נזקי מזג האוויר: קרן קנט תפצה את החקלאים בכ-200 מיליון שקל

את הפיצוי הגבוה ביותר יקבלו מגדלי הירקות - ואחריהם מגדלי הפירות והפלחה ■ בחצי השנה האחרונה התקבלו כ-7,300 דיווחי נזק מחקלאים ישראלים, לעומת כ-6,600 בתקופה המקבילה אשתקד ■ מנכ"ל קנט: "אין עוד ענף כלכלי שנאלץ להתמודד עם הנזקים הנגרמים ממזג האוויר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חקלאים בעוטף עזה
חקלאים בעוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

באחד מהימים החמים ביותר השנה, פירסמה הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות - קנט - את נתוני היקף נזקי מזג האוויר שנגרמו לחקלאים במחצית הראשונה של 2019.

מהנתונים עולה כי החקלאים צפויים לקבל פיצויים בסך של כ-200 מיליון שקל רק עבור ששת החודשים האחרונים. עוד עולה מהנתונים כי את הפיצוי הגבוה ביותר יקבלו מגדלי הירקות - ואחריהם מגדלי הפירות והפלחה. בקנט מוסיפים כי בשל אופיים של נזקי מזג האוויר לגידולים החקלאיים, את ההיקף הסופי של הנזקים ניתן יהיה לקבוע רק בהמשך כאשר יגיעו הגידולים לבתי האריזה.

מבחינת התביעות שהוגשו עולה כי בחצי השנה האחרונה חל זינוק של יותר מ-10% במספר התביעות לנזקי מזג האוויר. רק בשבוע האחרון פורסם כי אחד הגידולים שתוצרתו צפויה לרדת בעקבות גלי החום האחרונים הוא האבוקדו. במשרד החקלאות העריכו כי לקראת עונת הפרי הקרובה צפוי מחסור של כ-20% בכמויות האבוקדו בעקבות פגעי מזג האוויר, כאשר לפי נתוני קנט צפויים מגדליו לפיצוי של כ-16 מיליון שקל.

עוד עולה מהנתונים כי בחצי השנה האחרונה התקבלו כ-7,300 דיווחי נזק מחקלאים ישראלים, לעומת כ-6,600 בתקופה המקבילה אשתקד. בחלוקה גיאוגרפית, ניתן לראות כי יותר מ-3,400 דיווחים היו בעקבות פגעי מזג האוויר בגידולים השונים בצפון; יותר מ-2,000 דיווחים בדרום הארץ; וכ-1,800 דיווחים התקבלו מחקלאים במרכז.

על אף שאת הפיצוי הגבוה ביותר יקבלו מגדלי הירקות, דווקא מגדלי הפירות הם אלה שהתלוננו על יותר נזקים: כ-2,300 דיווחים, ואילו מגדלי הירקות דיווחו על כ-2,000. יותר מ-700 דיווחי נזק היו של מגדלי ההדרים, כ-500 ממגדלי הפלחה, ואילו יותר מ-260 ממגדלי האבוקדו, מה שככל הנראה מסביר את המחסור הצפוי.

חקלאות בערבה
חקלאות בערבהצילום: עופר וקנין

מבחינת גורמי הנזק, כצפוי נזקים רבים הגיעו בעקבות החורף האחרון שבו נרשמה כמות המשקעים גבוהה מהרגיל. בנוסף, על פי הנתונים, במהלך התקופה שדווחה התרחשו שני אירועים חריגים: באפריל התרחשה סערה מאוחרת יחסית שכללה ברד כבד ובעקבות אירוע זה בלבד התקבלו כ–1,030 דיווחי נזק, מהם כ-70% בענף פירות; ובמאי נרשם שרב כבד עם טמפרטורות גבוהות מ-40 מעלות - שהוביל ל-890 דיווחי נזק, מתוכם יותר מ-230 דיווחים על פגיעה בגידולי האבוקדו, ויותר מ-200 דיווחים על פגיעה בגידולי הפירות השונים וכ-190 בהדרים.

את עיקר הנזק במחצית הראשונה של 2019 ספג ענף הירקות - בגידולי תפוחי אדמה, בצל, עגבניות, אבטיחים ומלפפונים - והיקף הפיצוי צפוי להגיע ליותר מ-55 מיליון שקל. מגדלי הפירות צפויים להיות מפוצים בכ-44 מיליון שקל. זאת, בעיקר עבור נזקים שנגרמו לגידולי שקד, מנגו, נקטרינה, ענבי מאכל, תפוחי עץ, אפרסק, שזיף ומשמש. בתחום בעלי החיים החקלאיים, יחולקו פיצויים בסך 37 מיליון שקל. כעת יש לחכות ולראות כיצד יגיב על כך השוק מבחינת מחירים והיצע לצרכנים, כאשר רק הבוקר פורסם ב-TheMarker כי מחירי הפירות התייקרו מאז שנת 2000 ב-40% ומחירי הירקות ב-25%.

שמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנט, מסר כי "במחצית הראשונה של 2019 היינו עדים לשתי תופעות טבע יוצאות דופן ובלתי צפויות. מצד אחד, חורף עתיר משקעים, הרבה מעל הממוצע הרב-שנתי, ומצד שני, גל חום ששבר שיאים. לחקלאים כמעט שאין אפשרות להתמודד עם תופעות שכאלה, תופעות שלצערי נמשיך להיות עדים להן בשל התחממות כדור הארץ. אין עוד ענף כלכלי בארץ שנאלץ להתמודד עם הנזקים העצומים הנגרמים מכך. ללא הביטוח והפיצוי הכספי, משקים רבים היו קורסים, על כל המשתמע מכך. אנו נמשיך לעדכן את תוכניות הביטוח בהתאם לתנאים המשתנים ולהבטיח לחקלאים גב כלכלי שיאפשר להם להתמודד עם נזקים אלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker