"אין פיצוי". למה זו תשובה נפוצה של חברת חשמל לצרכנים שניזוקו?

חברת החשמל שילמה 4.8 מיליון שקל פיצויים לצרכנים בגין נזקים ב-2018, אך 40% מהפונים אליה לא פוצו ■ באמון הציבור סבורים שתלונות רבות על מכשירי חשמל שהתקלקלו בעקבות נפילות מתח לא מקבלות מענה ראוי

נר במרכזו של חדר חשוך במהלך הפסקת חשמל בבית משפחה בהרצליה
הפסקת חשמל בהרצליהצילום: מוטי מילרוד

"בשכונת טירת שלום החדשה ובשכונות סמוכות בדרום נס ציונה, יש הפסקות חשמל קצרצרות, תכופות, שגורמות לכיבוי ציוד חשוב ומכשירי החשמל הביתיים. הבעיה נמשכת כמה חודשים וגורמת נזקים לציוד חשמלי, איבוד זמן יקר בעבודה מול מחשבים ולעוגמת נפש", נמסר בתלונה שהוגשה בשנה האחרונה לארגון אמון הציבור, ארגון ללא מטרות רווח הפועל לקידום נורמות של הוגנות במשק הישראלי. "אין סיבה שלא תהיה אספקת חשמל סדירה ללא תקלות".

בתגובה לתלונה זו, בחרה חברת החשמל שלא להתייחס לנזקים שנוצרו אלא רק לומר כי "בוצעו עבודות תפעוליות לשיפור אמינות האספקה בקו המזין את אזור מגוריך. ראינו כי אמנם עבודות החשמל שביצע מחוז הדרום של חברת החשמל שיפרו משמעותית את אמינות האספקה באזור. ממליצים להגן, גם אם באופן חלקי, על מכשירי חשמל רגישים, באמצעים השונים הקיימים בשוק, כגון שקעי הגנה ומתקני אל-פסק".

השינויים הקיצוניים במזג האוויר מובילים ללא מעט פגיעות, ביניהן גם בתחום החשמל, כאשר ציבור הצרכנים הפרטי נאלץ להתמודד עם הפגיעות באופן עצמאי מול חברת החשמל ולסמוך על החברה שתברר את אמיתות התלונות.

תלונות צרכנים לחברת חשמל
צילום:

כך, בארגון אמון הציבור מתקבלות בכל שנה תלונות רבות של צרכנים, שמכשירי החשמל בבתיהם ניזוקו כתוצאה מנפילות מתח, ועלות תיקון הנזקים נאמדת לעיתים בסכומים המגיעים לאלפי שקלים. בפועל, אומרים באמון הציבור כי ברוב המקרים חברת החשמל מודיעה שבהתאם להוראות רשות החשמל אין מקום לפיצוי הצרכן על הנזק, ובכך מסתיים טיפולה בתלונה.

בדוגמה אחרת מהשנה האחרונה התלונן צרכן כי הפסקות חוזרות באזור מגוריו גרמו לנזק למכשירי חשמל לצד פגיעות נוספות. "נאלצנו לגור שבוע במלון. תדירות ההפסקות הייתה מספר פעמים ביום ובשבועיים האחרונים אף כל כמה דקות".

גם במקרה זה, בחברת החשמל טענו בתגובה לתלונה כי אין מקום לפיצוי, למרות שהודו כי "נרשמו שלושה אירועים של הפרעות חשמל רגעיות באספקת החשמל. אנו מקווים כי בעקבות כל הפעולות שבוצעו, תיפתר הבעיה שציינת ואמינות אספקת החשמל במקום מגורייך תשתפר. מבדיקת האירוע אל מול אמות המידה, עולה כי הוא אינו עומד בקריטריונים הנ"ל למתן פיצוי כספי".

רונן רגב כביר, מנכ"ל ארגון אמון הציבור
רונן רגב כבירצילום: אריק סולטן

הצרכן נדרש לחפש תשובות בספר של 502 עמודים

רונן רגב כביר, מנהל פיתוח מקצועי באמון הציבור, הסביר כי לשם בירור הנזק שנגרם למכשיר החשמלי והאפשרות שהדבר נבע מתקלה שבאחריות חברת חשמל, מפרסמת רשות החשמל לציבור את ספר "אמות המידה", שם ניתן לבדוק את הקריטריונים לקבלת פיצוי.

"אמות מידה הינו מסמך של 502 עמודים, בהם יש לחפש את הסעיף הרלוונטי. המסמך כתוב בשפה משפטית ואינו נגיש לצרכנים, אין להם יכולת ממשית לערער על החלטת חברת החשמל שלא לפצות על הנזק. הם לא יודעים מה מקור התקלה ואין להם כלים וידע כדי לבקר אותה".

לדבריו, "הבעיה העיקרית היא תחזוקת רשת החשמל. הרשות פוטרת ברגולציה את חברת חשמל מאחריות לרוב הנזקים בטענה שגם לחברת החשמל אין שליטה מלאה על המתרחש בקווים".

הוא מוסיף כי מבדיקת אמון הציבור לגבי עמדת הרשות עולה כי מדי שנה מתרחשות מאות אלפי תקלות ברשת החשמל שהן תוצאה של מגוון רחב מאוד של בעיות. רבות מהן כלל אינן בשליטת חברת החשמל, כמו למשל פגעי מזג אוויר, קבלנים שפוגעים בקווים, שריפות, וכדומה. לכן, הרשות הגדירה באמות המידה קריטריונים ברורים לפיצוי.

"גישה זו לוקה בחוסר סבירות", אמר רגב כביר, "רשת החשמל הישראלית מצויה בתת-תחזוקה והחברה לא משקיעה בה מה שהתחייבה. הפערים בהשקעה מגיעים למיליארדי שקלים. הדו"חות מלמדים גם על השחיקה המתמשכת באמינות של אספקת החשמל כתוצאה מתת ההשקעה", הוסיף. "יש לכך השפעה על איכות האספקה ולסיכון שנפילות מתח יגרמו נזק למכשירים האלקטרוניים שלנו. הדרך להבטיח שאכן חברת החשמל תספק חשמל באיכות סבירה, כפי שמקובל בעולם, היא להבהיר לה שהיא אחראית לנזקים הנובעים מכשלים באספקת החשמל".

בניין מואר ברחוב שנפגע מהפסקת החשמל בהרצליה השבוע
הפסקת חשמל בהרצליהצילום: מוטי מילרוד

לפי עמדת אמון הציבור, המדיניות הנוכחית של רשות החשמל משיגה תוצאה הפוכה כאשר היא מעודדת את חברת חשמל להמשיך לשחוק את אמינות אספקת החשמל ואיכותה. רגב כביר טוען כי על חברת חשמל להקצות אפילו חלק ממיליוני השקלים שהיא מקדישה לפרסום עצמי ויח"צ, "לצורך אימוץ מדיניות המשקפת אחריות רבה יותר כלפי הצרכנים, ומפצה מיוזמתה על הנזקים שכשלי האספקה שלה גורמים".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "בשנת 2018 התקבלו בחברת החשמל 7,974 פניות לקוחות לפיצוי כספי בגין נזק, 60.3% מהן נמצאו מוצדקות ובגינן שילמה חברת החשמל יותר מ-4.8 מיליון שקל. ככלל, החברה משקיעה משאבים עצומים בקשר עם הלקוח ובמתן מענה פרטני לאירועי רשת. כמו כן, לחברה מנגנון ערעור אשר מחויב להשיב ללקוח תוך 21 ימי עבודה. חברת חשמל אינה פועלת על דעת עצמה, אלא בהתאם לאמות המידה שפרסמה וקבעה רשות החשמל, שהינה הרגולטור הממונה על חברת החשמל מתוקף חוק משק החשמל".

מרשות החשמל נמסר: "צרכן שלשיטתו לא קיבל מענה ראוי, או מתקשה להבין האם החברה פעלה לפי הקריטריונים המפורטים, יכול לפנות לרשות החשמל לבדיקת תלונתו. רשות החשמל מטפלת מדי שנה בעשרות פניות בנושא זה, וחלקן נמצאות כמוצדקות. מידע על זכויות הצרכן בהקשר זה ובנושאים צרכניים נוספים מצוי באתר הרשות באופן נגיש וממוין לנושאים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker