מחסור בחמאה? בטורונטו, מונטריאול ומיאמי מוכרים חמאה של תנובה - בזול

גולש העלה תמונה של חמאה בסופרמרקט בטורונטו - ויצר סערה ברשת ■ החמאה נמכרת במחיר אטרקטיבי של 0.97 דולר קנדי - מעט יותר מ-2.5 שקלים ■ תנובה: "מדובר במלאי ישן. לא מייצאים חמאה מאז החוסר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמאה של תנובה נמכרת בסופרמרקט בטורונטו
חמאה של תנובה נמכרת בסופרמרקט בטורונטוצילום: הטוויטר של Ashtori Haparhi

בעוד שהישראלים לא מצליחים למצוא חמאה בסופרמרקט, בקנדה יש כאלה שנהנים מחמאה של תנובה במחיר מוזל. גולש העלה לרשת תמונה של חמאת תנובה, המיוצרת בישראל ומיוצאת לקנדה, הנמכרת בימים אלה בסופרמרקט בטורונטו - ויצר סערה ברשת.

החמאה המדוברת, שעטיפתה זהה לזו הישראלית של תנובה למעט הכיתוב באנגלית, נמכרת במחיר אטרקטיבי של 0.97 דולר קנדי - מעט יותר מ-2.5 שקלים. בישראל נמכרת החמאה במחיר מפוקח של 3.94 שקלים ל-100 גרם. 

ורונטו היא ככל הנראה לא המקום היחיד שבו נמכרת כיום החמאה המיוצאת של תנובה. בתגובה לפוסט בנושא בעמוד הפייסבוק של הצינור, העלה אחד הגולשים תמונה שלטענתו צולמה במיאמי, ובה רואים חמאה של תנובה על המדף במחיר של 3.09 דולרים. גולשים נוספים טענו כי חמאה של תנובה נמכרת גם במונטריאול שבקנדה, ואף העלו תמונה של חמאה בסופר מקומי. ככל הידוע המחיר לצרכן בארה"ב ל-100 גרם חמאה הוא 2.39-3.99 דולרים (תלוי בקמעונאי).

כבר כמעט שנה שקיים מחסור חמור בחמאה ברשתות השיווק והמכולות בישראל ובענף החלב כבר עידכנו כי המחסור רק יילך ויחמיר בשנה הקרובה. אייל מליס, מנכ"ל תנובה, הכחיש את הטענה כי המחסור נובע מכך שתנובה צימצמה ייצור בשל היעדר הכדאיות בייצור חמאה. הטענה היא שהמחלבות מעדיפות להשתמש בחומרי הגלם - חלבון, ובעיקר שומן, הנחשב לחומר גלם יקר - לייצור מוצרים רווחיים יותר שאינם בפיקוח, כמו מעדנים ויוגורטים.

לדברי מליס, האשמים במחסור הם היבואנים. "ב-2018, כשכל השחקנים האחרים החליטו לא לייצר ולא לייבא חמאה - תנובה הגדילה את ייצור החמאה ב-28% וגמרה את כל מלאי השומן שהיה ברשותה. בשנה שעברה כבר ידעו שעומד להיות מחסור בחמאה, וחלק מהיבואנים לא ניצלו את המכסות שלהם ליבוא - כי מחירי החמאה הכשרה עלו בחו"ל - וזה לא השתלם להם".

חמאה של תנובה במיאמי צילום: הפייסבוק של Nachman Aran

בתגובה לפניית TheMarker בנוגע לחמאה הנמכרת במחיר מוזל בקנדה טענה תנובה כי מדובר במלאי ישן: "תנובה לא מייצאת חמאה מאז שיש חוסר. הייצוא האחרון של חמאה לארה״ב היה במרץ 2019, לפני יותר מחצי שנה. תנובה ייצאה חמאה במשלוח אחד בלבד, רק כאשר לא היה חוסר בשומן וחמאה עבור לקוחות שעובדים איתה בארה"ב בשוק הכשר. הייצוא היה בכמות מזערית: 0.003% ממכירות החמאה בישראל. תנובה אינה מעורבת במחיר המכירה של הקמעונאים".

הסיבה שמספקת תנובה לגבי יצוא במארס מעט תמוהה מאחר שהמחסור בחמאה הורגש על המדפים כבר בינואר 2019 ולמעשה המחלבות ידעו כבר בסוף 2018 שכנראה צפוי להיות מחסור. לכן לא ברור מדוע הוחלט לייצא חמאה לחו"ל.

עוד נמסר מתנובה כי "הסיבה היחידה למחסור בחמאה בישראל היא היעדר שומן בענף החלב, הנשלט ומנוהל על ידי המדינה שקובעת את מכסות החלב שיסופקו לשוק.  תנובה לא עצרה ולו ליום אחד את ייצור החמאה בשל שיקולי מחיר או תועלת, ועובדת במלוא כושר הייצור כפונקציה של זמינות השומן, כדי לספק לשוק את כל החמאה שהיא מייצרת.

"בעוד ב-2018 שוק החמאה גדל ב-8%, תנובה הגדילה את ייצור החמאה ב-28% על מנת לפצות על הירידות ביבוא החמאה ובהיקפי הייצור של יצרנים אחרים. למעשה תנובה גדלה בכ-1000 טון באספקתה ובכך גמרה את המלאי שלה לקראת 2019. ב-2019 מכסות החלב לא עלו וייצור החלב בענף כולו אפילו ירד, דבר שהקטין את מצאי השומן בענף החלב והעמיק את המחסור.

"תנובה קוראת למקבלי ההחלטות בממשלה להגדיל את מכסות הייבוא ואף מוכנה לייבא בעצמה חמאה ולמכור אותה בישראל - ללא רווח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker