מנכ"ל תנובה על המחסור בחמאה: "היבואנים לא ניצלו את המכסות שלהם"

אייל מליס מאשים את היבואנים במחסור החמאה וטוען: "ב-2018, כשכל השחקנים האחרים החליטו לא לייצר ולא לייבא חמאה, תנובה הגדילה את ייצור החמאה ב-28% וגמרה את כל מלאי השומן שהיה ברשותה"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמאה מתוצרת תנובה
חמאה מתוצרת תנובהצילום: גיל כהן מגן

"בשנה שעברה כבר ידעו שעומד להיות מחסור בחמאה, וחלק מהיבואנים לא ניצלו את המכסות שלהם ליבוא - כי מחירי החמאה הכשרה עלו בחו"ל - וזה לא השתלם להם", כך אומר מנכ"ל תנובה אייל מליס. 

המחסור המתמשך בחמאה, שהחל כבר בתחילת השנה, מעסיק גם את מליס, והוא מפנה את האצבע המאשימה דווקא ליבואנים, ומכחיש את הטענה כי המחסור נובע מכך שתנובה צימצמה ייצור בשל היעדר הכדאיות בייצור חמאה. לפי גישה זו, המחלבות מעדיפות להשתמש בחומרי הגלם - חלבון, ובעיקר שומן, הנחשב לחומר גלם יקר - לייצור מוצרים רווחיים יותר שאינם בפיקוח, כמו מעדנים ויוגורטים.

לטענות מליס, "ב-2018, כשכל השחקנים האחרים החליטו לא לייצר ולא לייבא חמאה - תנובה הגדילה את ייצור החמאה ב-28% וגמרה את כל מלאי השומן שהיה ברשותה. תנובה לא הפסיקה ליום אחד לייצר חמאה כשהיה לה שומן זמין, והיא תמשיך לעשות זאת תמיד – מתוך אחריות לצרכן הישראלי".

אייל מליס, מנכ"ל תנובה צילום: עופר וקנין

הוא טוען כי המחסור נובע משתי סיבות - מחסור עולמי ומקומי, לצד עלייה בביקוש. "קיים מחסור עולמי בחמאה, כך גם בישראל. הביקוש לשומן ולחמאה עולה מדי שנה ביותר מ-4% בשל מגמת הבריאות ותוכניות הבישול - מצב שיוצר מחסור עולמי בשוק ומחירים של חומרי גלם שעולים והולכים". 

מליס טוען כי תנובה מספקת את השומן לכל מוצרי היסוד. "90% מהשומן שמגיע מהחלב הגולמי משמש לייצור חמאה ומוצרי יסוד אחרים, כמו שמנת חמוצה ושמנת מתוקה – ורק 10% לגבינות שאינן מפוקחות. רק חמאה היא מוצר שאפשר לייבא אותו מחו"ל".

מליס אומר כי על משרדי הכלכלה והחקלאות להוציא עוד השבוע אישור ליבוא של כ-5,000 טונות חמאה שעשויים להיות חסרים בשנה הבאה, ולחלק את היבוא בצורה הגיונית בין היבואנים השונים, כדי שיוכלו לממש את המכסות ולייבא כמויות גדולות. לדבריו, "זה הפתרון הכי מהיר והכי הגיוני". 

לדבריו, "תנובה מוכנה לייבא גם היא חמאה ולא להרוויח כסף על החמאה המיובאת, ובלבד שלא יהיה מחסור על המדפים". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker