עקב המחסור המתמשך בחמאה: במשרד האוצר החליטו להגדיל את מכסות היבוא

שר האוצר חתם על צו להגדלת המכסות מ-1,250 טונה ל-2,400 טונה ■ לא ברור אם המהלך אכן יפתור את המשבר, שכן במשרד האוצר והכלכלה הצהירו כי מכסות היבוא הקיימות אינן מנוצלות במלואן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמאה

שר האוצר, משה כחלון, חתם היום (א') על צו להגדלת המכסות ליבוא חמאה הפטורות ממכס. על פי הצו, המכסות הפטורות ממכס של חמאה שולחנית (מתחת ל-1 ק"ג) - יגדלו מ-1,250 טונה ל-2,400 טונה. 

בתחילת ינואר החלו רשתות שיווק ובעלי מרכולים להתלונן על מחסור חריף בחמאה. לטענתם, הם קיבלו שליש מהכמות שהזמינו. לפי נתוני סטורנקסט, טרה צימצמה במהלך 2018 את מכירות החמאה לצרכנים, ונתח השוק שלה ירד מ-10.5% ב-2017 ל-4.9%, נתון המבטא ירידה של 118 אלף טונה.

תנובה אמנם הגדילה ב-2018 את הייצור ב-1,008 טונה, ונתח השוק שלה עלה מ-89.5% ל-95%, אבל בתחילת ינואר 2019 חלה ירידה גם אצלה.

שתי המחלבות סיפקו הסברים שונים לירידה. טרה הכחישה כי צימצמה את הייצור, וטענה כי עברה לשווק לבתי מלון, מסעדות, מוסדות ציבור ועוד ערוצים שאינם נכללים במדידה של סטורנקסט. בחברה אמרו כי "הביקוש לחמאת טרה בשוק זה גדל משמעותית".

תנובה טענה כי היא סיפקה הרבה חמאה ב-2018 כפיצוי על צמצום האספקה של המתחרות, דבר שהוביל לכך שב-2019 היא נשארה ללא מלאי עודף. לכן היא לא הצליחה לעמוד בביקוש הכולל. בנוסף, לטענתה, הקטנת הכמויות בתחילת השנה נובעות מטיפול שגרתי במכונת ייצור החמאה שלה.

קשה לדעת עד כמה טענות אלה תקפות, שכן המדינה מפקחת על המחיר המרבי שניתן לגבות עבור חמאה. המחיר נקבע על ידי הוועדה לפיקוח מחירים של משרד החקלאות והאוצר. גורמים שונים בענף ובקרב הרגולטורים טענו כי המחלבות יצרו מחסור מלאכותי בחמאה - על רקע העתירות שלהן לבג"ץ, בגלל החלטת שר האוצר לא לייקר את מוצרי החלב הנמצאים תחת פיקוח.

בתחילת החודש קבע בג"ץ כי מחירי החלב ומוצריו שבפיקוח יעלו ב-3.4%. הפסיקה היא תבוסה לשר האוצר כחלון, שנאבק בשנה האחרונה נגד העלאת מחירים. לא בטוח שהפסיקה תעזור לפתור את המשבר, שכן יש אפשרות שהמחסור נובע מאי-כדאיות בייצור חמאה - אף אם המחיר יעלה במעט. כלומר, המחלבות מעדיפות להשתמש בחומר הגלם, כגון חלבון ושומן, הנחשבים ליקרים, לצורך ייצור מוצרים רווחיים יותר, כמו מעדנים ויוגורטים. המחלבות מכחישות אפשרות זו בתוקף.   

לא ברור אם העלאת המכסות אכן תפתור את המשבר, שכן במשרד האוצר והכלכלה הצהירו כי מכסות היבוא הקיימות אינן מנוצלות במלואן. בפברואר מסרו במשרד האוצר ל-TheMarker כי "כיום מחירי החמאה גבוהים גם בעולם, והמכסות הפטורות ממכס אינן ממומשות במלואן. הפתרון הוא קידום הרפורמה במשק החלב, שתפחית את מחיר המטרה באופן מיידי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker