עץ או פורמייקה? חובת סימון רהיטים תמנע טעויות בקנייה דרך הרשת

ההוראה נועדה למנוע הצגת רהיטים בלי המפרט שלהם, ולהקל על הצרכנים לאתר את הרכב הרהיט ולדעת איך לטפל בו ■ הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן: "השינוי ישפר את יכולת הצרכן לעמוד על פרטי המידע החשובים לו בטרם הקנייה ולאחריה"

הדר קנה
הדר קנה
חנות רהיטים. אילוסטרציה
חנות רהיטים. אילוסטרציהצילום: בלומברג

אתרי מסחר מקוונים המוכרים רהיטים אונליין יחויבו מעתה בסימון של מרכיבי הריהוט – סוג העץ, גימור ועוד. זאת עקב הוראה חדשה של הרשות להגנת הצרכן המחייבת את היבואנים והיצרנים.

ההוראה נועדה למנוע הצגת רהיטים בקטלוגים בלי לציין את המפרט שלהם, ועל מנת להקל על הצרכנים לאתר את הרכב הרהיטים ולדעת איך לטפל בהם.

כיום, חובת סימון רכיבים מוטלת רק על חנויות פיזיות - בהן חובה להציג את ההרכב בתצוגה על גבי שלט שמונח על הרהיט או בסמוך אליו. בנוסף, חובה לסמן על גבי האריזה או הרהיט באמצעות הטבעה או חריטה, ולחלופין על גבי תוויות באופן שלא ניתן יהיה להסירן בקלות.

עם התרחבותן של קניות רהיטים ברשת, התגלו בעיות עם הסימונים. במקרים מסוימים הם היו במקום נסתר מעיני הצרכנים המעוניינים לעיין ברכיבי היסוד.

כעת התיקון קובע כי יצרן או יבואן יוכלו לבחור כיצד לסמן את הרהיטים – באמצעות סימון על גבי הרהיט או אריזתו (כפי שהיה טרם התיקון) או באופן מקוון, שיקל על הצרכן למצוא בעתיד את סימון רכיבי הרהיט (בדרך מקוונת). בתנאי שהצרכנים יוכלו בחיפוש פשוט לעיין בהם, ובתנאי שיופיעו למשך שבע שנים מהמועד האחרון שנמכרו.

השר אלי כהן
השר אלי כהןצילום: מארק ישראל סלם

במידה והעסק לא סימן את הרכיבים על גבי הרהיט או אריזתו הוא יצטרך למסור את פרטי הסימון לצרכנים, או קישור לאתר אינטרנט של היצרן או היבואן עם פרטי הסימון – וזאת במעמד העסקה.

חובת סימון רכיבי הרהיטים כוללת פירוט לפי סוג החומר שממנו עשוי הרהיט. כך למשל, ברהיט עץ חובה לסמן את סוג העץ ממנו עשויים החלקים העיקריים, סוג הציפוי של החלק החיצוני של הרהיט וסוג הגימור של הרהיט. ברהיט מרופד צריך לסמן את החומר ממנו עשוי בד הריפוד, תוכו של הריפוד והוראות ניקוי הריפוד. זאת בנוסף למידות - אורך, רוחב וגובה.

ח"כ אלי כהן, שר הכלכלה, אמר כי "התיקון הנוכחי הוא צעד מתבקש לטובת העוסקים והצרכנים. שינוי שיטת הסימון יביא להפחתת הנטל הרגולטורי על היצרנים והיבואנים מצד אחד, ויקל על הצרכנים שיוכלו לקבל את המידע באופן נוח ויעיל מצד השני. זה צעד נוסף להורדת חסמים שמפחיתים רגולציה ומוזילים את יוקר המחיה".

עו"ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מוסיף: "מדובר בצעד נוסף לקידום הצרכן והתנהלותו בעולם הדיגיטלי שבו הסחר הפרונטלי משולב עם הסחר האלקטרוני. מעתה יוכלו היצרנים והיבואנים לבחור בדרך הדיגיטלית ולהעלות לאתרם את רכיבי הסימון הנדרשים לרהיטים על פי החוק. השינוי בכללותו ישפר את יכולתו של הצרכן לעמוד על פרטי המידע החשובים לו בטרם הקנייה ואחריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker