שר הכלכלה קרא להפעיל את חוק החרם נגד מקדונלד'ס

אלי כהן: "העובדה שחברה הפועלת להחרים חלקים ממדינת ישראל תתמודד במתן שירותים לגופים הקשורים למדינה, צורמת. בהתאם, יש לפעול על בסיס חוק החרם למניעת השתתפות החברה וחברות נוספות שמחרימות את ישראל במכרזים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הכלכלה אלי כהן
אורה קורן

שר הכלכלה אלי כהן שיגר בשבוע שעבר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקש ממנו להפעיל את חוק החרם נגד כל חברה שמסרבת לפעול ביהודה ושומרון ומעוניינת להשתתף במכרזי חברות ממשלתיות. המכתב נשלח זמן קצר לאחר שהליכוד הודיע על מיזוגה של מפלגת כולנו לתוכו בבחירות הקרובות. במכתבו ציין כהן כדוגמה את חברת מקדונלד'ס כרשת שיש לאסור עליה להשתתף במכרז להפעלת מסעדות בנתב"ג, לאור סירובה לפתוח סניפים מעבר לקו הירוק.

"העובדה שחברה הפועלת להחרים חלקים ממדינת ישראל תתמודד במתן שירותים לגופים הקשורים למדינה, צורמת", כתב כהן. "בהתאם, יש לפעול על בסיס חוק החרם למניעת השתתפות החברה וחברות נוספות שמחרימות את ישראל במכרזים. זאת, כשברקע עומדת תמיכתן בחרם כלכלי נגד מדינת ישראל — תמיכה אסורה המנוגדת לחוק".

חוק החרם קובע כי ניתן להגביל השתתפות במכרזים ממשלתיים מצד מי שפירסם קריאה פומבית להטלת חרם על ישראל או מי שהתחייב להשתתף בחרם, לרבות התחייבות שלא לרכוש מוצרים ושירותים המיוצרים בישראל או באזור הנמצא בשליטתה.

במכתבו ליועמ"ש טען כהן כי מקדונלד'ס ישראל נמנעת במכוון מפעילות ביהודה ושומרון — ולפיכך היא פועלת באופן שנראה כעבירה על חוק החרם, האוסר להחרים שטחים או גופים בישראל. ב–2013 סירבה הרשת לפתוח סניף באריאל, במסגרת מדיניות מוצהרת של אי־פעילות מעבר לקו הירוק.

לכהן אין כל סמכות להשפיע על מכרזים בנתב"ג, ולכן פנה למשרד המשפטים וגם מיהר לפרסם את הפנייה בפייסבוק. "את האבסורד הזה חייבים להפסיק", כתב כהן. "בכל העולם, כולל בגרמניה, מוציאים מחוץ לחוק את ארגון BDS, וכאן אצלנו, חברה שמחרימה במופגן חלק מהמדינה מתמודדת במכרז שקשור למדינה. לא נאפשר חרם נגד אף חלק במדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker