זכית בהגרלת פיס? המדינה זוכה יחד איתך בעד 38%

היקף המיסוי של הכנסות מהגרלות נמצא בעלייה מזה עשור וחצי ■ כך המדינה הופכת לשותפה בנתח גדול יותר מהזכיות של האזרח, כמאמר תשדיר הפרסומת של מפעל הפיס: "אתה זוכה - המדינה זוכה"

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונה של הזוכה בפיס בפרס של 40,000,000 שקל
אריאל כץ
אריאל כץ

מזה עשור וחצי ששיעורי המס החלים על הימורים, הגרלות ופרסים נמצאים בעלייה מתמדת. מאז קום המדינה ועד 2002 הכנסות מהם היו פטורות ממס, אבל מ-2003 נקבע כי ההכנסות יהיו חייבות במס של 25%. לאחר מכן, במשך כמעט 10 שנים לא חל שינוי בשיעורי המס על הכנסות אלה, אך החל מ-2012 נקבעים שינויים המעלים את היקף החבות במס.

ב-2012 עלה שיעור המס המירבי ב-2% ל-27%, בעקבות הטלת "מס היסף" החל על הכנסות גבוהות. אז מדובר היה בהכנסות שנתיות של מעל 800 אלף שקל, אבל כיום מדובר בהכנסות של מעל 600 אלף שקל.

ב-2014 קפץ שיעור המס ב-5% ל-32% וב-2017 הוא קפץ ב-6% נוספים. במקביל, היקף ההכנסה הפטורה ממס הלך ופחת לאורך השנים. ב-2003 זכיות עד לגובה של 70 אלף שקל היו פטורות ממס וזכיות עד לגובה של 140 אלף שקל היו פטורות באופן חלקי. עם השנים, היקפי הפטור ירדו ל-50 אלף שקל ו-100 אלף שקל בהתאמה.

ב-2019 בוצע העדכון האחרון בנושא כאשר חלה הפחתה נוספת בהיקפי הפטור. כיום ניתן פטור מלא רק לזכיות עד לסכום של 30 אלף וחצי שקל ופטור חלקי עד לסכום של 61 אלף שקל. במלים אחרות, לאורך השנים היקף הפטור צנח ביותר ממחצית מהיקפו המקורי.

מהתיאורים לעיל של העלייה הרציפה בשיעורי המס, לצד הקיטון המתמשך בהיקפי הפטור ממס בגין זכיות, ניתן ללמוד כי מדובר במגמה ברורה של העלאת היקפי המס החלים על הימורים, הגרלות ופרסים. אמנם כל שינוי בפני עצמו עשוי להיחשב כשינוי קל או מינורי, אך במבט כולל מדובר בעלייה תלולה ונמשכת, שאינה זניחה. יתרה מזאת, ולפי פרסומים שונים בנושא, טרם נאמרה המילה האחרונה בסוגיה כאשר רשות המיסים צפויה להמשיך ולבקש את העלאת שיעורי המס והקטנת היקפי הפטור.

כך המדינה הופכת מדי תקופה לשותפה בהיקף גבוה יותר בזכיות של האזרח, כמאמר תשדיר הפרסומת הזכור של מפעל הפיס "אתה זוכה - המדינה זוכה".

הכותב הוא רו"ח (עו"ד) בעמוס כץ ושות' – רואי חשבון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker