מותק, המוצרים התכווצו? יצרניות מזון יידרשו להודיע על הקטנת אריזות

הקטנת אריזות במטרה להעלות מחירים הפכה לשגרה, ולפיכך עדכן הממונה על הרשות להגנת הצרכן הנחיה שתחייב אותם לחצי שנה מרגע השיווק ■ שר הכלכלה, אלי כהן: "החברות אימצו שיטה שמטרתה להעלות מחירים בדלת האחורית, יש לעקור אותה מן השורש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אריזות מוקטנות: טובלרון
הקטנת אריזות ומוצרים הפכה לשגרה צילום: Alastair Grant / AP

חובה לציין שינוי באריזה למשך חצי שנה מרגע שיווקה הראשוני - זו עיקרה של הנחיה חדשה שפירסם הממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד מיכאל אטלן, ובכך עידכן הנחיה קודמת מ-2006. במקרה שבו יצרנים או יבואנים ישווקו את המוצר לקמעונאים נוספים, חובתם לפרסם את השינוי למשך שנה מרגע השיווק לקמעונאים.

ההנחיה של אטלן ניתנה לאחר שהקטנת אריזות במטרה להעלות מחירים הפכה לשגרה. יצרניות ויבואניות מוצרי צריכה ומזון מעדיפות להקטין את הכמות באריזה המוכרת ולהשאיר את המחיר המקורי, כך שברוב המקרים צרכנים רבים לא ישימו לב שמדובר למעשה בהעלאת מחיר. כך החברות לא צריכות להתמודד עם ביקורת.

לפי הרשות להגנת הצרכן, מחקרים מוכיחים כי צרכנים לוקים בכשל רציונלי-התנהגותי ומתקשים לקשר בין הקטנת האריזה להעלאת מחירים. הקושי של הצרכן להשוות בין מאפייני המוצרים, מוביל לכך שהוא מתמקד לרוב במחירו, המאפיין הבולט ביותר. המשמעות היא שברוב המקרים הצרכן אינו בודק את משקל המוצר, ומתמקד במחיר המוצג לו.

סניף של רשת מזון בת"א, ב-2006
אריזות של מזוןצילום: אייל טואג

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מסר כי "השיטה של הקטנת הכמות והעלאת המחיר האפקטיבי של המוצר היא תופעה מכוערת. החברות אימצו לעצמן שיטה שמטרתה להעלות מחירים בדלת האחורית ויש לעקור אותה מן השורש".

חובת הסימון על גבי מוצרים שהכמות בהם שונתה, תחול במקרה שבו האריזה לא השתנתה מהותית והצרכן לא יכול להבחין בשינוי בקלות. במקרה שכזה, יש לספק גילוי נאות על האריזה, לציין בכמה הוקטנה התכולה על ידי שימוש באחוזים או יחידות מידה. בנוסף, אין לעשות שימוש במונחים כמו מוצר חדש או אריזה חדש מאחר שהדבר עלול להטעות צרכנים.

הגילוי הנאות חייב להיות על גבי תווית הצמודה למוצר באופן ברור, כך שהצרכן יוכל לראותו בקלות. על הגילוי להיות בחזית האריזה. ברשות מזכירים כי מניעה מפרסום גילוי נאות היא הפרה של החוק להגנת הצרכן והעונש בגין הפרתו הוא עיצום כספי. בנוסף, ניתן להגיש בגלל הפרת החוק כתב אישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker