משרד הכלכלה ממליץ לבטל את המכס על חמאה - ולפתוח את השוק ליבוא חופשי

ראש מינהל היבוא שלח מכתב למשרד החקלאות וקרא לפתוח את שוק החמאה: "חלוקת מכסות יוצרת עיוותים בשוק" ■ שר הכלכלה תומך: "פתרון המחסור הוא באמצעות שוק חופשי" ■ ובכל זאת - כנראה שזה לא הולך לקרות

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמאה מתוצרת תנובה
חמאה מתוצרת תנובהצילום: גיל כהן מגן

בעקבות המחסור המתמשך בחמאה בישראל מתחילת 2019, משרד הכלכלה ממליץ לבטל באופן גורף את שיעורי המכס על חמאה, ולפתוח את שוק החמאה ליבוא חופשי. ראש מינהל היבוא במשרד הכלכלה והתעשייה, דני טל, שלח מכתב למשרד החקלאות עם עותקים למשרד האוצר ולרשות התחרות, ובו כתב כי עמדת משרד הכלכלה היא לפתוח את השוק.

"לעמדתנו, חלוקת מכסות החמאה יוצרת עיוותים בשוק, וביטולן במקביל לביטול המכס יאפשר את פתיחת המשק ליבוא חמאה, גיוון מקורותיו ומניעת מחסור עתידי במוצר צריכה בסיסי זה, שאותו אין ביכולת המשק לספק ממקורות עצמיים", כתב טל.

הוא הוסיף: "אין לנו ספק כי תמיכתכם בעמדה מקצועית זו, תביא למניעת מחסור בשוק החמאה המקומי, להגברת התחרות, להפחתת מחירי החמאה לצרכן ואף תסייע לפיתוח העצמאות הכלכלית של מחלבות קטנות וביטול התלות ביצרן מקומי אחד באספקת החמאה, המשמשת חומר גלם מרכזי בהליך הייצור שלהן.

דני טלצילום: אתר של עיריית שנז'

"שיעורי המכס על יבוא חמאה לישראל הם 126%-140% לחמאה שולחנית ו-144%-160% לחמאה תעשייתית. אלה שיעורי מכס גבוהים מאוד, המייקרים את המוצר המיובא. בהתאם לכך, המלצתנו היא ביטול מיידי של המכס, וכתוצאה מכך ביטול שיטת המכסות ופתיחת השוק באופן מלא". 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, תומך במהלך ואומר כי "ביטול מכסים וכן ביטול הקצאת המכסות הם נושאים שיש לקדמם באופן כללי, קל וחומר כאשר מדובר בתחומים שבהם אין ייצור מקומי. בהתאם לכך, פתרון המחסור בחמאה הוא באמצעות שוק חופשי, שמשמעותו ביטול גורף של שיעורי המכס וביטול שיטת המכסות על חמאה - דבר שיביא להגברת התחרות, גיוון המקורות ומניעת המחסור בחמאה".

עם זאת, להצעת משרד הכלכלה היתכנות נמוכה, בשל ממשלת המעבר - שבה מתקשים לקבל החלטות מהותיות ורבות מהרפורמות תקועות - וגם מאחר ששוק החלב מתוכנן לפרטי פרטים, עם מחיר לרפתנים ומחיר לצרכנים, שנקבעים על ידי הממשלה. לכך יש להוסיף את האינטרסים של המחלבות ואת קרטל היצרנים, שכל תזוזה בשוק, שכלל אינה באחריות משרד הכלכלה - גוררת מאבק חריף מצדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker