לקראת גל התייקרויות? טרה והמאפיות דורשות להעלות את מחירי הלחם ומוצרי החלב

טרה ביקשה באחרונה מהמדינה לייקר את החלב, בגלל עלייה במחירי החלב הגולמי ■ המאפיות ברמן ואנג'ל עתרו לבג"ץ בבקשה לאשר את העלאת מחיר הלחם בפיקוח, בטענה שנוסחת הפיקוח לא עדכנית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרי חלב בסופר
מוצרי חלב בסופרצילום: טומי כץ

מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח עלולים לעלות בעקבות ההתייקרות המתמשכת של מחירי החלב הגולמי. משנה שעברה עלה מחיר החלב הגולמי, שהוא תשומה מרכזית למוצרים אלה, ב-6.6%.

מאחר שהממשלה אינה מאשרת בינתיים את עליית מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, עשויות המחלבות לפצות את עצמן על ידי סבסוד צולב של מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח. מוצרים החלב בפיקוח כוללים חלב, גבינה לבנה, גבינה קשה (צהובה), שמנת, לבן וחמאה.

מקורות המעורים במגעים בין טרה למדינה, מסרו כי המחלבה ביקשה באחרונה לייקר את החלב בשיעור של 6.6%. לטענתם, מדובר בהרחבה של ההתייקרות שבג"ץ אישר בעקבות עליית מחירי החלב הגולמי.

מחירי מוצרי החלב בפיקוח אמורים היו לעלות במארס 2018 ב-3.4% לפי הנוסחה הרלוונטית, אבל כחלון סירב לאשר את ההתייקרות. בעקבות עמדתו פנתה תנובה לבג"ץ בנימוק שאי אישור ההתייקרות, חרף עליית מחיר החלב הגולמי, מסב לה נזק כספי. לפני כחודשיים קיבל בג"ץ את עמדתה והורה למדינה לאשר את העלאת המחירים. מאחר שבינתיים מחיר החלב הגולמי עלה, דורשת טרה פיצוי.

לחם. המחירים יעלו?
לחם. המחירים יעלו?צילום: Ni Doughua

בתוך כך, הגישו אתמול המאפיות ברמן ואנג'ל עתירה לבג"ץ בבקשה לאשר את העלאת מחיר הלחם בפיקוח בשיעור של 4.74%. עורכי הדין ירון קוסטליץ ואביעד שאולזון ממשרד קוסטליץ טוענים כי העלאת המחיר נדרשת, מאחר שנוסחת הפיקוח על המחירים אינה עדכנית. 

לטענת המאפיות, המדינה צריכה לשנות את תשומת האנרגיה בנוסחה החל ב-2012, אז הופסק השימוש במזוט. המאפיות עברו להשתמש בסל דלקים אחר, הוצאות האנרגיה שלהן עלו, ויש לקחת זאת בחשבון בנוסחת הפיקוח על מחיר הלחמים.

העתירה הוגשה נגד החלטת ועדת הערר באפריל להעלות את המחיר של חלק מהלחמים שבפיקוח, חלה ולחם כהה ארוז ופרוס, ב-3.6%. הלחמים בפיקוח כוללים גם לחם לבן אחיד שלם ולחם לבן פרוס וארוז. בוועדת הערר חברים מנכ"ל משרדי האוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, ונציג אקדמאי מתחום הכלכלה.  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker