סוף למחסור? גם משרד החקלאות תומך ביבוא של חמאה ללא פיקוח

מנכ"ל משרד החקלאות יישר קו עם השרים משה כחלון ואלי כהן, והודיע כי הוא תומך בהוראת שעה שתבטל את המכס על החמאה ב-2020 ■ כעת המהלך תלוי באישורו של משרד המשפטים

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמאה מתוצרת תנובה
חמאה מתוצרת תנובהצילום: גיל כהן מגן

האם בקרוב יתאפשר יבוא חופשי של חמאה? על רקע המחסור - הנמשך קרוב לשנה - משרד החקלאות הביע תמיכה ביבוא המוצר ללא פיקוח על המחיר. כעת המהלך תלוי באישורו של משרד המשפטים.

מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, הודיע כי הוא תומך בהוראת שעה שתבטל את המכס על החמאה ב-2020. בכך הוא מיישר קו עם שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהן, שהציעו לבטל את המכס כפתרון למשבר.

מכיוון שבישראל יש ממשלת מעבר, משרד האוצר, משרד הכלכלה ומשרד החקלאות אינם יכולים לאשר את המהלך ללא אישור של משרד המשפטים. המשרד צריך לבחון אם ההצעה תספק פתרון אמיתי למצב. במשרד האוצר סבורים כי יצליחו להתגבר על המחסום, מאחר שהמחסור בחמאה מתמשך, והצעדים שבוצעו עד כה לא הועילו.

מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג

שני סמנכ"לים במשרד החקלאות, צביקה כהן ואורי צוק בר, שלחו מכתב לבן אליהו בטענה שהמחסור בחמאה הוחרף בגלל חלוקת מכסות יבוא שגויה של משרד הכלכלה - שלא איפשרה ליבואנים להשיג מחירים טובים. עוד הוסיפו כהן וצוק בר כי הפטור עלול לפגוע ביצור המקומי. לטענתם, חלוקה טובה יותר של המכסות הקיימות תהיה יעילה יותר.

יבואני החמאה טוענים כי הכמות שהם יכולים לייבא בשיטת המכסות מוגבלת, ולכן המחיר שהם משלמים בחו"ל עבור החמאה אינו אטרקטיבי. ברגע שההגבלה תוסר, ולא יהיה פיקוח, הדבר ישתנה.

עם זאת, האינטרס של היבואנים נוגד את זה של היצרנים המקומיים. באופן מסורתי משרד החקלאות לא תומך בפתיחת היבוא, מכיוון שהדבר פוגע בחקלאים. מאחר שנכון לעכשיו אין שר חקלאות (היום נודע כי דוד ביטן יתמנה לתפקיד), במשרד האוצר מאמינים כי נוצרה הזדמנות לקדם יבוא חופשי.

שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהןצילום: מיכל פתאל

יבוא החמאה הפטור ממכס מוגבל כיום במטרה להגן על משק החלב והרפתנים. יבוא ללא פטור פתוח בפני כולם ללא הגבלות, אך בשיעור מכס גבוה מאוד שנע בין 126% ל-140% לחמאה שולחנית (כלומר למשקי בית ולא למסעדות), ולכן לא משתלם ביבוא ללא מכסות פטורות.

בשנים שעברו, כאשר היה מחסור נקודתי בחודש מסוים, היו משרדי החקלאות, הכלכלה והאוצר מאשרים יבוא חמאה ללא מכס ובכמות מוגבלת. לפני כחודש משרד האוצר ביקש לתת מענה חלקי למחסור בחמאה באמצעות הגדלת מכסות היבוא ל-2019 ו-2020, מ-1,250 טונה על פי צו תעריף המכס, ל-2,750 טונה. כחלון הודה כי זהו פתרון חלקי.

משרד החקלאות נמסר: "עתה, כשהמחסור בחמאה מקומית הוא לאורך שנים, טובת הצרכנים ולא טובת המחלבות צריכה להיות בראש מעייניהם של שר האוצר ושר הכלכלה. על כן הם הציעו בהוראת שעה לבטל את המכס על חמאה ל-2020 ומנכ"ל המשרד החקלאות תומך בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker