קנסות של 2.6 מיליון שקל הוטלו על עשר רשתות מזון

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הטילה את הקנסות בעקבות אי פרסום מחירי מוצרים באינטרנט כפי הנדרש בחוק המזון ■ את הקנס הגבוה ביותר קיבלה רשת יינות ביתן, עם חיוב בגובה 468 אלף שקל, אחריה שופרסל עם חיוב בגובה 396 אלף שקל

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של יינות ביתן ברחובות
סניף של יינות ביתן ברחובותצילום: נימרוד סונדרס

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (ה') כי היא מבקשת להטיל קנסות בסך 2.6 מיליון שקל על עשר רשתות שיווק שונות. העיצומים הכספיים נובעים מאי פרסום מחירי מוצרים באינטרנט - כפי שנדרש בחוק המזון. לפי הרשות, במהלך מבצע אכיפה התגלו דיווחים חסרים, וביניהם סניפים שלמים שלא דווחו ואתרים שכלל לא עלו לאוויר. את הקנס הגבוה ביותר קיבלה רשת יינות ביתן, עם חיוב בגובה 468 אלף שקל, ואחריה שופרסל עם 396 אלף שקל.

לפי תקנות קידום התחרות בענף המזון מ-2014 נקבע כי הקמעונאים הגדולים יפרסמו לציבור באתר אינטרנט את מחירי המוצרים הנמכרים בחנויות הרשת, ובנפרד לגבי כל אחת מהחנויות.

מהחקירה עלה כי החברות ביצעו מספר הפרות: אי פרסום באופן רציף באתר האינטרנט את רשימת המוצרים הקיימים, את מחירם הכולל, רשימת המבצעים וכן רשימת החנויות המלאה של הרשתות.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי "ההניות בחוק נועדו להגביר את השקיפות, להנגיש את המידע לציבור ולאפשר לו השוואה עדכנית ושוטפת של מחירי המצרכים הנמכרים אצל כל קמעונאי גדול בכל אחת מחנויותיו. באופן הזה יוכל לכלכל את צעדיו בבחירת החנות ממנה ירכוש מוצרי מזון על פי סל המוצרים האישי שלו והכל בכדי לעודד תחרות בין עוסקים ולהפחית את יוקר המחיה.

"הרשות רואה חשיבות רבה בהנגשת מידע זה לציבור ופועלת כל העת כדי לוודא כי קמעונאים גדולים, עליהם חלה החובה בחוק, מקיימים את חובתם".

מבצע האכיפה והממצאים החמורים שהתגלו, מציבים באור שלילי את רצונה של הרשות לקדם תקנה שתשנה חוק אחר המגן על הצרכנים — זה המחייב סימון מחירים על מוצרים ברשתות הקמעונות. בחודשים האחרונים מנסה הרשות לקדם את התקנה בה היא תאפשר להתיר לרשתות להציג מחירים על גבי צגים דיגיטליים שיוצבו על המדפים בסופרמרקטים, במקום תוויות המחירים המודבקות על כל מוצר בנפרד.

לטענת הרשות, מטרת המהלך היא להקל על הצרכנים בעת בדיקת מחירי המוצרים. זאת משום שהמחירים על גבי הצגים הדיגיטליים יהיו בולטים יותר מאשר אלה המופיעים על גבי התוויות. נימוק נוסף הוא שיימנעו טעויות המתרחשות כשמשנים מחיר — מכיוון שלא יהיה צורך לעבור על כל מוצר עם אקדח המדבקות.

מנגד, יש אלו החוששים שהשינוי עלול לאפשר לרשתות קמעונות גדולות לשנות את מחירי המוצרים ברגע, וכך לייקר מוצרים — מבלי שלצרכנים בסופרמרקט תהיה כל יכולת של פיקוח והשוואה. בנוסף, לצרכן לא תהיה אפשרות לבדוק שוב את מחיר המוצר לאחר שהגיע לביתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker