מחכים לתיירים? ישראל במקום הלפני אחרון במדד תחרותיות המחירים

במדד שבוחן את התחרותיות ברמת המחירים במדינה, ישראל שנייה רק לבריטניה - שדורגה אחרונה ■ המדינה עם רמת התחרותיות הגבוהה מכולן בענף התיירות - איראן

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
ריף הדולפינים באילת
ריף הדולפינים באילתצילום: עופר וקנין

ישראל דורגה במקום 139 מתוך 140 מדינות במדד התחרותיות שהיא מציעה ברמת המחירים. כך על פי דו"ח של הפורום הכלכלי העולמי בתחום התיירות ל-2019. הדירוג מביא בחשבון את עלות מסי נמל התעופה ביעד, שיכולים להעלות את מחירי כרטיסי הטיסה, מחירי בתי המלון ברמות השונות שנבחנו לאורך כשנה, עלות המחיה ביעד, מחירי הדלק ועוד.

בדו"ח מציינים כי "מחירים נמוכים בתחום התיירות במדינה משפרים את האטרקטיביות שלה עבור מטיילים רבים ועבור השקעות בתחום התיירות".

הדו"ח של הפורום הכלכלי העולמי מפורסם מדי שנתיים והוא בוחן מגוון רחב של מדדים וקטגוריות בתחום התיירות. גם ב-2017 דורגה בישראל באחד המקומות האחרונים בתחרותיות המחירים - במקום 133 מתוך 136 מקומות שנבחנו, אלא שבזמנו היא דורגה בציון 3.13, ובדו"ח הנוכחי ישראל קיבלה ציון קצת יותר גבוה - 3.6 מתוך 7.

גשר לונדון
צילום: רויטרס

המדינה היחידה שדורגה נמוך בישראל היא בריטניה, שסוגרת את הרשימה. לפני ישראל דורגו ברשימת המדינות המציעות נופש יקר איסלנד (מקום 138), שוויץ (מקום 137) וסיישל (מקום 136). איראן דורגה ראשונה במדד זה, והמשמעות היא שרמת התחרותיות שהמדינה מציעה היא הגבוהה מבין המדינות המדורגות.

בניגוד לדו"ח הקודם, שפירט את הציונים שקיבלה כל מדינה בכל אחד מהתחומים בתוך הקטגוריה (למשל יוקר בתי המלון), הפעם הדו"ח הציג ציונים כלליים בלבד של הקטגוריה הכוללת. המשמעות היא שאם לפני שנתיים יכולנו לראות שדווקא יוקר המחיה הכללי ומחירי הדלק דורגו במקומות נמוכים (בשל המחירים הגבוהים), ובין היתר הובילו לדירוג הנמוך של כלל הקטגוריה, ולאו דווקא מחירי בתי המלון, הרי שהשנה פילוח זה חסר מהדירוג.

נקודת התורפה של ישראל היא עלויות הנופש, אך לפי הדו"ח הדירוג הכללי דווקא עלה בארבעה מקומות למקום 57 עם ציון של 3.6. המדינות המובילות בדירוג הכללי גם בדו"ח הנוכחי וגם  בדו"ח הקודם הן ספרד, צרפת, גרמניה ויפן עם דירוג של 5.4. בין היתר ישראל דורגה בציונים טובים יותר הפעם בנושא הביטחון: במקום 66 עם ציון של 5.5, לעומת מקום 103 עם ציון של 4.6 לפני שנתיים. גם בנושא העדיפות שמעניקה הממשלה לתיירות במדינה, ישראל רשמה קפיצה ממקום 73 (ציון 4.6) למקום 47 עם ציון 5.

הולכי רגל בטהראן
רחוב בטהראןצילום: AFP

בקטגוריה המתייחסת לטיב הסביבה העסקית בישראל היא דורגה במקום 27 עם ציון 5.1, עליה של 5 מקומות לעומת המקום ה-32 בדו"ח האחרון. בקטגוריית תשתיות התעופה, הכוונה לאיכות שדות התעופה, מספר המושבים הזמינים לטיסות פנים ארציות ולטיסות בינלאומיות, מספר חברות התעופה הפועלות ביעד ועוד, דורגה ישראל במקום 45 עם ציון 3.6, בדומה לדו"ח לפני שנתיים בו היא דורגה במקום 47, אך עם ציון נמוך יותר של 3.2. גם בתחום תשתיות התחבורה היבשתית (איכות הכבישים, איכות הרכבת ועוד) דורגה ישראל במקום 33 לעומת 36 לפני שנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker