משרד הבריאות: הרעלת הטונה בארומה ת"א - ככל הנראה בגלל אחסון לקוי

לפי הבדיקות הראשוניות, אריזה גדולה של טונה נותרה פתוחה בסניף ארומה ת"א. משרד הבריאות: מבצעים בדיקות מעבדה נוספות אשר תוצאותיהן יפורסמו בימים הקרובים ■ ארומה ת"א: "נערוך בדיקות מקיפות. הסניף לא ייפתח"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר
סניף ארומה ת"א במנחם בגיןצילום: עופר וקנין

משרד הבריאות פירסם הבוקר (חמישי) את תוצאות הבדיקה בפרשת הרעלת הטונה, שבה שני בני אדם אושפזו אחרי שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב במנחם בגין בתל אביב.

המשרד מדווח כי תוצאות המעבדה הראשוניות הגיעו, והן מעידות כי מקור ההרעלות בסניף ארומה בת"א נובע ככל הנראה מאחסון לקוי של טונה באריזה במשקל 2 ק"ג בסניף. המשרד מבצע בדיקות מעבדה נוספות אשר תוצאותיהן יפורסמו בימים הקרובים. 

ד"ר רבקה שפר על הרעלת הטונה בארומה ת"א

ככל הנראה ויליגר של נטו לא אחראית להרעלה - כך לפחות לפי תוצאות המעבדה הראשוניות - אלא מארז גדול שנשאר פתוח בסניף המדובר.

גולן עינת
גולן עינת, הבעלים של ארומה ת"אצילום: רן ברגמן

ארומה ת"א מבטיחים: "נערוך בדיקות מקיפות. הסניף לא ייפתח" 

 בארומה ת״א של גולן עינת התייחסו לתוצאות בדיקות המעבדה: "כפי שהודענו - הסניף בו אותר הליקוי נסגר עד הודעה חדשה ומנות הטונה בכל רחבי הרשת מוחלפות. אנו עורכים במקביל בדיקה מקיפה באמצעות חברה חיצונית ואת תוצאותיה נפרסם בשקיפות לציבור. עד אז - הסניף לא ייפתח. בריאות הציבור היא הערך העליון ביותר של הרשת ואנו מבטיחים לעשות הכל על מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור שוב״.

נתחי טונה של ויליגר שהוחרמו על ידי משרד הבריאות מסניף ארומה מנחם בגין בת"א
נתחי טונה של ויליגר שהוחרמו על ידי משרד הבריאות מסניף ארומה מנחם בגין בת"אצילום: משרד הבריאות

ממשרד הבריאות נמסר: "אנו מבקשים להדגיש - על מסעדות, מטבחים מוסדיים ועסקי מזון אחרים אשר עושים שימוש בטונה לעשות זאת בהתאם לנהלים של המשרד ובהתאם להנחיות היצרן. חקירות אפידמיולוגיות נוספות מבוצעות בכל מקרה של הודעה על הרעלת מזון".

המשרד קיים אתמול שימוע לנציגי רשת ארומה בלשכת הבריאות בת״א, לאחר שהתבצעה הבקרה של מחוז ת״א של המשרד בסניף. במהלך הבקרה, נלקחו דגימות מדג הטונה שהיה בשימוש, ושאר התצרוכת הושמדה. כמו כן, נאסר שימוש בדג טונה ברשת ארומה ת"א עד לקבלת תוצאות מעבדה.

בשימוע התגלה כי אחת הבעיות שעשויה היתה להביא לתוצאות הקשות היא העובדה שברשת קונים מטונה ויליגר של נטו אריזות טונה גדולות במשקל של 2 קילו לאריזה. על האריזה כתוב כי מדובר במוצר "לשימוש מיידי", אולם בשל גודל האריזה לא ניתן להשתמש בכל תכולת השקית תוך זמן קצר.

לארומה ת"א יש נוהל לפיו משתמשים באותה אריזה של טונה, ירקות, ביצים וכדומה במהלך כל היום ולא 'מגלגלים' את אותה האריזה לשימוש ביום למחרת. גורמים במשרד הבריאות אמרו לארומה שהם יבחנו מחדש את האופן שבו הם רוכשים טונה מהספק וכי ייתכן שהרשת תחל לרכוש שקיות טונה קטנות יותר. לא מן הנמנע שבמשרד הבריאות יוציאו בתום בדיקת האירוע הנחיה לכלל בתי הקפה והמסעדות בישראל שלא לרכוש אריזות טונה גדולות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker