פרשת ארומה ת"א: "מקרר בעייתי וטיפול לא ראוי בטונה"; הכיוון של ויליגר עדיין נבדק

משרד הבריאות סיים את השימוע לארומה, וממשיך לבדוק אם גם לוויליגר חלק בהרעלות ■ בשימוע התחדדה העובדה שבסניפים קונים אריזות גדולות של טונה ■ "הנציגים הונחו לתקן את הליקויים לפני קבלת אישור לפתיחת הסניף מחדש" ■ המנכ"ל לעובדים: "בריאות לקוחותינו היא הערך העליון ביותר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר
סניף ארומה ת"א במנחם בגיןצילום: עופר וקנין

משרד הבריאות מנהל חקירה אפידמיולוגית מקיפה, כיוון ששני בני אדם אושפזו אתמול (ג') אחרי שאכלו טונה בסניף ארומה ברחוב במנחם בגין בתל אביב.

במסגרת החקירה נבחנים שני כיוונים אפשריים: הראשון הוא שמקור ההרעלה מקומי - בסניף ארומה עצמו, ומקורו באי הקפדה על תנאי היגיינה ותברואה ראויים. הכיוון השני שנבחן הוא שמקור ההרעלה הוא בטונה שסיפקה לסניף ארומה ברחוב בגין חברת ויליגר (מקבוצת נטו).

גולן עינת
גולן עינת, הבעלים של ארומה ת"אצילום: רן ברגמן

בשימוע שערך בצהריים משרד הבריאות התגלה כי אחת הבעיות שעשויה היתה להביא לתוצאות הקשות היא העובדה שברשת קונים מטונה ויליגר של נטו אריזות טונה גדולות במשקל של 2 קילו לאריזה. על האריזה כתוב כי מדובר במוצר "לשימוש מיידי", אולם בשל גודל האריזה לא ניתן להשתמש בכל תכולת השקית תוך זמן קצר.

לארומה תל אביב יש נוהל לפיו משתמשים באותה אריזה של טונה, ירקות, ביצים וכדומה במהלך כל היום ולא 'מגלגלים' את אותה האריזה לשימוש ביום למחרת. גורמים במשרד הבריאות אמרו לארומה שהם יבחנו מחדש את האופן שבו הם רוכשים טונה מהספק וכי ייתכן שהרשת תחל לרכוש שקיות טונה קטנות יותר. לא מן הנמנע שבמשרד הבריאות יוציאו בסוף בדיקת האירוע הנחיה לכלל בתי הקפה והמסעדות בישראל שלא לרכוש אריזות טונה גדולות.

נתחי טונה של ויליגר שהוחרמו על ידי משרד הבריאות מסניף ארומה מנחם בגין בת"א
נתחי טונה של ויליגר שהוחרמו על ידי משרד הבריאות מסניף ארומה מנחם בגין בת"אצילום: משרד הבריאות

ל-TheMarker נודע כי בבדיקת משרד הבריאות בסניף זה עלה בין היתר כי היתה בעיה במקרר, ובטיפול בטונה הגולמית. ככל הנראה, המטבח היה נקי כנדרש. במשרד הבריאות עוד לא שללו אחריות אפשרית של ספקית הטונה לאירוע ומחכים לתוצאות בדיקות מעבדה.

בהודעת משרד הבריאות שיצאה מיד לאחר השימוע נכתב כי "במהלך השימוע הוצגו לנציגי העסק (ארומה) הממצאים שעלו בביקורת התברואית ובהם אי עמידה בנהלי משרד הבריאות ואי עמידה בהנחיות היצרן. נציגי העסק הונחו לתקן את הליקויים לפני קבלת אישור לפתיחתו מחדש לציבור. משרד הבריאות ממשיך לבדוק את האירוע ברמה המקומית וברמה הארצית".

על הבדיקה אחראית רופאת מחוז תל אביב, ד"ר רבקה שפר. במקביל מגיעות למשרד הבריאות עדויות שונות של אנשים שחוששים כי גם הם לקו בהרעלה דומה בתקופה האחרונה, וכל עדות כזאת נבדקת.

הערב או לכל המאוחר בבוקר אמורות להתקבל במשרד תוצאות בדיקות מעבדה של האצווה החשודה של הטונה, שנלקחו מהסניף עצמו וממקומות אחרים.

צריבה בלשון, פנים בוערות

שירי פורר, בת 41, שאושפזה אמש במצב קשה מאוד, צוטטה בעמוד הפייסבוק של איכילוב: "אני עובדת באזור והגעתי לארוחת צהריים בסניף כשהזמנתי בטייק אווי סלט טונה למשרד הסמוך. אכלתי את הסלט תוך 10 דקות מאז שרכשתי אותו ומיד התחלתי להרגיש צריבה בלשון, פנים אדומות ובוערות ונשימה כבדה.

"מיד הבנתי שאני חווה תגובה אלרגית חריפה והמנהל שלי לקח אותי למר"ם, שם התמוטטתי ואיבדתי הכרה. מהר העבירו אותי באמבלונס לאיכילוב תוך כדי פעולות מצילות חיים. לאחר הגעתי לחדר הלם של איכילוב המשיכו פעולות רפואיות, שלשמחתי הרבה הביאו להתאוששות מהירה ולאחריה הוחלט לשחרר אותי הביתה במהלך הלילה להמשך השגחה ומעקב", אמרה פורר.

"לאורך כל הזמן לא קלטתי כמה המצב שלי היה מסוכן. כעת אני בעיקר מזועזעת מהתגובה של הרשת שניסתה לגלגל את זה עליי ומקווה שהם יעשו בדק בית. הבוקר אני בעיקר אסירת תודה לצוותים הרפואיים שהצילו את חיי ומתאוששת בביתי. אני בינתיים גמרתי עם טונה".

בעלה של שירי, אריק, סיפר בשיחה עם TheMarker כי לפני שבוע עמיתתה לעבודה אכלה גם היא טונה באותו סניף של ארומה וחוותה תסמינים דומים, אך בעוצמה קלה יותר. לדבריו, "הדבר שהכי הרגיז אותנו היה התגובה של הרשת שרמזה שאולי ההרעלה לא נגרמה בגלל מה ששירי אכלה. זה פשוט לא נכון - התגובה שלה היתה מיידית - היא עלתה למשרד ועשר דקות אחרי שאכלה את הסלט החלה התגובה האלרגית הקשה".

מארומה תל אביב נמסר: "מרגע שנודע לנו כי שניים מלקוחותינו אושפזו, שכרנו חברה חיצונית שתבצע בקרה ובדיקת מעבדה על מוצרי המזון שנמצאו בסניף המדובר וברשת כולה. אף שתוצאות המעבדה טרם הסתיימו, החלטנו, כמשנה זהירות, לעצור את מכירת הטונה בסניפים עד להחלפת המוצר במלואו".

"מתנצל בפני הלקוחות שנפגעו"

רון דן, מנכ"ל ארומה תל אביב, פנה במכתב לעובדי הרשת: "אתמול אושפזו בבית החולים שניים מלקוחות ארומה לאחר שאכלו טונה שנרכשה בסניף מנחם בגין. לשמחתי הרבה, בעת כתיבת שורות אלה, שני הלקוחות שוחררו לביתם לאחר שחזרו לקו הבריאות. אני מבקש לנצל במה זו על מנת להתנצל בפני שני הלקוחות שנפגעו.

"התקלה הנקודתית שאירעה אתמול עדיין נמצאת בבדיקה מעמיקה, אך כבר כעת, עוד טרם התגבשו מסקנות מלאות מהתחקיר, ברצוני להבהיר כי אין ולא יהיו מקום לתקלות מסוג זה ברשת שלנו. רשת ארומה תל אביב משרתת מדי יום 30 אלף לקוחות ומספקת כ-10 מיליון מנות מזון בשנה". 

עוד כתב: "לקוחותינו הם הנכס החשוב לנו ביותר. בריאותם היא הערך העליון ביותר מבחינתנו ושנים רבות אנו עמלים לשמור על איכות וטריות המוצרים. מיד לאחר שנודע לנו דבר האירוע סגרנו את הסניף הרלוונטי ואנו מבצעים החלפה כוללת של כלל מוצרי הטונה בכל הרשת. בענייני בריאות – אין ולא יהיו פשרות".

דן הוסיף כי בימים הקרובים ייערכו בסניפי הרשת בקרות קפדניות נוספות על ידי חברות חיצוניות (בנוסף לבקרות הקבועות והשוטפות) וייערך ריענון לנוהלי התברואה. "נפיק את הלקחים, ובעזרתכם, מאות עובדי ארומה תל אביב המסורים, נשפר את הטעון שיפור ונמשיך להעניק שירות מצוין ומוצרים בריאים ללקוחותינו כפי שעשינו ב-30 השנים האחרונות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker