שנתיים אחרי שהאחים שרון ואיציק ניסנוב רכשו משופרסל והמשביר לצרכן את הסניפים והמלאי של חלק מסניפי רשת ניו-פארם תמורת 11 מיליון שקל, והסבו אותה לרשת פארם חדשה תחת השם סמארט פארם – הם הגישו הבוקר (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשת פירוק לרשת. בשנה האחרונה ניסו האחים ניסנוב למכור את הרשת אך לא הצליחו. הרשת נותרה הרחק מאחורי המתחרים הדומיננטיים, והתקשתה לייצר פעילות רווחית.

סמארט פארם הוקמה כפתרון של רשות התחרות (אז רשות ההגבלים העסקיים) בעת שאישרה לשופרסל לרכוש את ניו-פארם מידי קבוצת המשביר לצרכן. הרשות הודתה אז כי קיימת חפיפה בפעילות של שופרסל וניו-פארם מבחינת המוצרים שהן מוכרות, וכי "המיזוג עלול להעלות חשש לפגיעה בתחרות באזורים שבהם אין מרכולים או חנויות פארם נוספים שקרובים מספיק לסניפי הצדדים. באזורים אלה, המיזוג עלול להביא למצב של מיעוט מתחרים וכתוצאה מכך ייווצר לשופרסל כוח שוק חד־צדדי", נמסר מהרשות בתקופה שבה בדקה את הרכישה.

הפתרון של מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, היה מכירת עשרה סניפי ניו־פארם לגוף אחר שיפתח במקומם רשת פארם חדשה. ואולם המהלך נחל כישלון חרוץ. סמארט פארם התקשתה להתחרות בסופר-פארם ואף בשופרסל - שהשקיעה תקציבים גדולים בהשקת BE. שוק רשתות הפארם הריכוזי נותר עם שני שחקנים משמעותיים בלבד.

בבקשה נכתב כי "על אף הרצון לפתח ולהגדיל את היקף הפעילות של הרשת באמצעות פתיחת סניפים נוספים, ובכך להגביר את התחרות בענף, עד מהרה התברר כי הוצאותיה השוטפות של החברה עולות על הכנסותיה, וכי היא יוצרת הפסדים הולכים וגדלים. למרבה הצער המגעים שהחברה ניסתה לנהל עם נושיה לקראת סיום פעילותה על מנת להגיע להסדר לא צלחו".

עוד נכתב כי במהלך השנה החברה סגרה בזה אחר זה את הסניפים ופיטרה את העובדים. כמו כן היא נאלצה להשמיד חלק ניכר ממלאי התרופות מאחר שהחוק אינו מאפשר החזרת תרופות ליצרן. נגד החברה גם תלוי כתב אישום בחשד להפעלת עסק ללא רישיון בחיפה.

סך החובות של החברה מגיעים לכ-10.5 מיליון שקל. החובות של החברה לספקים ונותני שירות אחרים מגיעים לכ-6.5 מיליון שקל. החוב לעובדים בשל אי תשלום משכורות הוא כ-200 אלף שקל, ובגין פיגור בהפרשות לקופות עוד כ-290 אלף שקל. החברה צברה חובות ארנונה לרשויות שונות בסך כ-660 אלף שקל וחובות למשכירי נכסים של כ-930 אלף שקל.

לאור זאת החברה טענה כי היא חדלת פירעון וביקשה מבית המשפט צו פירוק.

את הבקשה הגישו עורכי הדין עמית לדרמן, דורית קרני ופארס ג'בילי, אשר מייצגים את החברה ובעלי מניותיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker