העוקץ הקנדי: מתחזים מנסים להוציא כסף מישראלים שמתעניינים בהגירה

נציגים שמתחזים לעובדים בשגרירות קנדה מציעים להגיש בקשה לתושבות במדינה תמורת כמה מאות דולרים, ומאיימים שאם לא ישלמו עכשיו - יצטרכו להמתין שנה לאישור הבקשה ■ שגרירות קנדה פתחה בבדיקה: "רואים בחומרה שימוש שווא בשמה של השגרירות ובתוכניות שלה"

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
המודעה בפייסבוק להגשת בקשה לתושבות בקנדה
המודעה בפייסבוק להגשת בקשה לתושבות בקנדהצילום: צילום מסך

ישראלים המבקשים לברר פרטים על הליך קבלת תושבות קנדית, נתקלו ככל הנראה בניסיון עוקץ. נציגים מחברה בשם PRO ICC טענו בפניהם כי הם עוזרים בקבלת בקשה לתושבות משגרירות קנדה תמורת 579 דולר ופרטי כרטיס אשראי.

בעקבות פניית TheMarker הודיעו בשגרירות קנדה כי "המשרד להגירה, פליטים ואזרחות לא קשור ל-PRO ICC. המשרד ועובדי השגרירות הקנדית מעולם לא פונים לאזרחים זרים באופן יזום כדי להציע להם אזרחות ולא מבקשים תשלום בטלפון".

עוד הוסיפו: "ממשלת קנדה רואה בחומרה כל ניסיון הונאה בתחום האזרחות או ההגירה, ומחויבת להגן על מהגרים וקנדים כאחד מהונאה כזו. אם מישהו מציג את עצמו כנציג השגרירות או משרד ההגירה ומציע מעמד הגירה או אזרחות בטלפון  - זוהי הונאה. כדי להימנע מכך, מומלץ לבקר באתר שלנו".

בשבועות האחרונים מופיעה מודעה בפייסבוק ובה ההצעה לבדוק "זכאות לאזרחות קנדית". ישראלים שנכנסים ללינק, מקבלים זמן קצר לאחר מכן שיחה טלפונית, המוצגת באפליקציות לזיהוי שיחה כשיחה מ"שגרירות קנדה" ובה אדם המציג עצמו כעובד שם ומסביר על המשמעות של הגשת בקשה לתשובות.

ביום חמישי השארנו פרטי התקשרות באתר, והנציג שהתקשר, הציג את עצמו בשם וויליאם סאנלי, עובד PRO ICC - הגירה לקנדה (בלי לציין כי מדובר בחברה שאינה שייכת לשגרירות הקנדית, שקיצור שמה הוא IRCC, כאמור). 

ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה
ג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדהצילום: CHRIS WATTIE/רויטרס/ כ�

סאנלי פירט את היתרונות של הגירה לקנדה וקבלת תושבות קנדית, וציין את מערכת הבריאות המתקדמת, לימודים בחינם, עזרה בפתיחת עסק ועוד.

לשאלה מדוע נוקטת השגרירות בגישה פרו-אקטיבית ומגייסת אנשים ממדינות אחרות לעבור אליה, סיפר סאנלי כי "קנדה מבקשת להגדיל את האוכלוסייה במדינה ומקבלת בכל חודש 17 אלף תושבים למדינה, העונים על דרישות מסוימות, בהן גיל, רמת השכלה, ניסיון תעסוקתי ורמת אנגלית גבוהה. יש לנו הרבה מקומות עבודה פתוחים, כך שאף לא תצטרכו להחליף מקצוע, אלא אם תבקשו לעשות זאת, כך שמדובר במצב שבו כולם מרוויחים - גם את וגם המדינה".

לאחר שענינו על כמה שאלות בסיסיות, אמר הנציג כי אנו עומדים בדרישות - וכל מה שנותר לעשות הוא למלא טופס שישלח דרך המייל, ולשלם 579 דולר באופן מיידי.

לאחר שביקשנו שהות לחשוב אם ברצוננו להמשיך את התהליך, ניסה הנציג ללחוץ על קבלת החלטה בטענה כי מכיוון שהוא כבר החל בתהליך הרישום ו"פתח טופס בקשה", אם נעצור עכשיו את התהליך נצטרך לחכות שנה להגשת בקשה חדשה.

הנציג הסביר כי גם אם נקבל את אישור תושבות איננו מחויבים לעבור לקנדה, וזוהי רק אופציה, ולכן "אי אפשר להפסיד" מהגשת בקשה זו. כשניסנו להסביר כי הוצאת סכום של 579 דולר דורשת מחשבה, הנציג הפעיל לחץ ואיים כי "הגשת הבקשה היא עכשיו או שתיאלצו לחכות שנה ותסומנו על ידי המערכת של השגרירות".

מחברת PRO ICC לא נמסרה תגובה.

משגרירות קנדה נמסר כי אנשיה פתחו בבדיקה, וכי היא מתייחסת ברצינות לכל סוג של הונאה ומחויבת להגן על אזרחים קנדים ומהגרים כאחד. "IRCC לעולם לא תיצור קשר עם אנשים באופן אישי, באינטרנט או בטלפון כדי לדרוש עמלות או קנסות. אנשים המבקשים להגר לקנדה או להיות אזרחים, נוטים לעתים קרובות להסתמך על יועצי הגירה כדי שיסייעו להם לנווט בכללי ההגירה שלנו. עם זאת, הם עלולים להפוך לקורבנות של 'יועצי הגירה'  חסרי מצפון שמנצלים את חוסר הידע בחוקים ובתקנות הקנדיים. ממשלת קנדה הציעה בתקציב 2019 סעיף שעלותו מיליוני דולרים כדי להגן על אזרחים חדשים ומועמדים להגירה במטרה שיקבלו שירותי ייעוץ לגיטימיים ולא ייפלו במלכודות הונאה".

עוד הדגישו כי שימוש בנציג לבקשת אשרה, היתר או אזרחות איננו חובה. "משרד ההגירה לא מעניק יחס מיוחד ליועצים כאלה, וזה לא מבטיח אישור הבקשה או החשת הטיפול בה. כל הטפסים וההוראות נמצאים בחינם באתר שלנו". רשימה של יועצי הגירה קנדיים מוסדרים מופיעה באתר השגרירות. חברת PRO ICC אינה מופיעה ברשימה זו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker