עוד סיבוך לאמזון בדרך לישראל: איגוד לשכות המסחר תוקף את ההסכם עם הדואר

האיגוד פנה לרשות התחרות בדרישה שתבחן את ההסכם בין אמזון לדואר ישראל: "הציפייה היתה ששוק המשלוחים מאמזון ייפתח לתחרות, אבל ההסכם עם מונופול ממשלתי מנפץ כל תקווה לכך"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרכז של אמזון באנגליה
מרכז של אמזון באנגליהצילום: בלומברג

איגוד לשכות המסחר פנה הבוקר (ד') למיכל הלפרין, הממונה על התחרות, בדרישה כי תבחן את ההסכם בין אמזון לדואר ישראל. באיגוד טוענים כי הדואר מהווה מונופול כבר כיום, ולכן ההסכם מהווה פגיעה כפולה בתחרות - הן במגזר העסקי והן בצרכן.

ענקית המסחר המקוון מתעתדת לערוך בימים הקרובים השקה רכה לגרסה העברית של האתר. על רקע זה, הדואר הודיע לפני השבוע כי חתם עם אמזון על הסכם הפצה באמצעות מערך השליחים שלו. בשלב זה מדובר על הפצה של חבילות שיוזמנו מאמזון ישראל, כלומר מוכרים ישראלים שימכרו דרך אמזון. חבילות המגיעות מחו"ל מופצות באמצעות חברות הפצה שונות, לרבות קבוצת בר, UPS, DHL, Gcx ואחרות.

שלומי לויה
שלומי לויהצילום: הילית נעמת-מרילוס

את המכתב כתב עו"ד שלומי לויה, סמנכ"ל משפט וממשל באיגוד, ובו טען כי דואר ישראל כבר מהווה מונופול כיום. "על פי דו"ח מבקר המדינה מאוקטובר 2018, 99% מהייבוא האישי בישראל במקטע שחרור הטובין מהמכס נעשה על ידי דואר ישראל, ורק 1% נעשה על ידי חברות השילוח הפרטיות. והנה, באמצעות ההסכם מעקרת חברת דואר ישראל כל אפשרות לשינוי ולהרחבת התחרות, שכן היא נועלת את אפשרות השילוח מאמזון, ומאפשרת לבצע את השילוח רק באמצעותה".

לויה מעלה את החשש כי בדרך זו לא תווצר תחרות אמיתית: "מציאות זו מעלה קושי הן באשר למחיר שייגבה מהצרכן והן באשר לרמת השירות לו יזכה, כאשר אין כל אלטרנטיבה לשירותי דואר ישראל".

לדברי האיגוד, ההסכם מדיר את חברות השילוח הפרטיות בישראל: "הציפייה היתה ששוק המשלוחים מאמזון ייפתח לתחרות - ודאי כאשר אמזון מתחילה לפעול גם מקומית בישראל - ושחלקן של חברות השילוח הפרטיות יגדל בהתמדה, תוך תחרות הן על המחיר והן על השירות מול המונופול שבבעלות המדינה. ואולם הסכם בלעדיות זה מנפץ כל תקווה לכך". באיגוד לשכות המסחר מבקשים כי רשות התחרות תיכנס לעובי הקורה ותבחן אם אכן קיימים קשיים תחרותיים בהסכם.

בדואר ישראל סרבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker