מחירי הבשמים יזנקו? מאבק בתוך הממשלה על הרפורמה ביבוא

משרד הבריאות שוקל לבטל את ההחרגה של בשמים מרפורמת התמרוקים, מה שיגרום להכבדת הרגולציה על יבוא ועשוי לגרור עליות מחירים ■ שר הכלכלה מתנגד בתוקף: "נטיל וטו על כל חקיקה שתפגע בתחרות"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בושם של שאנל
בושם של שאנלצילום: Evgeny Biyatov / Sputnik
הדר קנה
הדר קנה

הבשמים בישראל עתידים להתייקר? משרדי הכלכלה והבריאות נמצאים בימים אלה במאבק על נושא הבשמים שהוחרגו בשנתיים האחרונות מרפורמת התמרוקים.

במשרד הבריאות שוקלים להחזיר את הבשמים לפיקוח, תחת רפורמת התמרוקים החדשה - צעד שעלול להחמיר את הדרישות הרגולטוריות מהיבואנים המקבילים ובכך בעצם להוריד את יכולתם לייבא במחירים אטרקטיביים, ובסופו של דבר לעלות את המחיר לצרכנים. משרד הכלכלה, שבגלל ההחרגה משמש הרגולטור האחראי על יבוא ויצוא של בשמים וסבונים, מתנגד לכך בתוקף

אלי כהן, שר הכלכלה, אמר ל-TheMarker: "אנחנו נטיל וטו על כל חקיקה שתפגע בתחרות וביבוא המקביל. משרד הכלכלה תומך בהסרת חסמים ופתיחת השווקים, ויתנגד לכל הצעה שיש בה הכבדה רגולטורית". במשרד הכלכלה מוסיפים: "העלנו בפני משרד הבריאות כמה הצעות במטרה למנוע פגיעה בתחום והתייקרות של המוצרים. הדיונים טרם נגמרו ועדיין לא גובש נוסח סופי ומוסכם".

רפורמת התמרוקים, שנועדה להסדיר יבוא מקביל של מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה, עברה בחקיקה כבר ב-2016, במסגרת חוק ההסדרים. ואולם משום שהיא מוקד למחלוקת בין משרד הבריאות למשרדי האוצר והכלכלה - היא תקועה כבר זמן רב.

השר אלי כהן במסיבת עיתונאים של מפלגת כולנו
שר הכלכלה אלי כהןצילום: תומר אפלבאום

באוגוסט גיבש משרד הבריאות מסמך עקרונות, שממנו עולה כי המשרד מבקש לאפשר יבוא כמעט חופשי של מוצרי טואלטיקה וטיפוח לישראל. המודל מתבסס על הרגולציה השווייצרית, שבה יש אמון מוחלט של הרגולטור בעוסקים בתחום (יצרנים ויבואנים) ובכך שהם יבצעו את הבדיקות הנדרשות לצורך הבטחת בריאות הציבור - הן לפני שיווק המוצר והן לאחר מכן. עמדה זו אמורה להיות מוגשת לאישור שר הבריאות והכנסת.

מדובר בצעד שיקל על היבוא המקביל, ועשוי להביא לירידת מחירים של מוצרי הטואלטיקה והטיפוח בישראל - שמפו ומרככים, מוצרים לתינוקות, משחות שיניים וכו'. ואולם הדבר אינו נכון לבשמים, מכיוון שעד כה הם הוחרגו לחלוטין מהרפורמה. המשמעות היא שהחזרתם פנימה תביא דווקא להכבדה ברגולציה עליהם.

החשש של היבואנים המקבילים הוא שהכנסת הבשמים לפיקוח משרד הבריאות תחייב אותם ברישונות יקרים שבמסגרתם יחויבו לספק מידע שאין ברשותם - וכך למעשה יצומצם היבוא המקביל בתחום. כפי שמסביר יבואן מקביל גדול: "רשיונות של משרד הבריאות דורשים מידע שאין לנו, בתור יבואנים מקבילים, כמו פרטים על התרכובת. זה אומר שלא נוכל ליבא, והיבוא יחזור להיות באופן בלעדי על ידי היבואנים הרשמיים. בלי תחרות, הם יעשו מה שהם רוצים עם המחיר".

עו״ד ראובן בילט יו״ר חטיבת התמרוקים באיגוד לשכות המסחר אמר: "עד היום טרם פורסמו התקנות החדשות בנושא התמרוקים. אנו מצפים כי משרד הבריאות יביא את ההצעה לאישור הכנסת ובתקנות החדשות יבוא סוף לרגולציה המסורבלת הנהוגה כיום שגורמת לעלויות בלתי נסבלות המוטלות על היבוא של התמרוקים ולעיכובים של חודשים עד שניתן רשיון לשיווק. אנו רוצים להדמות לאירופה - שם לא מוטלות אגרות שבסופו של דבר הצרכן בישראל נושא בהן. כאשר תתפרסמנה התקנות נוכל להתייחס ספציפית".

והד סנדלר, מנכ"ל רשת גוד פארם: "בזכות החרגת הבשמים מהגדרת התמרוקים הצלחנו להביא בישום במחירים אטרקטיביים ביבוא מקביל. היבוא המקביל התחזק, וכך היבואני הרשמיים כבר לא יכולים למכור כל בושם ב-500 שקל. המחירים לצרכנים ירדו בעשרות אחוזים, כהיום אפשר למצוא מותגים של בשמים גם ב-99 שקל". 

בכיר באחד המשרדים הממשלתיים טוען כי "כיום יש מחירים סבירים יותר לבושם - וזה טוב לכלכלה הישראלית. בשנתיים של ההחרגה לא ראיתי בתור לאיכילוב אנשים מאושפזים על בישום יתר, ואין כל סיבה להחזיר את הבשמים לפיקוח של משרד הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker