "אנחנו מזהים שיטה שחוזרת על עצמה. חברות הטלמרקטינג משתמשות במאגר מידע של אנשים מבוגרים, שחלק גדול מהם מתגורר לבד. החברות פונות אליהם טלפונית, משיגות את מספר כרטיס האשראי בתואנה כלשהי - כמו 'מגיעה לך מתנה' או 'אתה חבר מועדון'. לאחר מכן הן שולחות לכתובת מוצרים גם בלי שהוזמנו, ומחייבות אותם בכרטיס האשראי". לדברי כהן, "ברוב המקרים אנשים נפגעו מכמה חברות, וראינו גם מקרים של 20 חברות שחייבו את אותו אדם".

בנוסף, העובדה שרבים מהמתלוננים חיים לבד מקלה, לדברי כהן, על נציגי המכירות, שכן הקשישים מתביישים להודות כי הסכימו מלכתחילה לרכוש מוצר מסוים. "אם אין בן משפחה באזור שנלחם ועוצר את הסיפור הזה, יש אנשים שחולבים אותם בלי בושה במשך שלוש-ארבע שנים. החברות הללו גם מתקשרות ומאיימות על הקשישים, והאנשים שפונים אלינו מבקשים לרוב קודם כל שיפסיקו להטריד אותם".

דוגמה לתלונה שהגיעה למוקד המטה כנגד חברת טלמרקטינג היתה של שרה, בת 78 מהצפון. הכל החל כששרה התקשרה לחברה שפירסמה בלנדר, שלפי עלון הפרסומת ניתן בחינם והתשלום הוא בגין דמי המשלוח בלבד (בסך 49.90 שקל). לאחר מכן התחילה שרה לקבל מבול של טלפונים שבהם הציעו לה שלל מתנות בעלות של דמי משלוח בלבד. כשהבינה שמחייבים אותה בסכומים גבוהים מאוד וביקשה לסיים את ההתקשרות, החברות סירבו ולא הפסיקו להתקשר, על אף תחנוניה.

בשלב מסוים נציגה של חברה אף הציעה לשרה לשלם 60 אלף שקל בתמורה לכך שהחברות יפסיקו לפנות אליה. שרה שילמה, אבל החברות לא נעלמו. המקרה דווח למשטרה ולרשות לסחר הוגן במשרד הכלכלה, ובפירוט כרטיסי האשראי שלה זיהו במטה המאבק שמות של 33 חברות שבתוך שנתיים גבו ממנה יותר מ-260 אלף שקל.

כפי שעולה מהדו"ח, מתוך 57 החברות, שלוש חברות הטלמרקטינג שהובילו בכמות התלונות נגדן, בנושאים שונים, הן הום סייל, עם 69 תלונות, כשסכום התלונות הסתכם ב-1.2 מיליון שקל, קונים פלוס עם 72 תלונות בסך כמיליון שקל, וביג סייל עם 42 תלונות בכ-750 אלף שקל.

ח"כ מירב כהןצילום: עופר וקנין

60 ביטוחי בריאות לאדם אחד

תחום נוסף שבו התרכז מספר מכובד של תלונות לפי הדו"ח הוא חברות שמציעות ביטוחים למוצרי חשמל. לפי הנטען בדו"ח, חברות יצרו קשר טלפוני עם קשישים והציעו להם ביטוח למוצרי החשמל שבביתם, אך לא סיפקו את השירות שלו התחייבו. שלוש חברות הפועלות בתחום ושעליהן התקבלו הכי הרבה תלונות, כפי שעולה מהדו"ח, הן קבוצת פל, עם 36 תלונות בסך 271 אלף שקל; שירות פלוס עם 31 תלונות בסך 120 אלף שקל; וסופר אלקטריק עם 15 תלונות בסך 122 אלף שקל.

תחום נוסף שבו הצטברו במטה תלונות של קשישים הוא הסלולר. חלק מהחברות הואשמו בכך שנציגיהן מציעים לקשישים שדרוג של החבילה, ויחד עמה מתנה, כמו טאבלט, שעליה הם מחויבים בתשלום בדיעבד. החברה שמובילה את מספר התלונות נגדה, לפי הדו"ח, היא סלקום עם 24 תלונות בסך כ-240 אלף שקל. נגד פלאפון התקבלו במטה ארבע תלונות בסך 38 אלף שקל ונגד פרטנר מופיעות בדו"ח שבע תלונות בסך כ-32 אלף שקל.

גם בתחום הביטוחים התקבלו תלונות הנוגעות לא רק לקושי במימוש זכויות בשעת צרה, אלא גם לריבוי ביטוחים. דוגמה לכך היא המקרה של אייל, שסובל משיתוק מוחין ושילם על 60 ביטוחי בריאות. ההוצאה החודשית שלו על ביטוחים הגיעה לכ-7,000 שקל, יותר משכרו החודשי. רק אחרי שנכנס לחובות ואוים בהליכי הוצאה לפועל גילתה משפחתו שהוא נוצל. לאחר התערבות מטה המאבק הושבו לאייל 220 אלף שקל.

תלונות נוספות התקבלו נגד הביטוח הלאומי ורשות האוכלוסין, בין היתר בהקשר של מציאת מטפלים סיעודיים (30 תלונות בשני התחומים); 22 תלונות נגד חברות לאיתור כספים, שלאחר גביית התשלום לא סיפקו את השירות; 16 תלונות נגד חברות שירותי מחשוב המבטיחות לסייע או משווקות מוצרים למחשב - לרוב מיותרים. בנוסף, 15 תלונות הוגשו נגד חברות שמוכרות ברי מים. נציגי החברות מגיעים לבתי קשישים, "מוצאים" שהמים בבר הקיים מזוהמים ומוכרים להם בר ישן, או ביטוח שהחברה לא עומדת מאחוריו.

עוד עולה מהדו"ח כי 15 תלונות הוגשו נגד עמידר ומשרד השיכון, בין היתר בגין אי קבלת דיור ציבורי; 15 תלונות נגד אנשים פרטיים המתחזים לביטוח לאומי או למשרד ממשלתי וגובים תשלומים מקשישים; ושש תלונות נגד הרשות לניצולי שואה.

"בישראל יש תעשייה של חברות שהמודל העסקי שלהן מושתת על ניצול של קשישים. בעיני, הדרך היעילה ביותר להילחם בהן היא אכיפה מאסיבית של החוק וענישה מחמירה יותר", אמרה כהן.

"כל התלונות טופלו"

מחברת ביג סייל נמסר כי "החברה אינה פעילה כבר שנתיים, והסכומים שצוינו וגם מספר התלונות אינם נכונים. כשהחברה היתה פעילה, חלק מהלקוחות קיבלו פיצוי ויש הליכים שמתנהלים בבית המשפט".

אילן לוין, מנכ"ל חברת שירות פלוס, מסר: "אנחנו מספקים שירות למוצרי חשמל מ-1995 ופונים לבסיס הלקוחות שלנו מהעבר. אנחנו לא נמצאים באותה קטגוריה כמו חברות שצצו ופונות לאיזה מאגר של לקוחות. כל הפניות שהגיעו דרך מטה המאבק טופלו על ידי, ואני לא מכיר מקרה של לקוח שרכש חוזה ולא קיבל אותו".

עו"ד אמיר סטמרי, המפרק של חברת קונים פלוס, מסר: "החברה הפסיקה את פעילותה בתחילת 2019. קיבלתי תלונות מאנשים שטענו שהחברה מכרה להם משהו שהם לא צריכים ולא רוצים, אבל לא הוגשו תביעות חוב".

מקבוצת פל נמסר כי לחברה "הגיעו 17 תלונות בשנה וחצי האחרונות ממטה מאבק הקשישים. כל הפניות טופלו לשביעות רצונם של הלקוחות ושל מטה המאבק. שאר התלונות לא מוכרות לנו".

מחברת סופר אלקטריק נמסר כי "במהלך כל 10 שנות פעילות החברה התקבלו במשרדיה שש פניות בלבד, וכולן טופלו ונסגרו לשביעות רצונם של הלקוחות".

מסלקום נמסר: "החברה עושה ככל שביכולתה לקדם עסקות אמינות ללא כל פגם, תוך יישום נהלים של שקיפות והוגנות".

מהום סייל נמסר: "החברה דוחה את הטענות, שנראות כוזבות על פניהן. אף שהחברה אינה פעילה מזה כשנה, היא ממשיכה לתת שירות ומשתפת פעולה עם מטה המאבק". בפלאפון ובפרטנר סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker