מנכ"ל משרד החקלאות לחקלאים: "הפסיקו להציג עצמכם כפושטי רגל"

שלמה בן אליהו שיגר מכתבים ליו"ר התאחדות האיכרים שבו הוא קורא לנציגי החקלאים להציג את עצמם "כפי שהם באמת - יזמים חדשנים שמתפרנסים ומרוויחים"

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות
שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאותצילום: אייל טואג

חסימת יבוא הפירות והירקות ואי־פתיחת השוק לתחרות מיוחסת לעתים קרובות לכוחם הרב של החקלאים, שחוששים לפרנסתם ומפעילים לובי חזק ששומר על המשק סגור ברובו.

ואולם לפי נתוני משרד החקלאות, יבוא הפירות והירקות בשנים האחרונות היה בממוצע רק 3.7% מהתוצרת הנאכלת בישראל. זה עדיין לא מונע מחקלאים לטעון שהגידול ביבוא לישראל עלול להביא לחיסול התוצרת החקלאית המקומית. 
כעת נראה כי מנכ״ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, שצפוי לסיים את תפקידו אחרי הבחירות הקרובות, חש כי הגיעו מים עד נפש — והוא קורא לחקלאים להפסיק להציג עצמם ״כפושטי רגל״. 

במכתב שכותרתו "רווחי החקלאים", ששיגר בן אליהו שלשום לדובי אמיתי, יו״ר התאחדות האיכרים, ולשי חג׳ג׳, יו״ר מרכז המועצות האזוריות, נכתב כך: ״יותר מארבע שנים אני מכהן כמנכ"ל משרד החקלאות, ובמהלך כל התקופה אני מציע לנציגי החקלאים להציג את החקלאים בפני מקבלי ההחלטות ובתקשורת כפי שהם באמת — יזמים, חדשנים, שמתפרנסים ומרוויחים מעיסוקם. זאת, לעומת נוהג שהשתרש אצל נציגי החקלאים, המתארים אותם בפני הרשות המבצעת ובתקשורת כפושטי רגל וכמי שנוטשים את שדותיהם״.

אליהו הוסיף במכתבו כי "מידע שהגיע מהבנקים למשרד החקלאות מעיד על כך שהם נותנים לחקלאים אשראי בריבית שוק סבירה לצורך השקעות במשק החקלאי, ואינם מגדירים את החקלאות כענף בסיכון. זאת, בנוסף למידע שהגיע מרשות המסים על כך שבחמש השנים האחרונות חלה עלייה מתונה אך קבועה ברווחי החקלאים. אני קורא לכם להמשיך להציג את החקלאות ואת החקלאים באור האמיתי שלהם". 

זו אינה הפעם הראשונה שלבן אליהו יש ביקורת פומבית על הנעשה בענף, לרבות במועצות החקלאיות השונות. כך למשל, באפריל שיגר בן אליהו מכתב לצוות אסטרטגיה במשרד החקלאות, שבו הכריז על ההמלצות לשר החקלאות הבא ולמנכ"ל העתידי של המשרד: "לצערי, לא פעם נתקלתי במצב שבו המידע שהיה בידי המשרד לא היה מלא או עדכני. על היחידה למחקר כלכלה ואסטרטגיה לסגל כלים שייתנו למקבלי ההחלטות נתונים וידע באופן עדכני בזמן אמת, וברמת אמינות הגבוהה והמדויקת ביותר". 

בן אליהו אף פירט את רשימת הגופים שמהם המשרד יכול לקבל מידע אמין — ואלה שלא: "עד לבניית מנגנון שייתן למקבלי ההחלטות מידע עובדתי, אמליץ לשר ולמנכ"ל הבאים לא לסמוך על נתונים, עובדות והערכות של מועצת הלול; ולסמוך על אלה של מועצת החלב; לסמוך על עובדות ונתונים של מועצת הצמחים — רק לאחר אימות עם המומחים משירות ההדרכה והמחקר של המשרד; ולסמוך על אלה של מועצת גפן יין ומועצת אגוזי אדמה".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', אמר בתגובה למכתב כי אין מחלוקת על הצורך להציג את החקלאות הישראלית כ"סטארט אפ ניישן". לדבריו, "מצער הדבר שההידברות בין החקלאים לבין משרד החקלאות הפכה באחרונה לא פעם להתנצחות, וכללה ביטויים לא ראויים והאשמות שמוטב היה שלא נאמרו. למרבה הצער, השיח הזה גם גלש לתקשורת והוא פוגע בכל הצדדים". חג'ג' קרא להידברות של כל הארגונים המייצגים את החקלאים עם אנשי משרד החקלאות "כדי למצוא את הדרכים הנכונות להצעיד את החקלאות הישראלית קדימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker