מחטף סימון המחירים: הרשות להגנת הצרכן רוצה להקל על הרשתות ולפגוע בצרכנים

הרשות להגנת הצרכן מעוניינת להעביר תקנה שתאפשר הצגת מחירי מוצרים על צג דיגיטלי במקום מדבקה על כל מוצר - אך מי שצפוי להיפגע מהמהלך הם דווקא הצרכנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סופרמרקט שופרסל

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (חמישי) כי היא שוקלת להתקין תקנה שתשנה חוק המגן על הצרכנים — זה המחייב סימון מחירים על מוצרים ברשתות הקמעונות. בקול קורא להתייחסות הציבור שפירסמה, נאמר כי היא בוחנת להתיר לרשתות להציג מחירים על גבי צגים דיגיטליים שיוצבו על המדפים בסופרמרקטים, במקום תוויות המחירים המודבקות על כל מוצר בנפרד. על המהפך הזה הוכרז כשבועיים לפני הבחירות לכנסת.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן (כולנו), טוען כי הופתע מהודעת הרשות, שהיא גוף עצמאי יחסית הכפוף למשרדו. "להודעת הרשות לסחר הוגן אין ערך, שכן אין לי כוונה לבצע שינוי, וכל שינוי בצו סימון מחירים מחייב את אישור השר וחתימתו", הבהיר. "בתור אחד שנוהג לבצע קניות מפעם לפעם, סימון המחירים נותן ודאות לגבי המחיר הסופי ומאפשר לבצע השוואה בין מוצרים דומים באופן נוח", הוסיף.

לטענת הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, בראשות הממונה, עו"ד מיכאל אטלן, מטרת המהלך לשינוי החוק היא להקל על הצרכנים בעת בדיקת מחירי המוצרים. זאת משום שהמחירים על גבי הצגים הדיגיטליים יהיו בולטים יותר מאשר אלה המופיעים על גבי התוויות. נימוק נוסף הוא שיימנעו טעויות המתרחשות כאשר משנים מחיר — מכיוון שלא יהיה צורך לעבור על כל מוצר עם אקדח המדבקות.

ואולם, המהלך מעלה חששות כי הוא עלול לאפשר לרשתות קמעונות גדולות לשנות את מחירי המוצרים ברגע, וכך לייקר מוצרים — בלי שצרכנים בסופרמרקט תהיה כל יכולת של פיקוח והשוואה. בנוסף, לצרכן לא תהיה אפשרות לבדוק שוב את מחיר המוצר לאחר שהגיע לביתו.

עו"ד מיכאל אטלןצילום: דוברות משרד הכלכלה

"אנחנו בעד יישום טכנולוגיות מתקדמות"

תצוגת מחירים דיגיטלית על גבי המדפים היא אינטרס מובהק של רשתות המזון. ניתן ללמוד על כך מהעובדה שפעלו יחד עם איגוד לשכות המסחר, המייצג אותן, לקידום המהלך במשך זמן רב. מבירור שערך TheMarker עולה כי לפי כחצי שנה התקיימה פגישה בעניין זה במשרד הכלכלה, בנוכחות השר וראשי רשתות השיווק הגדולות — ובהם מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, ובעלי רמי לוי שיווק השקמה, רמי לוי. קדמו לה כמה פגישות שהתקיימו בנושא באיגוד לשכות המסחר, שגם בהן השתתפו ראשי הרשתות.

"אנחנו כל הזמן בעד קידום ויישום טכנולוגיות מתקדמות שקיימות בחו"ל גם בארץ. אנחנו לא יכולים להישאר מאחור", אומר סמנכ"ל משפט וממשל באיגוד לשכות המסחר, שלומי לויה, "אנחנו נפגשים עם הגורמים הרלוונטיים במשרד הכלכלה ובמשרד האוצר על דברים שמציקים ובעייתיים לחברים שלנו כל הזמן, ונושא הסימון הוא אחד הנושאים המרכזיים. אז גם בישיבה עם שר הכלכלה וראשי הרשתות, גם בישיבות הקודמות, וכמו עם שרים בממשלות קודמות — העלינו פעם נוספת את הנושא הזה".

לדברי לויה, הוא אינו ידוע מדוע הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן החליטה לפעול דווקא כעת, לאחר כל השנים שבהן איגוד לשכות המסחר ורשתות השיווק פועלים לקידום סימון המחירים באופן דיגיטלי. הוא ציין כי למיטב ידיעתו חברת הלובינג פוליסי, המייצגת את האיגוד, לא היתה מעורבת בעניין הזה — והטיפול בו נעשה באופן עצמאי על ידי אנשי האיגוד. עם זאת, הוסיף, ייתכן כי פוליסי תסייע בקידום הנושא כעת, כשהוא עובר לשלב האישורים הפוליטיים.

שר הכלכלה אלי כהןצילום: יונתן זינדל / פלאש

הרשתות יידרשו לעמוד בכמה כללים

אם התקנה החדשה תעבור, רשתות השיווק יידרשו לעמוד בכמה כללים: המידע על גבי הצג הדיגיטלי יהיה ברור; הצג יהיה בגודל שלא יפחת מזה שתקבע הרשות; המחירים של מוצרים שונים מאותו סוג (כאלה שיש להם מספר קטלוגי, מק"ט, שונה) יוצגו על גבי צגים נפרדים, ולא יוצג מחיר לקבוצה של מוצרים שונים על גבי צג אחד — למשל, יוצג מחיר לכל סוג של סכיני גילוח ולא לכל סכיני הגילוח על המדף; בסופרמקרט יוצבו מכשירים לקריאת הברקוד וכן להדפסת תג מחיר להדבקה על המוצר; והצרכן יוכל לקבל את חשבונית הקנייה באופן דיגיטלי.

עוד דורשת הרשות, במסגרת המהלך המקודם, כי "העוסק לא יעלה מחירים בחנות במהלך שעות הפתיחה של החנות". דרישה זו חושפת את הבעייתיות במהלך כולו. כיום, רשתות השיווק מחויבות לפרסם את מחירי המוצרים שלהן במאגר מחירים אינטרנטי בכל יום, בשל תקנות שקיפות המחירים בחוק המזון. בפועל חלק מהרשתות אינן מקיימות את החובה הזאת — אלא באופן חלקי.

מעבר לכך, הרשות להגנת הצרכן היא זאת שאמורה לאכוף את הסעיף הזה, ולברר מדוע יש רשתות שלא מדווחות על מחיריהן למאגר המחירים — מה שמקשה מאוד על הצרכנים לעקוב אחר שינויי מחירים ותורם לרווחי הרשתות. כיום הרשות אינה אוכפת את הדרישה הזאת במידה מספקת. אם החוק החדש יעבור, ייתכן שרשתות המזון ישנו את מחירי המוצרים אפילו בשעות הפעילות ולא ידווחו על כך. קיים חשש כי הרשות לא תוכל לעקוב אחר השינויים הרבים, והצרכנים ייפגעו עוד יותר.

השינוי עשוי לייתר את משרתם של עובדים רביםצילום: אייל טואג

בתשובה לשאלת TheMarker מי ישמור על הצרכנים במצב החדש, אמר אטלן: "הרשתות מחויבות בדיווח בחוק המזון, וניתן לראות כל שינוי ובכל שעה. יועץ מחשבים אמור לתת לנו פתרון כך שלא נתבסס על דגימה. אנחנו לא מעבירים את זה בחקיקה כרגע, אלא עושים בדיקה מקצועית כדי שנוודא ניצחון לשני הצדדים".

אטלן נשאל גם מי יזם את ההצעה לתקנה החדשה — שלא נראה כי היא פועלת לטובתם של צרכנים. "הנושא עולה בכל דיון עם איגוד לשכות המסחר", ענה, "הרשות להגנת הצרכן נתפשה כבונקר שלא מוכן לבחון — אני מוכן לבחון. אני עושה מהלך מקצועי, וממילא ההחלטה תתקבל על ידי השר הבא. בנוסף, זה עולה גם מדיונים של ועדת אקשטיין, שהוקמה לבחון את הפריון בענפי המסחר ושמשרד ראש הממשלה היה מעורב בה. אנחנו מנהלים בחינה מקצועית ואי־אפשר יהיה לעשות דבר בלי החלטות. אני כן מסכים שאנחנו צריכים להיות בעלי יכולת אכיפה טובה יותר בשיקוף המחירים, אבל אני מעדיף להוביל את זה ולא להיות מובל לזה".

הוצאה חד פעמית של מאות אלפי שקלים

רמי לוי, הבעלים של רמי לוי שיווק השקמה, טוען כי המהלך המתוכנן מצוין לצרכנים וגם לרשתות. "כיום לפעמים מתרחשות טעויות אנושיות שגורמות לכך שהמחיר על המוצר לא תואם למחיר בקופה, ועכשיו זה לא יקרה כי הכל יהיה ממוחשב", אמר. "לגבי הרשתות, תהיה השקעה ראשונית גדולה של מיליוני עד עשרות מיליוני שקלים לרשתות גדולות מאוד, אבל זה יפנה את העובדים הייעודיים שכל תפקידם הוא לתמחר את המוצרים. בכל חנות מועסקים בכל עת שני תמחירנים שעוסקים בכך, וכעת הם יוכלו לשרת את ציבור הקונים".

ברשתות מעריכים כי ההשקעה הראשונית מצדן ביישום שיטת הצגת המחירים הדיגיטלית תהיה כ–300 אלף שקל לחנות. עם זאת, זו הוצאה חד־פעמית — בעוד כיום הרשתות מוציאות סכומים גבוהים על העסקת תמחירנים בחנויות. "כולם ירוויחו מזה. המפסידים היחידים יהיו כל אותם עורכי דין שחיים מתביעות ייצוגיות נגד הרשתות בגין כל טעות במחיר", אומרים ברשתות.

בכיר באחת מרשתות הקמעונות הגדולות אמר ל–TheMarker כי הוא מופתע הן מכך שמהלך כזה מקודם ללא השתתפות שר הכלכלה כהן הן מכך שהשר מתנגד למהלך. הוא טוען כי כיום כל מהלך של שינוי מחירים גורף — למשל עקב עדכון מע"מ, שינוי שצריך להיעשות תוך יממה — עולה לרשת קמעונית גדולה 1.5 מיליון שקל עבור כוח האדם הנדרש. לדבריו, שינוי כזה יהיה בעל משמעות כלכלית ברורה לטובת הרשתות. עם זאת, הוא גם מבהיר כי יש ללמוד עוד את הנושא לפני קביעת כללים מחייבים.

לטענת הבכיר, בין הגורמים שדוחפים את המהלך ניתן למנות את חברות המיתוג והשיווק של נקודות מכירה — בראשן חברת הדיה — שעשויות להרוויח מאות אלפי שקלים מכל רשת כתוצאה משינוי תצוגת המחירים.

המייסד והבעלים חברת הדיה, עופר גל, לא הכחיש בפני TheMarker כי החברה פועלת בכל הכוח למען המעבר לתמחור דיגיטלי. "אנחנו מאוד דוחפים זאת כבר הרבה שנים", אמר. כשנשאל מי ישמור על הצרכנים מפני מצב שבו הרשתות ישנו את המחירים בכל עת שיבקשו, אמר גל כי "ניתן להפעיל מנגנון שימנע מרשת שיווק לעשות שינוי בלי חתימה אלקטרונית של הרשות להגנת הצרכן. כמו כן, אפשר לקבוע שהרשתות יוכלו לשנות מחירים בשעה מסוימת, או ביום מסוים בשבוע.

"כך, ברגע שכל רשת תעבוד מול הרשות, היא תוכל לפעול על פי תוכניות השיווק שלה — אם רשת תהיה מעוניינת לתת הנחה, היא תבקש אישור לשנות מחירים. אם מתייחסים לרשתות כרמאים אז זאת בעיה, אבל אם עושים מהלך ממוחשב מלא אין סיבה שצרכנים ייפגעו. דווקא במתכונת הנוכחית יש אפשרות לתקלות גדולות במחירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker