משרד החקלאות מקדם יבוא של פירות וירקות - בניגוד לרצון של החקלאים

יבואנים אמרו ל-TheMarker כי המכסות הפטורות ממס יתמקדו ככל הנראה בעגבניות ובמלפפונים ■ המשמעות: המהלך לא צפוי להוביל להוזלה במחירים של עשרות פירות שעדיין אסורים ביבוא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ירקות בסופר
ירקות בסופרצילום: מוטי מילרוד

משרד החקלאות מקדם יבוא של פירות וירקות. במכתב ששלח לרשות המסים סמנכ"ל סחר חוץ במשרד החקלאות, יעקב פולג, הוא ביקש כי המכסה הפטורה ממכס תסתכם ב-60 אלף טונה של פירות וירקות, במסגרת הוראת שעה. אם הבקשה תאושר, יוכל משרד החקלאות לאשר במהירות יבוא של ירקות בתקופות שבהן צפוי מחסור, כמו חגי תשרי. 

מאחר שמשרד החקלאות אסר על יבוא של חלק מהפירות לישראל, ובהם אבוקדו, מנגו, בננות, לימון, אשכוליות, דובדבנים, נקטרינות, אפרסקים ומשמשים, המהלך לא צפוי להוביל לירידה במחירים של מוצרים אלה. יבואנים אמרו ל-TheMarker כי המכסות הפטורות ממס יתמקדו ככל הנראה בעגבניות ובמלפפונים ואולי גם בבצלים ובקישואים.

"המכסות הפכו לכלי שישראל משתמשת בו באגרסיביות כדי להגן על החקלאות. האבסורד הוא שיש פירות רבים שיש עליהם מכס קבוע, אולם אסור לייבאם לישראל בגלל תקנות משרד החקלאות", אומר יבואן של פירות.

למרות זאת, ברשתות השיווק הביעו אופטימיות בנוגע למהלך. "הבעיה שנוצרת בעקבות האיסורים הגורפים על יבוא של פירות רבים עדיין לא נפתרה, אך העובדה שמשרד החקלאות מוכן לצאת נגד האינטרסים של החקלאים מהווה צעד בכיוון הנכון", אומר בכיר ברשת שיווק גדולה, "אולי במשרד מתחילים להבין שצריך להיות שינוי במדיניות שלהם".

"חקלאים בעוטף עזה ייתקעו עם סחורה"

בתוך כך, הלובי החקלאי החל לפעול נגד המהלך. מנכ"ל מועצת הצמחים, צבי אלון, מספר כי הוא פנה בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וליועצת המשפטית של משרד החקלאות. "בעבר, המכסות שנפתחו על ידי משרד החקלאות היו חד צדדיות ומוגבלות, או במועדים או בכמויות, בכדי לענות על מחסור בתפוקת היצור המקומי. כעת נראה כי במשרד החקלאות רוצים לפתוח מכסות של עשרות אלפי טונות של פירות וירקות לשנתיים הקרובות ללא שום תנאי", הוא אומר. 

ירקות
ירקותצילום: Daniel Becerril/רויטרס

עוד מוסיף אלון כי "החוקים הבינלאומיים יחייבו את משרד החקלאות לאפשר את היבוא בלי קשר למצב בשוק. המשמעות היא שאם יבואן יבקש לייבא אלף טונה של עגבניות, אז במשרד החקלאות יהיו חייבים לאפשר את הייבוא, כל עוד המכסה לא מולאה. תיווצר פה מציאות מטורפת שתבטל את תנאי המכס הקיימים - שלפיהם מי שרוצה לייבא פירות וירקות צריך לשלם על כך כסף".

לטענת אלון, החקלאים ייפגעו משמעותית מהמהלך. "קילו עגבניות נמכר כעת ב-5-4 שקלים לק"ג, מחיר הוגן. אם המהלך של משרד החקלאות ייצא לפועל, אז יהיה מישהו שיוכל למכור את אותו קילו ב-1.5 שקלים. חקלאים בעוטף עזה יישארו תקועים עם סחורה".

בד בבד, מזכיר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח, שלח מכתב למנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, שבו הזהיר כי המהלך יוביל חקלאים ברחבי ישראל לפשיטת רגל. "רגע לפני שתסיים את הקדנציה שלך, אני מציע לך לעצור את צעדי המחטף שבהם אתה נוקט בתקופה של ממשלת מעבר. למזלנו, רבים מהרעיונות ומהיוזמות שלך לא התממשו. לעומת זאת, רעיונות רבים, ובהם הקמתו של שוק סיטוני חדש, טיפול בפער התיווך מול הרשתות והוזלת מחירי המים, לא יצאו לפועל למרות החיוניות שלהם".

חקלאים בעוטף עזה
חקלאים בעוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

בכיר במשרד החקלאות אמר כי המשמעות היחידה של המהלך היא ש"זמן התגובה של המשרד לתקופות מחסור יהיה קצר יותר. במקום שכל פעם נצטרך לבקש ממשרד האוצר לפתוח מכסה פטורה ממכס, נוכל לשחק איתה בהתאם לצורך". לדברי הבכיר, "למשרד אין כוונה לשנות את מדיניות האיסורים הנרחבים על יבוא פירות. המטרה שלנו היא להגן על החקלאות בישראל ושלא ייכנסו לכאן מזיקים ממדינות זרות, לא לאפשר לאנשים לאכול אבוקדו או דובדבנים כל השנה".

בהמשך הגיב לטענותיו של יפרח. "החקלאים לא רוצים שיהיה יבוא ולא מעניין אותם יוקר המחיה, אלא רק שלא תהיה תחרות", הוא אמר, "הם רוצים להרוויח הרבה - גם בתקופות של מחסור וגם בתקופות שבהן אין מחסור. בשורה התחתונה, שיעור היבוא מתגמד לא רק מול היצור המקומי אלא גם מול היצוא - אז שלא יתבכיינו".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "המכתב שהוצאנו בנושא היבוא בשבוע שעבר, נשלח לבקשת רשות המסים. כל היבוא של הפירות והירקות לישראל מסתכם ב-4.7% מכלל התוצרת שגדלה במדינה, כך שבוודאי לא מדובר ב'יבוא פרוע'. בכמות זו נכללים גם פירות וירקות שאותם ישראל מחויבת לייבא, במסגרת הסכמי סחר בינלאומיים, על מנת שחקלאי ישראל יוכלו לייצא את תוצרתם לשווקים בעולם. למשל, סין לא תאשר יצוא של הדרים אליה, אם לא נאשר יבוא של אגסים לישראל".

עוד הוסיפו במשרד החקלאות כי "צריך לקחת בחשבון גם הסכמים עם ארגוני החקלאים. לדוגמה, אם מעל לחמישה ימים מחיר של קילו עגבניה עולה יותר משישה שקלים, אז ניתן לאשר יבוא של עגבניות ללא מכס. בנוסף, יש פרות שחייבים לייבא אותם כי מספר המגדלים שלהם בישראל הוא קטן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker