בסערת רשת שהתעוררה בימים האחרונים, נשמעו תלונותיהם של עשרות הורים לתינוקות וילדים צעירים שניזונים מפורמולת תחליפי החלב של נוטרילון מבית טבע. על פי התלונות, בשבועות האחרונים משהו השתנה בתגובת הילדים לצריכת תרכובת המזון. חלקם דיווחו על אי שקט, שלשולים, הקאות ועוד. חלק מההורים דיווחו גם כי תרכובת המזון הפכה דלה וגרגרית, והם דורשים מענה מהחברה - כדי לקבוע אם חל שינוי כלשהו במוצריה.

תלונות ההורים בפוסטים השונים וגם התגובות הובילו לבהלה, מאחר שיצרנית המזון נוטרישה, המייצרת את מוצרי נוטרילון שמשווקת טבע, מחזיקה בכ-20% משוק תרכובת המזון לתינוקות בישראל. מדובר בקהל צרכנים גדול למדי.

הורים רבים מעלים שוב חשש נוכח פרשת רמדיה משנת 2003. אז התגלה מחסור בוויטמין b1 בתרכובת צמחית של מזון תינוקות, וזה הוביל לאשפוזם של תינוקות רבים בעקבות ליקויים בהתפתחות מערכת העצבים ואף למותם של חמישה תינוקות.

כל הנוגעים לדבר שוללים כל קשר וקרבה למחדל שכזה. בעקבות פרשת רמדיה והכשלים הרבים שהתגלו, הוחמרו הבדיקות הפנימיות בחברות המזון, והתערבותו גדלה. המשרד מבקש להרגיע כעת את צרכני נוטרילון ומסר: "מזון תינוקות נבדק באופן מקיף, בשל הרגישות הברורה. לכן, כל אצווה של נוטרילון נבדקה בבדיקות מעבדה בכניסה לישראל, ומאושרת לשיווק רק לאחר קבלת תוצאות מעבדה תקינות". גם החברות טבע ונוטרישה מבקשיות להבהיר כי אין כל בעיה במוצרי נוטרילון וכי הן מתעקשות על כך שלא נערך כל שינוי במוצר.

למרות זאת, אחת הסיבות שמעלה כעת תהיות היא העובדה שבחודש מאי האחרון הודיעה נוטרישה כי היא משיקה מפעל דגל חדש בהולנד לייצור המזון ויש מי מההורים שטוענים כי השינוי כעת קשור לכך. המפעל החדש של החברה נבנה בהיקף השקעה כולל של 240 מיליון יורו ומספק יותר מ-600 מוצרים שונים, למיליוני תינוקות בכ-90 מדינות בעולם. בעת השקתו נטען כי "אתר הייצור החדשני והמתקדם מייצר מגוון רחב של פורמולות המותאמות לצרכיהם התזונתיים של התינוקות – כולל פורמולות מורכבות ורגישות ביותר מבחינה תזונתית וטכנולוגית. המוצרים שמקורם במפעל החדש מיוצרים בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר של איכות ובטיחות בענף המזון לתינוקות ועוברים סדרה של מאות בדיקות – החל משלב חומרי הגלם ועד המוצר הסופי – והכל כדי לוודא שהתינוק מקבל מוצר איכותי ובטוח".

עוד נמסר אז כי המפעל החדש תוכנן ונבנה בהתאם לסטנדרטים סביבתיים מחמירים וכולל טכנולוגיות חדשניות ותהליכי ייצור מתקדמים, המאפשרים לייעל את השמירה על איכות הסביבה (25% חיסכון באנרגיה, 60% חיסכון במים, פליטת פחמן נמוכה בכ-50%, מחזור מלא של הפסולת ושימוש ב-100% אנרגיה מתחדשת) במקביל להכפלת כושר הייצור.

בחברה גם הבהירו עוד במאי כי במסגרת השקת מותג טבע החדש בישראל, טבע עיצבה מחדש מאות מאריזות מוצריה בישראל,  ובכלל זה גם את האריזה של נוטרילון. האריזה המעודכנת כוללת את הלוגו החדש של טבע וכן מציינת על גבה את כתובת המפעל החדש בהולנד כאשר הודגש כי אלו שני השינויים היחידים שנעשו וכי הפורמולות ותהליך הייצור – לא עברו שינוי כלל.

נראה שבניגוד למשברי רשת אחרים, החברה איננה נעלמת ומגיבה לכל התגובות. היא גם לא מחקה פוסטים של ההורים המודאגים. נראה כי ישנן גם תגובות אוהדות של הורים שטוענים כי לא ייתכן שחברה בסדר גודל כשל טבע לא תבדוק את עצמה ותוודא כי אין כל בעיה במוצר, כמו גם משרד הבריאות שבוודאי יתערב במקרה חשש לפגיעה.

ההערכות בענף הקמעונאות כעת הן שהלחץ בוודאי יפגע במכירות המוצרים בימים הקרובים, וינוצל על ידי החברות המתחרות לטובתן. בכיר בענף הקמעונות טען כי לא מן הנמנע שכעת עבודת הרשת של המתחרות תנסה לשמר את המשבר שעוברת נוטרילון כדי להוריד את המכירות ולחזק את המתחרות, בוודאי כאשר מדובר בנושא רגיש כל כך כמו מוצרי תינוקות - שם הצרכן הישראלי מראש חושש ושומר על נאמנות נמוכה למותג במקרה של חשש לבעיה. בפוסטים שונים ברשת ובתגובות בעמוד נוטרילון בפייסבוק ניתן כבר לראות משתמשים שונים שמבהירים כי לאחר שעברו לשימוש במוצרי חברות מתחרות, בדגש על שמן, התופעות פסקו.

מטבע נמסר כי מוצרי נוטרילון ותהליך הייצור שלהם לא עברו כל שינוי. "כפי שהודענו בחודש מאי השנה, השינויים היחידים הם בלוגו המופיע על האריזה ובמעבר הייצור למפעל החדש והמתקדם של חברת נוטרישה, המספק יותר מ-600 מוצרים שונים למיליוני תינוקות בכ-90 מדינות בעולם, וביניהן גם לישראל. המוצרים עצמם (הפורמולות) ותהליך הייצור – לא עברו כל שינוי עם המעבר למפעל החדש, ונוטרישה, יצרנית נוטרילון, אף מצהירה על כך באופן רשמי. לשאלות נוספות או להתייעצות, ניתן לצלצל ל- 1800-300-123 או לשלוח מספר לחזרה בהודעה פרטית או בעמוד הפייסבוק של NutriCLub".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker