מסוכן וריכוזי: דקטלון נכנסה - אבל אופנת הספורט עדיין נשלטת על ידי שלוש קבוצות

מגה ספורט, פוקס ואדידס שולטות ב-55% ממכירות הענף - ודחקו החוצה את החנויות העצמאיות ■ עם זאת, הסיכון בענף גדל ב-6% ב-2018, בין היתר עקב העלייה בקניות באינטרנט

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

עם כניסת דקטלון הצרפתית לישראל בסוף 2017, ענף מוצרי הספורט בישראל זכה למשב רוח מרענן של תחרות חדשה. ואולם, הענף עדיין ריכוזי מאוד ונשלט על ידי שלוש קבוצות המגלגלות יחדיו מכירות של 1.1 מיליארד שקל - יותר ממחצית המכירות הענף. כך עולה מסקירה של חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט.

למרות הריכוזיות הרבה, המכירות בענף - המסתכמות בכ-2 מיליארד שקל - גדלו בכ-3%, יותר מקצב גידול האוכלוסייה. דקטלון, המפעילה שלושה סניפים בישראל, אמנם הכניסה לענף תחרות בשל המחירים האטרקטיביים שהיא מציעה - אבל לפי דן אנד ברדסטריט, בשלב זה היא מחזיקה רק אחוזים בודדים מהשוק (כ-3%, לא כולל החנות שתיפתח השבוע בנתניה).

שלוש קבוצות חולשות יחדיו על כ-55% מהמכירות. אחת מהן היא מגה ספורט (מגה ספורט, אליטל, אלוף ספורט), שבבעלות איש העסקים גדעון מולאייב. הפעילות הקמעונאית שלה מוערכת בכ-400 מיליון שקל, לא כולל הפעילות הסיטונית ולא כולל פעילות אדידס ישראל, שבה היא מחזיקה כ-15% (נתח שוק של 20%).

השולטות בספורט

קבוצה נוספת היא פוקס עם הרשתות פוט לוקר ונייקי, שלה היו הכנסות של כ-400 מיליון שקל ב-2018 (נתח שוק של 20%). הקבוצה השלישית היא אדידס ישראל, שבבעלות אדידס העולמית (85%) וגדעון מולאייב (15%) עם מכירות של 300-250 מיליון שקל ב-2018 (נתח שוק של 15%).

שלוש הקבוצות האלה דחקו את החנויות העצמאיות מהשוק באמצעות מיצוב ואווירת הספורט בחנויות. בנטרול מכירות המתבצעות בבתי כלבו ובחנויות אופנה רגילות, שאינן ממוצבות כחנויות ספורט מקצועיות, הקבוצות אף חולשות באופן מצרפי על 70%-75% משוק הספורט המקצועי.

2018 היתה שנה מאתגרת בענף האופנה בישראל בכללותו, מגמה שנמשכה לתוך 2019, שבמהלכן נקלעו למשבר פיננסי שאף הוביל לקריסה של כמה רשתות אופנה, ובהן זברה, דיסקרט, הוניגמן ועוד. הסביבה העסקית והמאפיינים הענפיים - בעיקרם התגברות רכישות אונליין, רפורמת השמים הפתוחים שיצרה טיולי שופינג, דמי שכירות הגבוים בקניונים והעלאת שכר המינימום - מאתגרים גם את תחום אופנת הספורט.

כך למשל, רשת ספורט ורטהיימר נסגרה לפני כעשרה חודשים, לאחר שבעליה החדשים לא הצליחו לשקם את הרשת שנקלעה לקשיים עוד קודם לכן תחת מבנה הבעלות הקודם. להערכת דן אנד ברדסטריט, הביקושים היציבים מצד הצרכנים משמרים את  הפעילות בענף הספורט (קמעונות) גם ב-2019, תוך המשך התגברות כוחן של הרשתות על חשבון החנויות העצמאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker