לא רק בארומה ת"א: משרד הבריאות בודק הרעלות טונה ברחבי הארץ

המשרד בודק תלונה של אשה נוספת שאושפזה ושוחררה בבית חולים במרכז הארץ אחרי אכילת טונה בבית קפה ■ בתוכנית הכלכלית בערוץ 12 דווח כי לפני כחודש שני לקוחות שרכשו כריך עם טונה ברשת קפה נאמן הובהלו להדסה הר הצופים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כריך טונה של ארומה
כריך טונה של ארומהצילום: עופר וקנין

פרשת הטונה המורעלת מסתעפת: בשעות האחרונות מתפרסמים מספר מקרים אודות אנשים שחשו ברע והובהלו לבתי חולים ברחבי הארץ אחרי שצרכו טונה שנרכשה בבתי קפה שונים. חלק מהמקרים ארעו כבר לפני כחודש ימים.

ל-TheMarker נודע כי משרד הבריאות בודק דיווח על אשה שאושפזה ושוחחרה מבית חולים במרכז הארץ, ככל הנראה לאחר שאכלה טונה שרכשה באחת מרשתות בתי הקפה הגדולות.

מעבר לכך, היום בצהריים הגיע לאיכילוב גבר בשנות ה-60 לחייו שסבל מחולשה, דפיקות לב מואצות ואודם חזק, במצב קל לאחר שאכל כריך טונה שקנה בקיוסק בדרום תל אביב. הוא טופל ושוחרר לביתו והמקרה דווח למשרד הבריאות שבודק את המקרה ואת זהות הספק.

מוקדם יותר הערב, בתוכנית הכלכלית בערוץ 12 דווח כי לפני כחודש, בהפרש של כמה ימים, שני לקוחות רכשו כריכים עם טונה מרשת מאפה נאמן, משני סניפים שונים של הרשת בירושלים. שניהם חוו תופעות לוואי קשות והובהלו לבית חולים הדסה הר הצופים עם חשד להרעלה קשה. בית החולים דיווח למשרד הבריאות ומשרד הבריאות ערך פשיטה על שני הסניפים המדוברים ואף דגם את דגי הטונה. בדגימה התברר שיש כמויות גבוהות של רעלן היסטמין - אותו רעלן שנבדק כעת בדגים של ארומה ת"א. בעקבות התוצאות והמקרים החריגים משרד הבריאות קנס את מאפה נאמן והזמין לשימוע את מנהלי החברה שייערך אחרי החגים.

ברשת קפה נאמן, שלא פרסמה את הנושא עד כה, השיבה לפניית ערוץ 12 כי "לקוח פנה למשרד הבריאות בטענה שחש לא טוב לאחר שרכש כריך טונה. האריזות של הטונה מסופקות על ידי יצרן מורשה בשקיות ואקום. ייתכן והיה קרע בשקית, וכניסת אוויר גרמה לתוצאות מעבדה לא תקינות. מאז החלטנו לוותר על העבודה מול ספק זה ועברנו לקופסאות טונה בשימורים".

בתגובה ל-TheMarker אמרו הערב ב'קפה נאמן' כי במקרה שלהם הטונה שסופקה היתה של ניר עציון - המופצת על ידי תנובה - ולא של ויליגר, כפי שהיה במקרה של ארומה ת"א. עוד נמסר כי "הרשת פעלה בנושא מול משרד הבריאות והתייחסה אליו במלא החומרה. לא שמענו על לקוחות שהתאשפזו. יצויין שדגמו טונה מתוך אריזת ואקום סגורה וגם שם הממצאים יצאו לא תקינים. בכל אופן הלקחים הופקו וכבר למעלה מחודש אנחנו עובדים עם שימורי טונה".

האירועים האחרונים עשויים להסיט במעט את האש מרשת ארומה ת"א, שעומדת במוקד הסערה לאחר ששני אנשים אושפזו אחרי שאכלו טונה בסניף הרשת ברחוב מנחם בגין. אחרי שימוע שמשרד הבריאות ערך היום לבעלי הרשת ולזכיין הסניף בבניין אמות ברחוב מנחם בגין הודיע המשרד כי בבדיקה התברואתית שערך בסניף עלו ממצאים לפיהם בסניף "לא עמדו בנהלי המשרד ובנהלי היצרן (טונה ויליגר של קבוצת נטו)". במשרד אף הורו לארומה ת"א לא לפתוח את הסניף, שנסגר בהחלטת מנהלי הרשת כבר היום בבוקר, עד לתיקון הליקויים.

ל-TheMarker נודע כי בבדיקה עלה בין היתר כי נמצאה בעיה עם הטמפרטורה בה עובד המקרר שבסניף הרשת, ובאופן הטיפול של הסניף בטונה הגולמית שסופקה לו. ככל הנראה הסניף עצמו היה נקי כנדרש. אחת הבעיות שעלו בבדיקה היא שברשת קונים אריזות טונה גדולות במשקל של 2 קילו לאריזה. על האריזה כתוב כי מדובר במוצר "לשימוש מיידי", אולם בשל גודל האריזה לא ניתן להשתמש בכל תכולת השקית תוך זמן קצר. משכך, אריזה יכולה להישאר פתוחה במהלך יום שלם. בארומה ת"א טענו שיש להם נוהל לפיו לא 'מגלגלים' את אותה האריזה לשימוש ביום למחרת.

גורמים במשרד הבריאות אמרו לארומה שהם יבחנו מחדש את האופן שבו הם רוכשים טונה מהספק וכי ייתכן שהרשת תחל לרכוש שקיות טונה קטנות יותר. לא מן הנמנע שבמשרד הבריאות אף יוציאו בסוף בדיקת האירוע הנחיה לכלל בתי הקפה והמסעדות בישראל שלא לרכוש אריזות טונה גדולות.

למרות הממצאים בנוגע לארומה ת"א, במשרד הבריאות לא שללו אחריות אפשרית לאירוע של נטו, בעלת טונה ויליגר, שכן במשרד הבריאות עוד ממתינים לתוצאות המעבדה המדויקות של האצווה החשודה של הטונה, שנלקחו מהסניף עצמו וממקומות אחרים . במסגרת החקירה נבחנים שני כיוונים אפשריים: הראשון שמקור ההרעלה מקומי - בסניף ארומה עצמו, ומקורו באי הקפדה על תנאי היגיינה ותברואה ראויים. הכיוון השני שנבחן הוא שמקור ההרעלה הוא בטונה שסיפקה לסניף ארומה ברחוב בגין בת"א חברת ויליגר (מקבוצת נטו). 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker