"עסקים אמרו שזה גדול עליהם": אלקטרה משנה כיוון באמזון - ופותחת קניון וירטואלי

ימים לפני השקתה הצפויה של הגרסה העברית של ענקית הקניות ברשת, מתברר כי אלקטרה צריכה, שהציעה ליווי לעסקים ישראליים בפתיחת חנות וירטואלית - לא גייסה מספיק לקוחות ■ כעת היא מציעה לעסקים להתארח ב"קניון וירטואלי" באמזון - כ-60 מוכרים גוייסו עד כה

הדר קנה
הדר קנה
צביקה שווימר מנכ"ל אלקטרה צריכה
צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה צריכהצילום: יח"צ

ימים ספורים לפני השקתה המסתמנת של הגרסה העברית של אמזון, חברת אלקטרה צריכה נאלצת לשנות מסלול אחרי שלא גייסה מספיק לקוחות למיזם חדש שלה (Weforce), שהציע לעסקים ישראליים ליווי כולל מול ענקית הקניות.

באמצעות שירות Weforce, הציעה אלקטרה לנהל עבור המוכרים את כל שרשרת המכירה: החל במימון הפעילות, פתיחת חשבון ובניית אסטרטגיה לאי-קומרס (מכירה ברשת; ה"ק), דרך ניהול החנות, ניהול הדאטה, וכלה במתן אחריות על שרשרת האספקה והלוגיסטיקה, תוך עמידה בסטנדרטים הנוקשים שמוכתבים על ידי אמזון.

תמורת השירות, ביקשה אלקטרה כ-15% ממחזור המכירה, ועלות של 99 שקל ל–499 שקל בחודש - לפי גודל העסק ומספר המוצרים שהוא מעוניין למכור. עלות זו תתווסף לנתח שאמזון גובה - כ-15% מהמכירות.

ל–TheMarker נודע כי כמעט כל בעלי העסקים להם הוצע השירות, ציינו שאינם מעוניינים בפתיחת חנות עצמאית. לפיכך, אלקטרה תציע כעת לעסקים ישראליים שירות חלופי - Electra Market, אותו היא מכנה "קניון וירטואלי". שירות זה יספק שירות דומה - אך בחשבון אמזון של אלקטרה. גם הוא יוצע תמורת 15% ממחזור המכירה, אך התשלום הנוסף צפוי להיות נמוך יותר ולהסתכם ב–99 שקל בחודש. במסגרת השירות תעסיק אלקטרה בצורה ישירה ועקיפה כ-100 עובדים וספקי שירות חיצוניים.

עד כה הצליחה אלקטרה לגייס לקניון הווירטואלי שלה כ–60 מוכרים. עם ההשקה מתכוונת אלקטרה להציע כ-1,000 מוצרים שונים (מק"טים) של עסקים שהצטרפו לשירות, כמו גם מוצרים של אלקטרה עצמה, שבבעלותה רשת מחסני חשמל.

חבילה של אמזון
נכנסת לישראל. אמזוןצילום: MIKE SEGAR/רויטרס

"המון עסקים אמרו לי שזה גדול עליהם"

רק לפני כחודש וחצי הגדירה אלקטרה את מיזם Weforce כ"אחד ממנועי הצמיחה של החברה לשנים הקרובות". החברה הכריזה כי תשקיע בו 3 מיליון שקל בשנתיים וכי היא מקווה לנהל אלפי עסקים של לקוחות מישראל ובכך להגדיל את מחזור החברה.

"בחודש וחצי האחרונים פגשתי עשרות אם לא מאות מוכרים שביקשו למכור באמזון ולא ידעו איך לתקוף את זה", אומר אלי ונטורה, מנהל תחום האי-קומרס באלקטרה. "המון עסקים אמרו לי שזה גדול עליהם. הרתיע אותם, למשל, שלפי תקנות המס הישראלי, העסק אמור להוציא חשבונית על כל עסקה ישירות ללקוח. אמזון, לעומת זאת, מעבירה את הכסף על עסקה אחת לשבועיים. כך נוצר מצב שבו עסק אמור להוציא חשבונית על כסף שהוא עדיין לא קיבל. בנוסף, החיוב מתבצע בדולרים ולא בשקלים, אבל שער ההמרה משתנה במהלך אותם שבועיים. לא ברור מי ייתן את הדין על הפער שנוצר".

לדברי ונטורה, "היתרון במכירה דרך חנות משותפת באמזון היא שככל שלחנות יש יותר מוצרים באוויר, כך המוצרים האלה מטפסים בתוצאות החיפוש. בעל העסק ייהנה מהמגוון הרחב וכולם ייהנו מהקידום של התוצאות. בעל העסק לא צריך לפתוח חשבון משל עצמו ואנחנו מייעלים לו את הפעילות".

מערימה קשיים

על פי המסתמן כעת, בעוד כשבוע תערוך אמזון השקה רכה לגרסה העברית של האתר, לאחר שכבר דחתה פעם אחת את ההשקה שהיתה מיועדת ליוני בשל קושי לגייס מספיק מוכרים ישראלים, מחלוקות על התרגום של דפי האתר לעברית ובעיות טכניות ורגולטוריות.

אמזון התקשתה לגייס מוכרים בישראל. אחת הסיבות לכך היא שענקית הקמעונות לא מתכוונת להקים מחסנים לוגיסטיים מקומיים ולפיכך לא תוכל לספק את הסחורה באופן ישיר לצרכנים הישראלים, אלא תשמש בעיקר פלטפורמה למוכרים. סיבה נוספת היא שלא פשוט למכור באמזון: לחברה יש פרוטוקול מסועף, הכולל שורה ארוכה של כללים וסטנדרטים בתחומי שירות הלקוחות, ניהול המלאי והקשר עם הספקים שעל המוכרים לעמוד בהם - במקביל להמצאת אישורים רגולטוריים למוצרים הדורשים זאת, כמו מוצרי קוסמטיקה. מעבר לכך, ההצלחה של המכירות באמזון מוטלת על המוכרים בלבד, והם אלה שאחראים לדאוג לשיווק אפקטיבי ולהתברגות במיקומים גבוהים באתר.

אלקטרה מתחרה בתחום בחברת eCommunity, שבבעלות אודליה אורבך וניר זיגדון וזכיינית UPS בישראל, ושדווקא מצליחה למשוך אליה עסקים במודל של הקמת חנויות מקוונות. החברה גייסה קרוב ל–80 בעלי עסקים, ובהם כ-25% עסקי "ג'יינט" (רשתות קיימות המפעילות חנויות פיזיות בישראל וברוב המקרים גם אתר משלהן; ה"ק). עבור השירות גובה eCommunity 8%-10% מהמכירות.

הפתרון שמציעה אלקטרה לרוב משתלם יותר עבור עסקים קטנים, אך טומן בחובו גם חסרונות. כך למשל, על פי הפרוטוקולים של אמזון, צבר של תלונות על מוצרים בחנות יעמיד את כל החנות בפני בסכנת סגירה. במקרה כזה, אמזון תדרוש מבעל העסק לעבור "תוכנית שיקום" POA) Plan Of Action) שתאושר על ידה.

מתקן מיון של דואר ישראל. ב–2011–2015 היתה ירידה בחריגות השכר — ועתה שוב נרשמה עלייה
הסכם עם אמזון. דואר ישראלצילום: עופר וקנין

הסכם עם דואר ישראל

אתמול דווח כי חברת דואר ישראל חתמה עם אמזון על הסכם הפצה באמצעות מערך השליחים של החברה. בשלב זה מדובר על הפצה של חבילות שיוזמנו מבעלי עסקים ישראלים שימכרו דרך ענקית הקמעונות.

עם זאת, דואר ישראל לא צפויה להפיץ את כלל המשלוחים. ישנן חברות הפצה מקומיות שעובדות עם חברות משלוח אחרים כדוגמת חברת עמילות המכס געש ו–GCX, דרכה מפיצים את מוצרי אמזון אם המשלוחים הוזמנו מחו"ל, UPS ,DHL ואחרים. כמו כן, לקוחות שיזמינו מחברות הפועלות דרך eCommunity יקבלו את המשלוחים דרך UPS.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker