ההוצאה על ביטוחי בריאות פרטיים זינקה - ועמה ההוצאה הלאומית לבריאות

גם לאחר הגידול, ההוצאה לבריאות בישראל נמוכה בהרבה מהממוצע ב-OECD - ונתח ההוצאה הפרטית מתוכה הוא מהגבוהים בארגון ■ סך ההוצאה: 101 מיליארד שקל

רוני לינדר
ניתוח בבית חולים
ניתוח בבית חוליםצילום: אי־פי

ההוצאה הלאומית לבריאות עלתה ב-2018 ב-4.3%, והגיעה ל-101 מיליארד שקל - 7.6% מהתמ"ג, כך עולה מהפרסום השנתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. זוהי עדיין הוצאה נמוכה ביחס לממוצע ב-OECD,שמסתכמת ב-8.8%. גם החלק הציבורי מתוך ההוצאה לבריאות הוא מהנמוכים בארגון: 64% מההוצאה לבריאות בישראל הם במימון ציבורי, לעומת ממוצע של 74% בארגון.

המשמעות: אף שבישראל מערכת בריאות ציבורית חזקה וביטוח אוניברסלי, הישראלים מוציאים נתח גדול הרבה יותר מכיסם הפרטי על בריאות לעומת תושבי מדינות אחרות ב-OECD. המדינה עם המימון הציבורי הגבוה ביותר ב-OECD היא נורווגיה, שבה שיעור המימון הציבורי הוא 86% מההוצאה השוטפת לבריאות.

במונחי שווי כוח הקנייה, ההוצאה השוטפת לבריאות לנפש בישראל הסתכמה ב-2,953 דולר - נמוכה בהרבה מהממוצע ב- OECD (כ-6,000 דולר), ופחות משליש מההוצאה השוטפת לנפש במדינה הבזבזנית וכי פחות יעילה - ארה"ב, שם ההוצאה לנפש הגבוהה ביותר - 10,586 דולר.

עלייה מתמדת

הגידול בהוצאה הלאומית מוסבר בין היתר בעלייה בהוצאות משקי הבית על ביטוחים פרטיים של חברות הביטוח המסחריות: ההוצאה על ביטוחים אלה, שכוללים ביטוחי פרט וביטוחים קולקטיביים דרך מקומות העבודה, זינקה ב-2018 ב- 10.3%. סך הפרמיות ששילמו הישראלים על ביטוחי בריאות מסחריים ב- 2018 הגיע ל-3.95 מיליארד שקל, לעומת 3.58 מיליארד בשנה הקודמת. זאת, על אף רפורמות כמו החזר-הסדר - מעבר מהחזרים על ניתוחים לשיטה של בחירת מנתחים מרשימות סגורת - שמטרתן היתה לצמצם את ההוצאות על ניתוחים פרטיים.

לעומת זאת, במקרה של הביטוחים המשלימים של קופות החולים, המפוקחים על ידי משרד הבריאות, תוצאות הרפורמות והצעדים הממשלתיים ניכרות: ההוצאה על הביטוחים המשלימים של קופות החולים ירדה ב- 2018 ב-2.6%, בעקבות תוכנית קיצור התורים של הממשלה, שבמסגרתה עברו עשרות אלפי ניתוחים מהמימון של הביטוחים המשלימים למימון ציבורי, תוך הפחתת נפח הפעילות בביטוחים המשלימים והפחתת הפרמיות בהתאם.

לא לגמרי ברור עד כמה הגידול בהוצאה על ביטוחים מסחריים נובע מגידול במספר המבוטחים או מזינוק בפרמיות, שכן בניגוד למשרד הבריאות, רשות שוק ההון אינה מפרסמת את מספרי המבוטחים בביטוחים המסחריים.

ממה מורכבת ההוצאה הפרטית והציבורית? ההוצאה הציבורית מקורה במסים: מסים יעודיים כמו מס בריאות (24% מההוצאה) ומס הכנסה (תקציב המדינה): 40%. ההוצאה הפרטית היא למעשה התשלומים הישירים של משקי הבית על ביטוחים פרטיים (13%), על תרופות ורופאים פרטיים, כמו רופאי שיניים (21% מההוצאה) ותרומות.

תגובות