הקרב על החניה מגיע לבית המשפט: "ההארכה האוטומטית באפליקציות אינה חוקית"

בבקשה לייצוגית נגד פנגו, סלופארק ואיזי פארק, נטען כי הן מאפשרות למיעוט של נהגים להשתלט על מקומות חניה במרכזי הערים - בשיטה המניבה להן רווח של מיליוני שקלים מדי שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חניה בירושליםצילום: טס שפלן

האם תבוטל האופציה הקיימת כיום באפליקציות החניה פנגו, סלופארק ואיזי פארק, להארכת החניה באופן אוטומטי? זה מה שדורש תושב ירושלים, הטוען כי אופציית הארכה אוטומטית פוגעת בשוויון והיא בניגוד לחוק. ביום חמישי הוגשה על ידו בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד שלוש החברות בסכום של 5 מיליון שקל, בטענה שהאפליקציות שלהן מאפשרות לנהגים להאריך את החניה באופן אוטומטי - בלי לעדכנם כי מדובר בפעולה אסורה לפי החוק.

על פי התביעה, החוק מחייב נהגים להזיז את הרכב לאחר שעתיים או שלוש, תלוי באזור, ללא אפשרות להאריך את השהות באותה החניה - "וזאת מתוך מטרה, לאפשר תחלופה בחניה וחלוקה הוגנת של המשאב הציבורי", נטען בתביעה. "בפועל, הן (האפליקציות; ה"ק) יוצרות מצב בו מיעוט נהגים משתלט על משאב ציבורי ותופס מקומות חניה במרכזי הערים, ללא תחלופה בשעות היום. וכך שאר הנהגים המגיעים למשך זמן קצר נאלצים לשלם עבור חניה יקרה פי כמה בחניונים. והכל תוך פגיעה במסחר ובשירותים במרכזי הערים".

בתביעה, שהגיש התובע נחום וינקר באמצעות עוה"ד אריאל גיז ואיילת אשל-שיפון, הם משווים בין האופציות וטוענים כי עלות החניה ברחוב היא 5.7 שקלים לשעה, לעומת החניונים שעלות החניה בהם היא 25-15 שקל לשעה.

עוד נטען בתביעה כי חברות החניה גורפות עקב כך רווחים של מיליוני שקלים מדי שנה על חשבון ציבור הנהגים, תוך שהמסחר במרכזי הערים נפגע, שכן נהגים רבים מעדיפים להגיע לקניונים או לאזורי מסחר מרוחקים יותר - שם שעות החניה הראשונות הן בחינם.

התובעים טוענים שהנהגים אינם אשמים בנושא, ומפנים את האשמה כלפי האפליקציות והעיריות: "ברור שתביעה כנגד הנהגים המפרים אינה מעשית, ושחברות החניה הן גורם המעודד את הפרת החוק הסיטונית תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים, ועל כן נושאות באחריות כגורם ביניים המשדל ושותף למעשה ההפרה. כמו כן, העיריות מתקשות בהתמודדות עם הפרת החוק הטכנולוגית מצד החברות, ועיריית ירושלים אף הודיעה כי היא מתקשה בהקצאת משאבים לצורך התמודדות עם הפרת החוק הסיטונית".

לטענת התובעים, התביעה נועדה להביא לחלוקה שוויונית יותר של משאב ציבורי אשר נמצא במחסור, וכן להחייאת המסחר והשירותים במרכזי הערים, תוך השבת כספים שנגבו שלא כדין על ידי חברות החניה ופיצוי לציבור הנהגים על הנזקים שנגרמו להם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker