בעקבות המחסור: שופרסל תמכור חמאה הולנדית תחת המותג הפרטי

שופרסל מתחייבת למכור את החמאה במחיר של 7.6 שקלים ל-200 גרם, פחות מהמחיר המפוקח החדש שבו נמכרת חמאה ישראלית בסיסית - 7.88 שקלים

הדר קנה
הדר קנה
מלבנים של חמאה מונחים על קרש עץ
חמאה
הדר קנה
הדר קנה

המחסור בחמאה שפוקד את ישראל נמשך, וכעת נערכת שופרסל להתמודד עם משבר נוסף לקראת הקיץ. הרשת הקמעונית הגדולה בישראל הודיעה הבוקר (ב') כי היא מייבאת חמאה הולנדית תחת המותג הפרטי שלה. החמאה צפויה להגיע למדפי הרשת בתחילת יולי, ושופרסל מתחייבת למכור אותה במחיר של 7.6 שקלים ל-200 גרם, פחות ממחיר החמאה המפוקח החדש - 7.88 שקלים ליחידה.

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל: "במסגרת מאמצי שופרסל להורדת יוקר המחייה בישראל באמצעות המותג הפרטי, זיהינו  את הצורך והביקוש ההולך וגובר למוצרי חמאה ובחודשים האחרונים פעלנו לייבוא ישיר של חמאה הולנדית משובחת שתימכר לצרכנים במחיר נמוך ממחיר הפיקוח".

החל בינואר 2019 החלו רשתות שיווק ובעלי מרכולים להתלונן על מחסור חריף בחמאה. לטענתם, הם קיבלו שליש מהכמות שהזמינו. לפי נתוני סטורנקסט, טרה צימצמה במהלך 2018 את מכירות החמאה לצרכנים, ונתח השוק שלה ירד מ-10.5% ב-2017 ל-4.9% בסוף 2018, נתון המבטא ירידה של 118 אלף טונה. גם בתנובה חלה ירידה בכמויות מתחילת ינואר. שתי המחלבות סיפקו הסברים שונים לירידה, והכחישו טענות בדבר צמצום ייצור הנובע מאי-כדאיות כלכלית בייצור חמאה.

בשל המחסור וכחלק מהפתרון, שר האוצר משה כחלון החליט במארס להגדיל את המכסות ליבוא חמאה הפטורות ממכס מ-1,250 טונה ל-2,400 טונה. אלא שמאוחר יותר התברר כי גם פתרון זה הוא בעייתי, והחברות המייבאות אינן עומדות בתנאים וחלקן לא ניצלו את מלוא המכסות שניתנו להן ליבוא בפטור ממכס, בהתאם לתנאי מכרז שבו זכו. בתגובה החליט משרד הכלכלה להטיל על החברות המיבאות סנקציות בדמות חילוט ערבויות. בין החברות שלא עמדו בתנאים ליבוא בפטור ממכס של גבינות, בשר טרי וחמאה היו: רמי לוי שיווק השקמה, מרב מזון, חברת גולדפרוסט (מקבוצת ויליפוד) וישרקו שיווק מותגי מזון.

שופרסל אינה היחידה שמנסה להתגבר על המחסור באמצעות יבוא. איל רביד מנכ"ל ויקטורי הודיע בתחילת השנה שהחל למלא את מדפי הרשת בחמאת וליו,(Valio) מפינלנד, שאותה מייבאת וילי פוד של האחים צביקה ויוסי ויליגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker